Аскосфероз бджіл: лікування та ознаки

Аскосфероз бджіл

Визначення

Аскосфероз – поширена хвороба бджолиного розплоду. Інші назви цього захворювання – вапняний розплід, крейдяний розплід. Викликає хвороба гриб Ascosphaera apis, який є цвілевим (клас сумчасті). У підсумку уражаються всі личинки: бджолині й трутневі, маткові. Також це стосується і лялечок. Найбільше дивуються самі слабкі личинки, яким 1-4 дня. Сам же гриб надзвичайно чутливий до навколишнього середовища, тому рідко зникає природним способом. Тобто самі бджоли з таким завданням не справляються. Боротися з ним потрібно спеціалізованими засобами.

Поява і розвиток хвороби

Аскосфероз, як і багато інших хвороб, починається з зараження. Спори гриба apis потрапляють з їжею в личинку. Міцелій (своєрідні тонкі нитки, коренева система проникає в усі тканини, а потім виходить назовні. В результаті чого личинка покривається як би вапном – це специфічний наліт, залишений грибом. Якщо личинка хвора, вона розбухає і стає більше в розмірі. Це відбувається тому, що всередині неї розростається гриб. Вона займає всю комірку, також можна розглянути біле речовина, яка завжди супроводжує процесу. Наочніше це виглядає на відео.

Аскосфероз, як і багато інших хвороб, починається з зараження

Якщо комірка ще не розкрилася, все одно видно пророслий міцелій. Наліт є на кришці. У підсумку личинки перетворюються в вапняні катишки, приймають тверду форму. Отже, визначимо основні характерні ознаки аскосферозу:

  • збільшені розміри личинки;
  • наліт на кришечці;
  • наявність крейдяних шматочків.

Потрібно відзначити, що ці скам’янілості легко виймаються з сот. Бджоли самі витягують їх і викидають назовні як непотрібний сміття. Нагадують вони очищене соняшникове насіння, тільки білого (іноді сіруватого) вапняного кольору. Знаючи ці ознаки, можна легко виявити захворювання.

Це цікаво  Які роботи необхідно провести на пасіці восени в обов'язковому порядку?

Причини появи хвороби

Хвороба з’являється там, де створені сприятливі умови для її появи. Спробуємо їх привести. В першу чергу, підвищена вологість у вулику. Знижується приплід, бджолам погано у вологому середовищі, можливість заразитися грибом висока.

Також може статися неприємність, якщо допустити переохолодження вулика. Таке відбувається, наприклад, коли на вулиці різко падає температура, а бджоляр зовсім не готовий до цього або зовсім відсутня на місці. В результаті гнізда можуть переохолодитися і стати вразливими до суперечок.

Дослідники помітили, що хвороба вражає в першу чергу слабкі сім’ї, тому рекомендують зберігати такі розплід у нуклеусах. Це спеціалізовані міні-вулики, які служать якраз для зберігання малих виводків взимку (рекомендується ознайомитися з фото), особливо у випадках великих холодів або підвищеної вологості. Потрібно звертати пильну увагу на перші ознаки виникнення хвороби.

Важливо дотримувати правила гігієни і санітарії при роботі з бджолами. Використовувати чистий інвентар, а також підтримувати чистоту у вуликах. Мати обладнання для оберігання бджіл. Дотримуватися методики бджільництва. Якщо дотримуватися цих простих правил, можна убезпечитися від такої неприємності, як аскосфероз бджіл.

Джерела хвороби

Насамперед потрібно зрозуміти, звідки береться хвороба. По-перше, варто звертати увагу на те, яких ви купуєте бджіл. Мова йде про випадки, коли купуються пакети з сім’ями. По-друге, заражений може бути мед або перга. Але найчастіше причиною є інвентар, де і знаходяться спори гриба.

Важливо дотримувати правила гігієни і санітарії при роботі з бджолами.

Потрібно брати до уваги те, що запросто захворювання може поширитися з сім’ї на сім’ю, причиною цього можуть стати блукаючі особини або трутні. Іноді переносять інфекцію шкідники. В результаті робочі бджоли розносять спори по всьому гнізда, заражаючи личинки.

Це цікаво  Далекосхідні бджоли

Лікування аскосферозу у бджіл

Найефективніше, що робиться, це видаляється заражений розплід, виймається рамка. Зазвичай хвороба лікують, але якщо вона запущена, то видаляють хвору матку, замінюючи її новою. В даний час розроблені препарати, які чудово справляються з грибом. Наведемо найпоширеніші з них:

  • «Ністатин»;
  • «Унисан»;
  • «Аскоцин».

Виробники попереджають, що необхідно суворо дотримуватися інструкції. В іншому випадку можна порушити дозування і нашкодити бджолам. Але досі користується популярністю лікування народними засобами від гриба.

Народний метод

Існує непоганий народний метод лікування гриба, тобто аскосферозу бджіл. При виявленні перших ознак хвороби необхідно пересадити бджіл у чистий вулик. Гніздо скорочується. Тертий часник загортається в марлю і розміщується в кількох місцях вулика: рамках в центрі і по краях.

Часник допомагає в більшості випадків. Найголовніше правило – це проводити дезінфекцію часником тільки в порожньому вулику. Бджоли пересідають. Коли сім’я повертається на колишнє місце, вона перестає боліти і більше не викидає «білі насіння». У будь-якому випадку, якщо метод не спрацював, можна застосувати хімічну лікування, тим більше що воно в сучасному світі є самим передовим і безпечним.

Можна почути думку, що після лікування часником мед буде мати неприємний часниковий присмак. Якщо зробити все правильно, то ніякого присмаку не буде. Мед буде запашний і солодкий.

Щоб бджоли не заразилися, потрібно пам’ятати про профілактичні заходи. В першу чергу, мед, який був відкачано від хворої сім’ї, ні в якому разі не можна згодовувати здоровим бджолам. Мертвих бджіл та інше сміття найкраще спалити або закопати, так як там можуть міститися небезпечні спори.

Також рекомендують при виявленні аскосферозу у однієї родини провести дезінфекцію всіх порожніх вуликів. Ця міра безпеки не може бути марною, так як бджоли передають один одному спори дуже швидко.

Це цікаво  Робочі бджоли: що це, скільки живе

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *