Акарапідоз бджіл: лікування, симптоми і ознаки

Пасіка – це прекрасний тип господарства. Людям, які ніколи не займалися бджільництвом, здається, що мед з’являється сам собою, а бджоли живуть окремо від власника вуликів. Знай тільки що збирай медові запаси на час закінчення сезону. Якщо заглибитися в питання бджільництва серйозно, то відразу розумієш, що це не так. Бджолам необхідний догляд, свіжа вода, санітарні умови. Також комахи хворіють, наприклад, одним з серйозних захворювань є акарапідоз бджіл. Саме про цю хворобу ми сьогодні вам розповімо. Ви дізнаєтесь, що таке акарапідоз, як визначити захворювання, що зробити, як уникнути повторного спалаху.

Акарапідоз у бджіл: як відбувається зараження

Акарапідоз у бджіл виникає після проникнення в організм комахи кліща. Він потрапляє в трахеї, починає там розмножуватися. Самка збудника захворювання відкладає до 11 яєць, з яких через 5 днів з’являються нові особини. Хвороба небезпечна тим, що її симптоми проявляються не відразу, присипляючи пильність пасічників. Вже через 12-16 днів кліщі розмножуються і переходять в стадію, під час якої можуть самостійно відкладати нові личинки.

Акарапідоз бджіл

Кліщ-збудник не може жити поза тіла комахи. Тобто він не розмножується у вулику, на стільниках, воді, рослинах. Коли бджола гине від захворювання, кліщі, що мешкають в ній, не небезпечні для інших комах. Кліщ гине через кілька хвилин після смерті комахи.

Виникає питання, звідки береться кліщ. Він потрапляє до здоровим бджолам у наступних випадках:

  1. При покупці нової сім’ї комах, заміні матки, блукання трутнів. Основною причиною, з якої бджоли заражаються кліщем, є купівля сімей і маток без ветеринарних свідоцтв.
  2. Коли ваші бджоли стикаються з комахами з інших пасік (обкрадання сімей).
  3. Вже потрапивши на пасіку, кліщ кочує під час блукання комах.
Це цікаво  Переваги і недоліки утримання бджіл в вуликах лежаках

Проблема акарапідоз не вивчена до кінця. Ще кілька десятків років тому вона вважалася невиліковною, а сьогодні існують способи та препарати, які здатні врятувати комах. Ще один момент: зараженню піддаються виключно дорослі особини бджіл, для розплоду кліщ не небезпечний. Також акарапідозом не хворіють люди, тварини і птахи.

Які ознаки свідчать про те, що бджоли вражені кліщем?

Як ми вже говорили, хвороба не проявляється відразу. Але чим раніше почати боротьбу із захворюванням, тим краще. Визначити його можна за простим симптомів, які є типовими для всіх видів медоносних комах:

  1. Під час першого обльоту або після дощу бджоли повзають по злітній дошці, намагаються злетіти і не можуть. Іноді злітають, але тут же падають на землю, що можна побачити на відео.
  2. У заражених бджіл спостерігається несиметричне складання крил. Якщо і крильця вражені хворобою, то вони просто розведені в різні боки. Відбувається це унаслідок того, що грудні м’язи комахи деформовані або пошкоджені.
  3. Хворі бджоли тримаються групами, вже до вечора при явних симптомах багато з них гинуть.

Ознаки хвороби проявляються взимку або на початку весни, при поганій погоді, похолодання і дощовій погоді.

Терміни прояви захворювання

Акарапідоз – це хвороба уповільнена. Протягом декількох років пасічник не помічає змін у поведінці комах. Хвороба акарапідоз проявляється через 2,5–3 роки, після зараження. До цього періоду він протікає у слабко вираженій формі, його практично неможливо виявити, він не проявляється, і остаточну відповідь дасть лише дослідження в лабораторії. До 5 році інфікування пасіки захворювання проявляється в явній формі. Ви можете дізнатися його за ознаками, які ми наводили вище.

Повільний розвиток акарапідоз обумовлює поступове інфікування бджолиних сімей. Прискорює процес зараження і розвитку хвороби невідповідна система утримання бджіл: антисанітарія, поганий догляд.

Це цікаво  Що таке препарат Тимол для бджіл та інструкція по його застосуванню

З поширенням хвороби значно знижується ефективність і прибутковість пасіки. Заражені бджоли швидко втомлюються, втрачають здатність до продуктивної праці, а через кілька років більша частина заражених особин просто гине.

Хвороба виявлена, як вчинити?

Пасічникам рекомендують перед початком лікування сімей зібрати до 60 уражених бджіл, після чого здати їх в лабораторію. Бджоли беруть з різних сімей, упаковують в герметичну тару з картону. Для відбору з кожної родини – своя скринька. Далі самостійно відвозять в лабораторію, якщо є така можливість. Якщо можливості немає, відправляють поштою, докладаючи лист від ветеринара. Вам повинні надати офіційну відповідь, в якому буде вказано захворювання і стадія інфікування комах.

Якщо підозра на акарапідоз підтвердиться, можна починати лікування. Також на пасіку і пасіки в радіусі 5 км буде накладено карантин, а лікуванню піддаються всі комахи незалежно від їх стану. Це необхідно для того, щоб виключити всі можливості повторного інфікування.

 

Перед початком лікування сімей потрібно здати бджіл в лабораторію

У разі коли інфіковані до 3 бджолиних сімей, їх дозволяють знищити із застосуванням сірчистого газу, формаліну. А молодий розплід переселяють до здоровим сім’ям. Трупи знищених бджіл спалюють в обов’язковому порядку.

Що стосується інвентарю, то його можна не піддавати дезінфекції. Починати його можна використовувати через 1 тиждень після знищення інфікованих комах.

Лікування і час обробки

Починають лікування акарапідоз бджіл влітку. Час з травня по серпень вважається найбільш сприятливим. Вулик повністю закладають: утеплюють, щілини замазують глиною, набивають ватою або просто обклеюють папером, зверху кладуть щільну клейонку. Приклади утеплення ви можете подивитися на фото.

Для обробки використовують спеціальні препарати, які можна придбати в аптеці, так що почнемо розглядати найвідоміші.

Це цікаво  Як і чим зняти набряк після укусу бджоли

Перший — це эфирсульфонат, який випускається у формі смужок. Смужки просочені препаратом, їх необхідно опустити у вулик через отвір у стелі. Смужка кріпиться на дріт, і коли вона догорає, вулик необхідно щільно закрити. Через 2 години вулик відкривають, щоб він провітриться. Обробка проводиться 8 разів, по 1 разу в тиждень або через 7 днів.

Другий препарат для дезінфекції і запобігання поширення хвороби – тедион. Він випускається у формі таблетки, яку теж необхідно підпалювати. Загальний час обробки займає 5 годин, вулик провітрюють. Тедион застосовують 10 разів, проводячи дезінфекцію через день.

Дозування розраховуються індивідуально. Вони залежать від розміру вулика. Перед застосуванням обов’язково порадьтеся з ветеринаром, щоб точно визначити дозу, яка потрібна для вашого типу вуликів.

Акарапідоз і лікування смерековим маслом

Під час досліджень було доведено, що найбільш ефективний вплив на кліща відбувається в момент, коли активний компонент потрапляє в дихальну систему комахи.

Тому хворобу можна лікувати або проводити її профілактику за допомогою пихтового масла.

В аптеці вам запропонують два типи масла: синтезоване, з якого в момент обробки віддалялися деякі компоненти, і натуральне. Натуральне підходить для боротьби з акарапідозом краще. Воно має яскраво виражений аромат, який проникає в організм бджіл через дихальну систему.

Для обробки виготовляється тампон із марлі, який змочують натуральним смерековим маслом. На 1 вулик 1 мл олії. Тампон кладеться на верхні бруси 3 рази через 5 днів. Попередньо вулик утеплюється так, як для використання ветеринарних ліків.

Масло безпечно і натурально. Ефект впливу повністю залежить від якості масла, дотримання правил його використання, герметизації.

Тепер ми знаємо все про ознаки та лікуванні акарапідоз. Дезінфекція і знищення хворих особин – ось основні правила, яких ви повинні дотримуватися.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *