Багатокорпусні вулики своїми руками

Обсяг доказ повинен відповідати розміру сім’ї і дозволяти пасічнику здійснювати заходи по догляду за гніздом, спрямовані на подальше розведення бджіл.

Багатокорпусні вулики

В процесі еволюції бджільництва висока рамка гнізда, найбільш підходяща для природного існування бджолосім’ї, розділилася на кілька низьких. Так були створені багатокорпусні вулики.

Многокорпусная пасіка: її гідності

Многокорпусное рамкову утримання бджіл дозволяє пасічнику більш швидко провести роботу на пасіці і обслужити більше сімей.

 • Головна перевага цієї технології утримання бджіл у багатокорпусному вулику дозволило спростити роботу з обслуговування сімей, завдяки застосуванню методів роботи з цілим корпусом відразу.
 • Багатокорпусні вулики легко збільшуються додаванням необхідної кількості корпусів, без чого не обійтися на пасіці з рясним медозбором.
 • Окремі додаткові елементи багатокорпусного вулика дозволяють провести розширення гнізда для отводка або для роя.
 • При пошкодженні корпусу бджоли переводяться в сусідній.
 • Багатокорпусний вулик розбирається, тому його легко обробляти від бактеріальних захворювань.
 • Конструкція вулика дозволяє використовувати окремі корпуси як ємності для сот в період медозбору, а також для рамок по закінченні хабар.

Рамкові вулики багатокорпусні своїми руками

Многокорпусное утримання бджіл використовується вже понад століття. Такі вулики мають п’ять-сім корпусів. Зустрічається й інша конструкція: три корпуси з розплодом і чотири магазинні надставки для меду.

Обсяг багатокорпусного вулика змінюється від того, як багато в ньому проживає бджіл і який обсяг нектару вони збирають. У самий розпал хабар такий вулик складається з 7 поверхів, а навесні і під час зимівлі родині вистачить і двох корпусів.

Це цікаво  Бджолина суш: що це таке

Як правильно зробити багатокорпусний вулик

У бджільництві є кілька технологій, як зробити багатокорпусний вулик своїми руками

 • Корпус являє собою ящик, не має верхніх і нижніх торцевих укриттів. Розміри корпусу — 450 мм*375 мм*240 мм з товщиною стінки до 30 мм В корпусі ставиться десять рамок розміром 435 мм*230 мм. В корпусних стінках, відступивши 70 мм від верху, вирізують отвори для зручного захоплення. У передній стінці під ручкою просвердлюється льоток, D = 25 мм Можна зробити щілиноподібний льоток 8 мм*60 мм
 • У двох протилежних стінках корпусу випилюються жолобки (17 мм*11 мм) для підвішування рамок за плечі. Над рамками залишається невеликий простір для того, щоб не пошкодити бджіл при встановленні корпусу або стелі.
 • Магазинна надставка. Її розміри — 450 мм*375 мм*155 мм. В магазинній надставці поміщаються десять рамок розміром 435 мм*145 мм. Магазинами надставляются вулики під час хабар. Льотків в магазинах немає.
 • Рамка. Розміри ульевых рамок багатокорпусного вулика – 435 мм*230 мм. Рамка складається з чотирьох брусків різної товщини: верхнього на 22 мм, нижнього і двох бічних на 8 мм. Верхній брусок надставляется плічками для підвішування рамок в корпусі. Верхня частина бічних планок у рамки товщі, ніж нижній брусок (див. креслення), тому рамки покладені впритул. З двох протилежних сторін у рамці висвердлюється по 4 невеликих отвори для дроту (D = 0,5 мм) для утримування стільників від випадання. В магазинній надставці роблять два таких же отвори, як у рамці.
 • Решітка розділова. Виготовляють з дроту або пластмаси. З її допомогою гніздо з розплодом відокремлюється від медової надставки.
 • Дах заввишки 80 мм покривається залізом і служить для захисту вулика від дощу. Для вентиляції вулика під покрівельним покриттям вирізають щілину висотою в 15 мм.
 • Дно вулика буває одностороннє (ставиться знизу) і двостороннє. Двостороннє дно складається з підлоги і брусків розмірами 570 мм*65 мм*35 мм з трьох сторін. В брусках вирізається пазова щілину (35 мм*10 мм) для вставки підлоги.
 • Вкладиш-льоток ставиться в щілину з четвертої сторони дна. Це брусок перетином 20*20, довжиною 375. У бруску робиться дві летковых прорізи різних розмірів. Якщо температура повітря низька, то бджоли проходять через малу щілину і навпаки, а під час медозбору вкладиш видаляється зовсім.
 • Підставки під вулики висотою 90 мм виготовляються за такими ж розмірами, як дно. Бокові сторони зрізаються під кутом в 45 градусів. До них прикріплюється прилетная дошка, скошена для більш щільного прилягання до корпусу.
Це цікаво  Обробка бджіл від кліща навесні дим гарматою і пластинами

Багатокорпусний вулик на піврамку

Деякі бджолярі при багатокорпусному утримання бджолосімей використовують вулик на піврамку. У корпусах встановлюються рамки розмірами 435 мм*145 мм і товщиною 10 мм Кількість рамок в корпусі — 10 штук. Взимку велика подрамное простір сприяє гарній вентиляції корпусу, це сприятливо впливає на зимівлю сім’ї.

Рада! Розповіді досвідчених пасічників про методи багатокорпусного утримання сімей з різною конструкцією рамок можна знайти на форумі бджолярів «Моя пасіка».

Утримання бджіл в багатокорпусних вуликах

Многокорпусное утримання бджіл дозволяє здійснювати роботу з розширення гнізда, як додаючи, так і прибираючи корпуси вулика незалежно один від одного. Конструкція багатокорпусних вуликів така, що підготовку їх проводять попередньо: заповнюють сотами для меду, сотами для личинок, вощиною. Коли корпус звільняється, його чистять, проводять дезінфекцію.

Гніздо протягом сезону медозбору розширюють корпусами кілька разів. Перший — в період головного хабар, другий – для запобігання роїння. Третій раз багатокорпусний вулик розширюють в період продуктивного хабар, додаючи третій будівельний корпус. Із закінченням медозбору і для зимівлі сім’ям залишають до двох корпусів.

Багатокорпусний вулик з пінопласту

Широко застосовується в даний час в пчеловождении багатокорпусний вулик, виготовлений з пінопласту. Цей матеріал володіє відмінними теплоізоляційними властивостями і підтримує у вулику постійну температуру, влітку не дає бджолам перегріватися, взимку оберігає їх від холоду.

Легко піддається дезінфекції. Не гниє від несприятливої погоди, не гризеться мишами і не пропускає комах. Утримання бджіл у пінопластових багатокорпусних вуликах успішно застосовується на багатьох сучасних пасіках в країнах з високотехнологічним бджільництвом.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *