Аспергільоз і аскосфероз бджіл: лікування

Існує безліч бджолиних хвороб. Кожна порода в тій чи іншій мірі має сильні і слабкі сторони, тобто може чинити опір тим чи іншим хворобам. Але існують такі небезпечні захворювання, які вражають всі види – не щадять ні натуральних, ні селекційних комах, гине весь розплід. Мова йде про такі напасті, як аскосфероз і аспергільоз бджіл.

Аспергільоз бджіл — вірусна хвороба

Ці недуги є інфекційними, швидко поширюються, можуть спочатку заразити одні сім’ї, а далі перекинутися і на інші вулики. У таких випадках вводять карантин і приступають до негайного лікування. Головне — вчасно виявити захворювання, так як рано чи пізно настає момент, коли зробити вже нічого не можна, і сім’я, в тому числі розплід, гине. Розглянемо проблеми окремо.

Аскосфероз

Це не що інше, як зараження сім’ї грибком Ascosphaera, який вражає личинки своєю кореневою системою. Потрібно знати, що потрапляє всередину бджолиної личинки спору (насіння) разом з їжею, а через кілька днів починає розвиватися. В результаті личинка перетворюється на шматочок вапна, як це виглядає, можна побачити на фото.

Аскосфероз вражає весь розплід, всі личинки без винятку

Інші назви хвороби:

 • вапняний розплід;
 • крейдяної розплід;
 • сухий гнилець.

Тобто дорослі бджоли є лише переносниками інфекції, але самі не хворіють, заражається тільки розплід. Личинки гинуть, в результаті комахи викидають їх з вулика. Розпізнати таке захворювання нескладно. Потрібно оглянути землю біля льотка, немає сіреньких вапняних камінців, це мертвий розплід. Якщо ви маєте справу саме з тим самим грибком Ascosphaera apis.

Головна умова, щоб вони були не зовсім юними. Тобто заковтують спору вони тоді, коли їм виповнюється 3 або 4 дні, в залежності від випадку. Отже, уражаються личинки:

 • маткові;
 • робочих бджіл;
 • трутневі.
Це цікаво  Особливості змісту среднерусской породи медоносних бджіл

Найчастіше лікування проводиться без використання хімічних засобів, так як вважається, що вони можуть потрапити в організм людини з медом і викликати отруєння або алергію. Деякі пасічники використовують звичайний часник, але ефективність такого методу стоїть під питанням.

Матку ізолюють на три тижні, а вулик підлягає дезінфекції. На всій пасіці вводять карантин і обмеження по збору меду в певному радіусі (до 10 км). Потрібно позбутися плісняви, сирості, просушити вулик, замінити подушки, прокладки. В деяких випадках використовують несильні хімзасобів. Головна захист від хвороби – тепло і свіже повітря у вулику.

Аспергільоз

Аспергільоз – кам’яний розплід. Це також інфекційна хвороба, але в цей раз вражає сім’ю (не тільки розплід) інший грибок – Aspergillus (аспергиллус). Вражає не тільки личинки, але і дорослих бджіл.

Цей гриб вже небезпечніше, так як потрапляє всередину комах двома шляхами:

 • з кормом;
 • через покриви.

Якщо захворіла доросла бджола, то у неї з’являється комірець – це прояв кореневої системи грибка. Така бджілка вже не виживе, дні її полічені. Працівники слабшають, і можна знайти їх тельця біля вулика. Це і буде основним симптомом, за яким можна розпізнати хворобу. Комахи:

 • слабшають;
 • турбуються;
 • падають намертво.

Кам’яний розплід – до того серйозна хвороба, що від аспергильоза бджіл (ураження грибом аспергиллус) досі не придумали ефективного лікування. Дорослі бджоли, розплід – гинуть практично всі. Коли помічено зараження, ізолюють здорових бджіл і проводять дезінфекцію вулика.

Найчастіше дорослий виводок і розплід знищують. В принципі, розплід – це лише зародки, тобто знищення розплоду не такий страшний крок. Ось знищення бджіл – завжди біль для пасічника. Щоб розплід не захворів, він повинен бути ситий.

Це цікаво  Профілактика і лікування небезпечного захворювання бджіл браулеза

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *