Бджільництво для початківців своїми руками: з чого почати

Бджільництво для початківців пасічників відкривається з вивчення корисної літератури і перегляду Відеоматеріалів про життя і біологічної активності бджіл, з пристрою пасіки і вуликів, купівлі необхідних інструментів і, звичайно, вибору породи бджіл. Вивчити ази бджільництва, отримати оригінальний практичний досвід, перейняти секрети можна, відпрацювавши в помічниках у досвідченого бджоляра деякий час.

Бджільництво для початківців

Бізнес або хобі

Як показує практика, медовий бізнес – прибуткове заняття. Завдяки властивостям меду прибутковість від реалізації продуктів бджільництва у бувалих бджолярів висока, вони заробляють зовсім непогані гроші. Але бджільництво для багатьох новачків у цій справі — Це, швидше, приємне проведення часу і лише невеликий додатковий заробіток.

Бджільництво для молодих початківців пасічників, яким пасіки переходять у спадщину від батьків, спочатку не дуже прибуткова справа. Але коли доходи починають зростати пропорційно вкладеним роботи, ось тут-то і починається справжній «солодкий» бізнес.

Історичне минуле бджільництва

Найпростіший вулик у стародавні часи – дупло або видовбана колода — називали словом «борть». Звідси і сталося старовинна назва бджільництва – бортництво. Бортні угіддя займали десятки кілометрів.

На Русі бортники складали численне стан. У бортническое господарство об’єднувалися родичі: батько з синами, а потім і сім’ї потомствених бортніков між собою. Досвід у бортницькому справі передавався від батька до сина за спадковістю.

У часи Київської Русі бортническое ремесло займало важливе місце в економіці. Роль валюти в міжнародній торгівлі грали мед і хутро. Продукти бджільництва обмінювали на золоті і срібні монети, дорогоцінні камені, тканини і зброя.

Бортництво було популярним заняттям в Європі, але в Сибіру, Примор’ї і на Далекий Схід його завезли старовіри тільки в 17 столітті. Вже на початку 19-го століття кожна сім’я старовірів мала більше ста вуликів. Мед продавали і отримували великі прибутки.

Даний бджільництва

Кілька років тому в бджільницьких районах був запущений проект «Розвиток бджільництва». Ця агрофраншиза була ініціативою міністерства сільського господарства Коми-Пермяцкого автономного округу, а потім її підтримали в багатьох інших «медових» регіонах: в Забайкаллі, Башкирії, на півночі Росії.

Агрофраншиза стала поштовхом до організації та подальшому розвитку багатьох високотехнологічних пасік

У 2013 році відбувся конгрес всесвітньої бджолярської асоціації «Апімондія», на якому цей проект був відзначений бронзовою медаллю у номінації «Економічні інновації».

В рамках проекту «Розвиток бджільництва» створювалися крайові асоціації бджолярів, які зараз вирішують такі важливі для бджільництва питання, як організація уроків теоретичного бджільництва для навчання початківців пасічників, ветеринарне обслуговування, збереження племінної породи бджіл, забезпечення господарств новинками техніки і впровадження нової технології з застосуванням електроніки, поліпшення механізації пасік.

В крайові асоціації об’єднуються багато громадські організації та спілки бджолярів зі своїм статутом, в яких вирішуються місцеві проблеми бджільництва, зокрема, щодо реалізації медової продукції.

Теоретичне бджільництво

В літературі по бджільництву є багато чого цікавого. Велика бібліотека бджільництва, багато корисної літератури, в тому числі і дитячої для юних пасічників, де є картинки з зображеннями доброго пасічника. Навіть «Тлумачний словник живого великоросійського мови» в. І. Даля розповідає в загадках та прислів’ях про любов російського народу до бджілкам і бджільництву. У всіх його приказках і прислів’ях зазначається, що бджоли і бджільництво корисні для здоров’я людей.

Для початку рекомендується читати матеріали:

 • Визначний твір «Бджільництво … спрощене і здешевлене». Автор -А. В. Успенський цікаво описує застосовувалися його дідом, батьком і їм самим методи пасічникування, розповідає про підготовці бджіл до зимівлі, про те, як проводиться облік кількості зібраного меду і про багато іншого. Уроки теорії бджільництва цього автора дуже цікаві для кожного нового бджоляра.
 • Тименский П. І. запропонував починаючому пасічнику праця, в якій розповідає про історію пасічникування. Про бджіл, їх утриманні та догляді за ними, про бджолиних хворобах, про шкідників розказано в цій книзі.
 • Хороші теоретичні знання дає курс ведичного бджільництва, пропонований на навчальних семінарах. відео та теоретичні уроки, які викладаються на курсах бджільництва в рамках таких семінарів, як «Бджільництво своїми руками», «День початківця бджоляра», «Бджільництво для початківців», є хорошою підмогою для початку бортництва.
 • Перш ніж почати займатися бджільництвом, потрібно вивчити книгу «Практичне бджільництво», автор — А. В. Ткачов. При застосуванні на практиці його методів бджільництва сильно скорочується навантаження на бджоляра, значно збільшується продуктивність бджільництва і значно скорочуються тимчасові витрати при догляді за бджолами.
 • Звонарьов Н. М. рекомендує, з чого почати працювати на пасіці, щоб вона приносила задоволення. Його уроки роботі з бджолами, опису їх захворювань і бджільництва взагалі можна знайти в книзі «Азбука ефективного бджільництва».
 • Уроки практичного бджільництва та лекції про пчеловождении пропонує Російський аграрний університет (Академія Тімірязєва) – всесвітньо відомий сучасний навчальний заклад, де є кафедра бджільництва. На лекціях вивчають праці відомих бджолярів для застосування їх досвіду в практиці нового бджільництва.
Це цікаво  Принцип роботи сонячної воскотопки та самостійне її виготовлення

Практичне бджільництво: з чого почати

Ділянка вибирається таким чином, щоб він знаходився далеко від проїжджих доріг і жвавих місць і мав багато медоносних рослин.

Почати такий бізнес, як бджільництво, потрібно з покупки або оренди ділянки під пасіку

Якщо починати займатися бджільництвом для продажу продуктів бджільництва, потрібно обов’язково пройти реєстрацію в якості індивідуального підприємця в податковій інспекції за місцем проживання.

Встановлення вуликів на пасіці

Почати своє власне бджільництво можна на своїй дачі або на присадибній території. Насамперед потрібно вибрати вулики, в яких будуть міститися бджоли, і продумати всі способи зимівлі сімей.

 • Простіше всього використовувати для роботи вулики-лежаки на 16 або 24 рамки або багатокорпусні. Багатокорпусні вулики використовують для пчелосодержания досвідчені пасічники. Розмір рамки — 400 на 230 мм. Поради початківцям бджолярам по створенню багатокорпусних вуликів своїми руками даються в аматорських відеоматеріалах по бджільництву. Також для пасічникування застосовуються 12-рамкові вулики з рамки розміром 400 на 300 мм.
 • Багато досвідчені бджолярі виготовляють вулики своїми руками, застосовуючи таку конструкцію, яка нагадує дупло дерева, — колоди. Вперше впровадив колоду (УШ-2) В. Ф. Шапкін. Саме на застосуванні такого вулика засноване безконтактне бджільництво, яке повністю виключає втручання в життя бджіл, у тому числі застосування димаря і ліків від хвороб, життя бджіл максимально наближена до природи.
 • Для того щоб бджоли легше перенесли зимівлю, не ослабли після зими і швидше розвивалися навесні, необхідно підготувати стебник (зимівник). це спеціальне сухе, вентильоване приміщення, де для зимового утримання бджіл підтримується оптимальна температура в інтервалі від -20 до +20 °C. Омшаник окуривается парами сірки для відлякування комах і гризунів, і лише після цього здійснюється занесення бджолиних вуликів. Вулики для зручності розміщуються на стелажах.

Вулики-саморобки роблять із сосни, з м’яких листяних порід, осику не використовують. Забороняється також використовувати для виготовлення смолистую сосну і трухляву деревину з червоточина.

На пасіці бажано наявність столярної майстерні, в якій можна самостійно виготовляти переносні скриньки, рамки для вуликів, різні деталі вуликів і багато іншого.

Багато бджолярів у своїй практиці застосовують так зване ” ледаче бджільництво, використовуючи для полегшення своєї роботи різні вигадки.

Наприклад, касетне бджільництво – це відсіки вуликів, розташовані за принципом комода. В касеті розташовується по 10 рамок розміром 435 на 230 мм. При обслуговуванні бджолосім’ї касета висувається незалежно від інших, при цьому бджоли в інших вуликах-касетах не турбуються.

Для збільшення кількості зібраного меду приблизно на 60% у вулики ставлять розділові ґрати. Розділові грати перешкоджає проходу матки у стільники і відокремлює медові надставки від розплоду.

За виготовлення цих та інших речей, необхідних у бджільництві, існують самовчителі з фото, посібники та підручники по бджільництву, довідники, онлайн-школи та відеокурси, тематичні фотографії і відеоуроки.

В. о. Кривчиков запропонував багато відеоматеріалів по створенню та утриманню бджіл у 2-корпусних вуликах. Його рекомендації, відеоуроки та відеолекції, що розповідають про підготовці бджіл до зимівлі, про утримання їх під час кочівлі, його бесіди про бджільництво і медоносах так популярні серед початківців бджолярів, що є хорошим варіантом навчання протягом вихідного дня.

Це цікаво  Інструкція по самостійному виготовленню павільйону для бджіл з кресленнями

Інструменти для бджоляра

Існує перелік інструментів, без яких не зможе вести свою діяльність бджоляр

 • У столярній майстерні на пасіці пасічнику треба мати набір електроінструментів, таких як електроніж для стільників, електричний рубанок, дриль, фрезер, электровыдалбливающий верстат.
 • Пасічнику, починаючому роботу по догляду за бджолами, потрібно придбати верстат з набором ручних інструментів, таких як стамеска, фуганок, рубанок, слюсарні інструменти, дріт різного діаметру.
 • Пасічнику, починаючому роботу на пасіці, потрібно обзавестися спеціальним обладнанням: ротаційної медогонкой, за допомогою якої проводиться відкачування меду, димарем для упокорення бджіл, а також спецодягом.
 • При відкачуванні меду, щоб видалити агресивно налаштованих бджіл з рамок, користуються видалячем, який встановлюється між корпусом і магазином. Для видалення бджіл застосовується карболова кислота (50% водний розчин). Під впливом парів карболки бджоли швидко покидають магазин.

Купівля бджіл

Починаючому пасічнику необхідно визначитися зі способом придбання бджіл:

 • Пакетний спосіб. У багатьох розплідниках бджіл продають пчелопакетами. При купівлі такого пакета потрібно порахувати кількість рамок з бджолами і рамки з розплодом, обов’язково повинна бути матка осіннього виводу не старше одного року.

Рада! Потрібно купувати матку віком не старше двох років. Стара матка буде менше відкладати яєць і може повести бджіл до роїння.

Відмітка ветеринарного лікаря про профілактику хвороб бджіл повинна бути присутнім у ветеринарному свідоцтві, яке повинні надати при покупці пакету.

Для довідки: виробництвом бджолопакетів особливо славиться «Щучинское бджільництво» (р. Гродно) — бджільницьке підприємство, відоме завдяки своїй продукції бджільництва. Бджолині сім’ї, вирощені з таких бджолопакетів, не рояться з-за раннього відбору бджіл і розплоду навесні для формування пакетів.

 • Повноцінні сім’ї.

Повноцінну сім’ю можна придбати у досвідченого бджоляра. Скільки бджоляр вирішує сам, але досвідчені пасічники рекомендують купувати оптом, не менше 2-3 сімей для того, щоб зміцнити одну сім’ю іншої. Також одна родина під час важкої зимівлі може загинути, тоді для розведення залишиться інша.

Продавець повинен вести облік бджіл і зобов’язаний надати покупцю всі дані про вік маток і робочих бджіл, а також ветсвідоцтво з відміткою лікаря.

Рада! Для правильної організації зимівлі бджіл незамінний практичний досвід бджоляра Р. А. Егошина. За час 25-річного вивчення життя бджіл він придумав спосіб підвищення їх схоронності під час зимівлі. Єгошин запропонував використовувати спеціальну діафрагму. З її допомогою бджоли легше переносять зиму, вживають менше корму, і підмору залишається набагато менше, ніж у вуликах без використання діафрагми.

Пасічники радять зупинитися на пакетному придбання бджіл, це менш затратно для початківця бджоляра і більш ефективно — швидше можна розвести бджолині сім’ї та зміцнити їх. Цього розділу присвячені відео уроки практичного бджільництва від знаючих бджолярів, викладені в Мережі.

Увага! Кожен пасічник, який серйозно підходить до пасічникуванню, повинен мати щоденник і записувати відомості про бджіл, медоносних рослинах, про застосування нових методів, власні спостереження. Кожне повідомлення в щоденнику обов’язково датується.

Список порід бджіл, пропонованих асоціацією бджільництва для початківців пасічників

Судячи по великому досвіду бджолярів початківцям краще всього використовувати середньоросійську лісову породу або краинку. Описи племінних порід бджіл дані в енциклопедії по бджільництву.

Для початківців бджолярів важливо правильно вибрати породу бджіл, розмножується у тому чи іншому кліматичному районі

 • Лісова середньоросійська порода зимостійка, дуже працьовита. Бджоли цієї породи дуже агресивні, і робота з ними повинна здійснюватися в одязі: спеціальному комбінезоні, куртці, рукавичках і в капелюсі з сіткою. Ця порода стійка до таких захворювань, як нематодоз і падевий токсикоз.
 • Карпатська порода найбільш підходить для формування пакетів, високопродуктивна, миролюбна, швидко розвивається навесні і володіє помірною зимостійкістю.
 • Країнка (країнський порода) зимостійка, дуже миролюбна, швидко розмножується. Схильна до роїння і слабо захищає мед від бджолиного злодійства.
 • Кавказька жовта придатна до розведення в південних районах, так як володіє слабкою зимостійкістю. Схильна до нападу на сім’ї для злодійства, до інтенсивного природного роїння, спокійна, добре переносить спеку і засуху.
Це цікаво  Постановка другого корпусу на вулик: коли ставити

Зменшення продуктивності бджолосімей, збільшення трудовитрат на утримання сім’ї, погіршення умов селекції на пасіках, де бджоли рояться, змушують пасічників застосовувати безроевые методи бджільництва. Для попередження роїння треба відбирати частину бджіл для усунення головної причини роїння.

Щоб зменшити кількість роїв, потрібно затінювати вулики в спеку, гнізда повинні добре вентилюватися. Якщо у вуликах тепло і багато корму, то бджоли починають роїтися. Під час основного медозбору інстинкт роїння бджіл зменшується і зростає інстинкт створення кормових запасів.

Рада! Для підгодівлі бджолосімей, для активного розвитку їх навесні після зимівлі та восени, для збільшення розплоду, для зростання продуктивності застосовується препарат кобальт хлористий. Розводиться згідно інструкції: ст. ложка препарату на 20 л цукрового сиропу при температурі 40 °C.

Захворювання бджіл і способи лікування, про які потрібно знати початківцям бджолярам

 • Американський гнилець — смертельно небезпечне захворювання. Американського гнильця вперше виявили в Аргентині в 1989 році, джерело його поширення – це переміщення заразних сімей. Як засіб боротьби з бацилами захворювання застосовується антибіотик окситетрациклін. Випробування на чутливість бактерій до окситетрацикліну проводилися на зразках з Франції, Польщі, Словенії, Чехії, Норвегії та інших країн. Результати виявилися не дуже гарними: було виявлено 30% стійких до хвороби штамів.

Американський гнилець

Застосування подібних антибіотиків призвело до забруднення меду, потрапляє на ринки. В даний час альтернативою застосуванню антибіотиків для боротьби з американським гнильцом є використання речовин, що мають органічне походження: ефірних масел і жирних кислот (лінолевої та лауринової).

Для дезінфекції вуликів, щоб виключити розповсюдження бактеріальних захворювань, застосовують препарат «Екоцид». Він випускається у вигляді порошку, розлучається, згідно інструкції, в теплій воді.

 • Нозематоз – це поширене небезпечне захворювання. Борються з ним, застосовуючи препарат «Сульфадимезин». Розчиняють 1 г препарату на 1 л цукрового сиропу, попередньо препарат «Сульфадимезину» розводять в 50 мл води, підкисленої 1-2 краплями оцтової кислоти. Приготований сироп дають бджолам — 0, 5 л на сім’ю 3 рази через п’ять днів.

Рада! Найкращий засіб для лікування цього захворювання – це теплий настій полину. У літрі сиропу розвести півсклянки настою полину, приготованого з розрахунку 10 г трави на склянку окропу. Кожен день грамотного бджоляра повинен починатися з подачі бджолам цього настою протягом трьох днів. Стан бджіл при цьому помітно поліпшується.

 • Спироплазмоз. При виявленні цього захворювання в сім’ї видаляють стільники з пилком. Позбутися від нього можна за допомогою тетрацикліну. Готують лікувальний сироп і дають на корм бджолам 3 рази через п’ять днів.
 • Варроатоз – кліщове зараження бджіл, хворі бджоли недорозвинені, мало живуть. Для лікування кліщового вароатозу можна використовувати препарат «Ізатізон». Цим препаратом запилюють вулики або додають розчин в цукровий сироп. Успішно застосовується щавлева кислота (її пари). Щоб не втрачати бджіл з-за вароатозу, вигідно застосовувати для лікування пахучі трави: яглиця, полин і хвойний екстракт.

Висновок: рішення загальних питань у новому бджільництві

Раціональне використання нових медоносних земель, енергії бджіл відкриває широкі перспективи і дозволяє підвищувати ефективність і рентабельність цього виду діяльності. Прогресивний розвиток бджільництва, розширення і зміцнення галузі має велике значення для підвищення впевненості бджолярів, для активного підприємницького підходу до роботи.

Застосовувані на практиці уроки разнотематического бджільництва і нововведення в теорії підвищать професійну майстерність бджолярів і дозволять їм заробити хорошу репутацію у Всесвітній бджолярської асоціації.

Національний союз і товариство бджолярів покладає серйозні надії на програму сертифікації пасік за принципом породності. Адже необхідно, щоб обрана для розведення порода точно відповідала кліматичного району. Пасіки, які заробляють такий сертифікат, отримують від асоціації повний пакет привілеїв в рамках установчих документів та збуту продукції.

До відома всіх прагнуть освоїти бджільництво: для розвитку цього бізнесу треба обов’язково вивчити поради «головного бджоляра країни» Ю. М. Лужкова. Він пише дуже цікаво про свій досвід бджільництва.

До відома! Бджільництво настільки популярне в даний час, що навіть у комп’ютерній грі Minecraft реалізована модифікація «форестри» – віртуальне розведення бджіл і догляд за ними.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *