Аскосфероз бджіл: лікування та ознаки

Аскосфероз бджіл

Визначення

Аскосфероз – поширена хвороба бджолиного розплоду. Інші назви цього захворювання – вапняний розплід, крейдяний розплід. Викликає хвороба гриб Ascosphaera apis, який є цвілевим (клас сумчасті). У підсумку уражаються всі личинки: бджолині й трутневі, маткові. Також це стосується і лялечок. Найбільше дивуються самі слабкі личинки, яким 1-4 дня. Сам же гриб надзвичайно чутливий до навколишнього середовища, тому рідко зникає природним способом. Тобто самі бджоли з таким завданням не справляються. Боротися з ним потрібно спеціалізованими засобами.

Поява і розвиток хвороби

Аскосфероз, як і багато інших хвороб, починається з зараження. Спори гриба apis потрапляють з їжею в личинку. Міцелій (своєрідні тонкі нитки, коренева система проникає в усі тканини, а потім виходить назовні. В результаті чого личинка покривається як би вапном – це специфічний наліт, залишений грибом. Якщо личинка хвора, вона розбухає і стає більше в розмірі. Це відбувається тому, що всередині неї розростається гриб. Вона займає всю комірку, також можна розглянути біле речовина, яка завжди супроводжує процесу. Наочніше це виглядає на відео.

Аскосфероз, як і багато інших хвороб, починається з зараження

Якщо комірка ще не розкрилася, все одно видно пророслий міцелій. Наліт є на кришці. У підсумку личинки перетворюються в вапняні катишки, приймають тверду форму. Отже, визначимо основні характерні ознаки аскосферозу:

  • збільшені розміри личинки;
  • наліт на кришечці;
  • наявність крейдяних шматочків.

Потрібно відзначити, що ці скам’янілості легко виймаються з сот. Бджоли самі витягують їх і викидають назовні як непотрібний сміття. Нагадують вони очищене соняшникове насіння, тільки білого (іноді сіруватого) вапняного кольору. Знаючи ці ознаки, можна легко виявити захворювання.

Це цікаво  Алергія на укус бджоли: лікування

Причини появи хвороби

Хвороба з’являється там, де створені сприятливі умови для її появи. Спробуємо їх привести. В першу чергу, підвищена вологість у вулику. Знижується приплід, бджолам погано у вологому середовищі, можливість заразитися грибом висока.

Також може статися неприємність, якщо допустити переохолодження вулика. Таке відбувається, наприклад, коли на вулиці різко падає температура, а бджоляр зовсім не готовий до цього або зовсім відсутня на місці. В результаті гнізда можуть переохолодитися і стати вразливими до суперечок.

Дослідники помітили, що хвороба вражає в першу чергу слабкі сім’ї, тому рекомендують зберігати такі розплід у нуклеусах. Це спеціалізовані міні-вулики, які служать якраз для зберігання малих виводків взимку (рекомендується ознайомитися з фото), особливо у випадках великих холодів або підвищеної вологості. Потрібно звертати пильну увагу на перші ознаки виникнення хвороби.

Важливо дотримувати правила гігієни і санітарії при роботі з бджолами. Використовувати чистий інвентар, а також підтримувати чистоту у вуликах. Мати обладнання для оберігання бджіл. Дотримуватися методики бджільництва. Якщо дотримуватися цих простих правил, можна убезпечитися від такої неприємності, як аскосфероз бджіл.

Джерела хвороби

Насамперед потрібно зрозуміти, звідки береться хвороба. По-перше, варто звертати увагу на те, яких ви купуєте бджіл. Мова йде про випадки, коли купуються пакети з сім’ями. По-друге, заражений може бути мед або перга. Але найчастіше причиною є інвентар, де і знаходяться спори гриба.

Важливо дотримувати правила гігієни і санітарії при роботі з бджолами.

Потрібно брати до уваги те, що запросто захворювання може поширитися з сім’ї на сім’ю, причиною цього можуть стати блукаючі особини або трутні. Іноді переносять інфекцію шкідники. В результаті робочі бджоли розносять спори по всьому гнізда, заражаючи личинки.

Це цікаво  Правила застосування Апироя та відгуки бджолярів про це препараті

Лікування аскосферозу у бджіл

Найефективніше, що робиться, це видаляється заражений розплід, виймається рамка. Зазвичай хвороба лікують, але якщо вона запущена, то видаляють хвору матку, замінюючи її новою. В даний час розроблені препарати, які чудово справляються з грибом. Наведемо найпоширеніші з них:

  • «Ністатин»;
  • «Унисан»;
  • «Аскоцин».

Виробники попереджають, що необхідно суворо дотримуватися інструкції. В іншому випадку можна порушити дозування і нашкодити бджолам. Але досі користується популярністю лікування народними засобами від гриба.

Народний метод

Існує непоганий народний метод лікування гриба, тобто аскосферозу бджіл. При виявленні перших ознак хвороби необхідно пересадити бджіл у чистий вулик. Гніздо скорочується. Тертий часник загортається в марлю і розміщується в кількох місцях вулика: рамках в центрі і по краях.

Часник допомагає в більшості випадків. Найголовніше правило – це проводити дезінфекцію часником тільки в порожньому вулику. Бджоли пересідають. Коли сім’я повертається на колишнє місце, вона перестає боліти і більше не викидає «білі насіння». У будь-якому випадку, якщо метод не спрацював, можна застосувати хімічну лікування, тим більше що воно в сучасному світі є самим передовим і безпечним.

Можна почути думку, що після лікування часником мед буде мати неприємний часниковий присмак. Якщо зробити все правильно, то ніякого присмаку не буде. Мед буде запашний і солодкий.

Щоб бджоли не заразилися, потрібно пам’ятати про профілактичні заходи. В першу чергу, мед, який був відкачано від хворої сім’ї, ні в якому разі не можна згодовувати здоровим бджолам. Мертвих бджіл та інше сміття найкраще спалити або закопати, так як там можуть міститися небезпечні спори.

Також рекомендують при виявленні аскосферозу у однієї родини провести дезінфекцію всіх порожніх вуликів. Ця міра безпеки не може бути марною, так як бджоли передають один одному спори дуже швидко.

Це цікаво  Особливості будови багатокорпусних вуликів і технологія утримання в них бджіл

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *