Азіатський гігантський шершень і небезпека його отрути для здоров’я людини

Азіатські шершні – найбільш знамениті представники комах азіатського світу. Азіатський гігантський шершень відрізняється величезними розмірами: опис, фото такого комахи представляють велику бджолу, тіло якої досягає 6 см, а розмах крил – 8 див.

Азіатський шершень по-науковому називається Vespa Mandarinia, однак він також відомий як бджола-тигр: таке прізвисько він отримав через дуже болючих укусів. Туристи захоплено відгукуються про це комаху, адже не кожен день можна зустріти бджолу розміром з горобця.

Місцеві жителі побоюються цих шершнів, оскільки їх укуси можуть призвести до смерті. Напад відразу декількох таких комах здатне сильно покалічити людину. Крім цього, гіганти представляють велику проблему для азіатських бджолярів, які, після нападу шершнів на бджіл, часто недораховуються багатьох трудівниць, а також несуть втрати в урожаї.

Відмінні риси

Азіатський гігантський шершень і небезпека його отрути для здоров'я людини

По будові тіла й забарвлення азіатський гігантський шершень схожий на звичних нам шершнів: у них те ж будову і чорно-жовті смуги на тулубі. Однак є і помітні відмінні риси.

Звичайний європейський шершень має жовте тіло з тонкими смужками чорного кольору, а його голова – темно-червоного відтінку. Шершні породи Vespa Mandarinia мають на тілі товсті чорні смужки, а також їх голова не червона, а жовта. Саме голова яскраво-жовтого кольору з великими чорними очима часто дозволяє відрізнити цей різновид.

Також азіатські великі джмелі володіють трьома додатковими очима: вони невеликі, розташовані між основними очима. Додаткові органи зору потрібні для того, щоб комаха легко могло орієнтуватися в лісовій зоні, а також розрізняти світлі і темні предмети.

Азіатський гігантський шершень і небезпека його отрути для здоров'я людини

Але головна відмінна риса цих шершнів – це їх розміри. Розправлені крила майже закривають людську долоню, іноді навіть здається, що це не живі комахи, а зроблені з якогось штучного матеріалу. Значні розміри потрібні шершням для того, щоб добувати їжу, яка недоступна для дрібних побратимів.

Поведінка і харчовий раціон

Ця різновид шершнів дотримується схожої способу життя з іншими його родичами. Комахи-велетні селяться в гніздах, зроблених з шматочків кори, яка попередньо була пережована і склеєна липкою слиною. Нова сім’я з’являється завдяки самки-засновниці: з настанням тепла вона відкладає яйця там, де через деякий час з’явиться гніздо.

Це цікаво  Земляні бджоли: види

Після появи личинок, самка приносить їм їжу, робить догляд за ними. Через 30-35 днів після кладки з яєць з’являються молоді особини, які самі починають піклуватися про годування нових личинок і забезпечення захисту гнізда. Матка після цього лише відкладає яйця: це її єдина функція аж до смерті.

Щодо їжі Веспа Мандариниа дуже невибагливі. Азіатський шершень харчується в основному:

 1. Різними комахами (бджіл, жуків і інших).
 2. М’ясом.
 3. Рибою, яку викинуло на узбережжя.
 4. Ягодами.
 5. Фруктами.

Щоб добути їжу, шершні рідко вдаються до отруйному жалу. Зазвичай вони вбивають комах сильними щелепами, які здатні розкришити хітиновий панцир жертви або відкусити шматок твердого фрукта. Личинки, навпаки, потребують тільки в тваринної їжі, проте це природно для всіх представників роду Vespa.

Азіатський гігантський шершень і небезпека його отрути для здоров'я людини

Азіатський величезний шершень набув поширення у багатьох країнах світу, його можна побачити на всьому південному сході Азії, в тому числі і на території Росії. Регіони, де зустрічаються ці небезпечні гіганти:

 • японські острови;
 • Таїланд;
 • Індія;
 • російське Примор’я.

В цих регіонах існує не один вид цих великих комах, а відразу кілька підвидів. Шершні можуть оселятися в різних біологічних топосах, але найчастіше їх можна зустріти в світлих лісах і гаях. В степах, пустельних зонах і на горах їх немає.

Розмноження

Азіатський шершень розмножується в кілька етапів. Основними моментами цього процесу є:

 1. Сім’ї цих великих бджіл «живуть» один рік.
 2. У міру розростання житла збільшується і кількість робочих шершнів. Потім матка знову робить кладку яєць, щоб відтворити здатних до розмноження особин.
 3. Після досягнення статевої зрілості самки і самці спаровуються, потім самці гинуть, а самки переселяються у затишні містечка, де залишаються до весни. З настанням тепла вони утворюють нові колонії.
 4. До початку сезону дощів (у Примор’ї це збігається з початком зимового періоду) стара сім’я вимирає, так як матка більше робить кладки яєць.

Однак багато шершні Веспа не доживають до останнього етапу, велике число гине від інфікування, паразитів.

Це цікаво  Профілактика і лікування небезпечного захворювання бджіл браулеза

Вплив отрути на людину

Азіатський гігантський шершень залишає укуси, які приносять сильний біль за рахунок дуже отруйної речовини, яка комаха впорскує під шкіру вкушеного людині. У цих гігантів жало, порівняно з бджолиним, не має зазубрини, тому вони можуть нападати багато разів, не приносячи своєму організму ніякої шкоди.

Незважаючи на те, що отрута комахи вважається одним з найнебезпечніших, після укусу потерпілий найчастіше залишається в живих, оскільки гігант впорскує лише частина отруйного речовини. Ймовірність смерті сильно збільшується при множинних укусах шершнів: це трапляється, якщо на людину нападає відразу кілька дорослих комах.

Після укусу комахи виникають такі стани, як:

 • Значні алергії, викликані гістаміном, що входять до складу отруйної речовини.
 • Сильні набряки.
 • Запалення на місці укусу.
 • Висока температура.
 • Головні болі.
 • Тахікардія.
 • Сильний біль, іноді викликає шок.

У людей, які сприйнятливі до инсектным укусів, може розвинутися анафілактичний шок навіть після одного укусу. У здорової людини при множині ужаливании може виникнути омертвіння тканин і крововиливи у внутрішніх органах.

Як уникнути нападу шершня?

У природному середовищі існування азіатський велетенський джміль нападає зазвичай тоді, коли відчуває небезпеку. Часто це трапляється, якщо людина знаходиться поблизу від гнізда. Рекомендується дотримувати ряд правил, щоб максимально знизити негативні наслідки від зустрічі з цими комахами.

 1. Перебуваючи в лісовій місцевості, потрібно добре оглядатись, щоб уникнути зустрічі з шершнем.
 2. Якщо виявлено гніздо, категорично заборонено наближатися до нього, намагатися чіпати або поламати його.
 3. Якщо людина побачив великого шершня, не варто намагатися зловити його, а також розмахувати руками, оскільки шкідник може прийняти це за погрозу і напасти.
 4. Виявившись поблизу від гнізда, не можна вбивати комаха, щоб захистити себе. Зазвичай поруч є інші гіганти-захисники вулика, які відреагують на вбивство родича новими нападами.
 5. Особливу обережність необхідно дотримувати при зборі плодів, адже основний раціон велетня складається з фруктів і ягід.
 6. Вирушаючи в ліс, не варто використовувати кошти з ароматом банана або яблука, оскільки саме ці запахи найбільше провокують це комаха.

При дотриманні цих рекомендацій можна уникнути контакту з небезпечним шкідником. Також варто пам’ятати, що відправлятися на дикі території можна тільки разом з гідом або місцевим жителем.

Це цікаво  Амебіаз бджіл: лікування

Допомога при укусах

Насамперед, якщо на людину вжалив цей шкідник, потрібно викликати швидку допомогу. До приїзду лікаря надання першої допомоги практично не відрізняється від дій при укусах інших комах:

 • Потрібно перевірити, чи не залишилося в рані жало. Таке трапляється, якщо азіатський шершень був одразу ж убитий.
 • Провести дезінфекцію рани слабким розчином марганцівки або звичайною перекисом водню.
 • До місця укусу прикласти холод.

Дуже важлива швидка допомога лікаря, оскільки при негайної допомоги професіоналів пацієнту вдається уникнути серйозних наслідків для свого здоров’я після укусу.

Користь і шкода шершнів

Найчастіше серйозні проблеми при контакті з гігантом виникають тоді, коли людина спровокував комаха до нападу своїми діями. Шершні в цілому не злі комахи, вони проявляють агресію, якщо потрібно захистити себе чи гніздо. Тому в нападах звичайно винен чоловік, за рік від цих комах гине до сотні людей.

Головний шкоду цей велетень приносить пчеловодческим угідь. За кілька годин він знищує більшу частину пасіки, вбиваючи бджіл, які стають їжею для личинок. Європейські бджоли швидше, ніж інші, знищуються шершнем, виною всьому їх невинність. Шершні нападають групами, так як поодинці їм не впоратися з бджолами. Одного гіганта бджоли здатні вбити, обліпивши його тіло і вражаючи шкідника укусами.

У країнах Європи для виготовлення багатьох Бадів використовують речовини, які аналогічні секрету, присутнього в зростаючих личинках шершнів. Вчені вважають, що ці компоненти здатні збільшити витривалість людини в кілька разів, але експериментально підтверджених фактів цієї дії немає.

Для природи ці комахи-велетні навіть корисні: вони вважаються одними з кращих санітарів. Вони здатні знищувати комах, які псують сільськогосподарські рослини, тому не варто знищувати гнізда цих гігантів, а краще подбати про заходи безпеки.

Велетенський джміль, мешкає в Азії – небезпечна комаха, яке здатне нашкодити не тільки бджолиного господарству, але й здоров’ю людини. На щастя, великі шершні не зустрічаються на території Росії, за винятком Приморського краю. Особливу небезпеку вони становлять для туристів, які своєю цікавістю провокують агресію цих комах. Тому зустрівши незвичайне комаха, потрібно бути дуже обережним.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *