Бджоли: фото, опис, основні моменти

Мед бджолиний — один з найулюбленіших продуктів, який люблять і дорослі, і діти. Він дуже корисний, при частому вживанні збільшує тривалість життя і є прекрасною заміною цукру.

Бджоли

Але знаючі толк в пчеловедении не завжди довіряють продавцям, які продають бджолині продукти, адже під маркою бджолиного меду може ховатися щось зовсім інше і підроблене, результат нечесної роботи. Тому тримати бджіл стає все більш популярним, серед працьовитих комах (це і мурахи, та інші) вони найбільш цінні для людини, адже їх здобич — це смачний і дуже корисний нектар.

Життя бджіл сповнена праці, в результаті якого з’являється багато дуже корисних для людини продуктів. Ті, хто харчується бджолиним медом, знають, що замінити його нічим не можна. А якщо ще застосовувати прополіс, пергу, маточники, стільники і інші дуже корисні продукти, це надасть незамінну вплив на лікування багатьох захворювань.

Звичайно, краще всього тримати цих комах самому. Так можна практично за безцінь мати повний набір продуктів бджільництва. До того ж буде гарантія, що бджолиний мед, прополіс та інші продукти дійсно зроблені комахами, що вони натуральні, справжні, а не приготовлені з цукру з додаванням крохмалю, соєвого борошна і інших домішок.

Життя бджіл: як завести, тримати, розводити

Де живуть бджоли, там завжди достаток запаху меду, запилені дерева, чагарники поля. Це дуже корисне комаха. Тому тримати бджіл можна скрізь, де є квіти і нектар, адже це те, чим харчуються бджоли. Але існує досить багато їх порід (кавказькі, російські, українські, бурзянские, австралійські, італійські, кубанські і т. д.), видів, так і всередині є складна ієрархія: робочі, пчеломатка, трутень (бджола чоловічої статі, самці бджоли) і т. д.

Розрізняють бджіл диких і домашніх

Крім того, існує відмінність за кольором: бджола сіра і чорна, жовта. Всіх їх небагато розрізняють за розмірами, довжиною ротового апарату, тривалості життя, типом поведінки і іншими показниками. Тому початківцю пасічнику дуже важливо приділити увагу такому питанню, як вибір, яку породу заводити і як їй займатися, щоб не знищити чергову сім’ю за один сезон, а, навпаки, примножити, домогтися виведення великого потомства.

Навіщо ж потрібні бджоли людині? Питання, мабуть, настільки ж дивна, як і питання, навіщо бджіл мед. Хто їсть бджолині продукти, прекрасно знає, що заміни їм немає, а у бджоли дикої, живе в лісі, не так вже просто з гнізда чи дуплянки відібрати її власний урожай, заготовлений для зимівлі і майбутнього потомства.

Тому якщо хочеться їсти мед, потрібно тримати і комах, щоб у них його діставати. До того ж потрібні ці комахи і для запилення полів і великих садів — бджоли з квітами є нерозривною парою. Від них стає краще урожай, відгуки агрономів неодноразово це підтверджують.

Ще один, не менш важливий аргумент, чому варто тримати таких комах: заради них самих. Зникнення їх — це велика проблема майбутнього. Погана екологічна обстановка, знищення комах тваринами (досить багато є тих, хто їсть бджіл), поширення паразитів, атакуючих цих трудівниць — ось ті малі проблеми, з якими стикається сучасний світ.

Врятувати види, які масово вимирають і зникають, — це одна з головних задач. І проста людина, що має дачу або заміський будинок, може також працювати у цьому напрямку і рятувати один із символів працьовитості від повного знищення. В честь бджілок складають твори і навіть називають багато вироби праці, наприклад, торкрет-установку для бетонування.

Це цікаво  Правила застосування лозеваля для лікування бджіл від вірусних захворювань

Тримати пасіку вигідно, адже утримувати їх просто. При правильному догляді вони практично не пропадають, годувати їх не потрібно, а допомагають їх продукти від багатьох хвороб, так і продати їх можна дорого. Цінуються навіть трупики комах, так званий пчеломор або підмор. Мабуть, єдине, що не може застосовуватися для лікування або що не їдять — це мерва, відходи, що залишаються після переплавки воску.

Що потрібно для пасіки

Завести бджіл і чорну дику, і домашню сіру (різниця між якими невелика) або інші різновиди досить просто. Для цього достатньо лише придбати мінімальний інвентар: вулики, які виступають в ролі житла і інкубатора, одяг, засоби механізації, препарати для дезінфекції і лікування, так як існує багато тих, хто їсть бджіл, і т. д.

Для догляду за бджолами пасічнику потрібно основний інвентар

Весь перелік інструментів і перших пристосувань для початку роботи можна знайти в книгах, відео, фотографії, статті, також можна відвідувати форуми, зльоти бджолярів. Рекомендований список наступний:

 • димар (чого бояться бджоли, так це вторгнення в їхнє життя, особливо з різкими рухами, а дим їх заспокоює);
 • костюм пасічника з маскою (можна купити або зробити своїми руками);
 • ніж для рамок;
 • стамеска бджоляра;
 • натуральне гусяче перо, щоб прогнати комах з рамок.

Потім уже, по мірі надходження завдань, можуть знадобитися пчелоуловители (якщо прилетить сім’я домашніх сірих або дика бджола і чорна і захочеться їх зловити), приманки, препарати та стимулятори («Бисанар», «Унисан», «Стимовіт», «Біпін», «АпиМакс», «Екопол» та інші), ізолятори, медогонные установки і т. д.

Як вибрати і придбати комах

Існує досить багато різновидів, що відрізняються біолокацією (вони живуть практично по всій землі), забарвленням (сіра, жовта бджола і чорна), стійкістю до хвороб і паразитів, серед яких багато тих, хто їсть бджіл як зсередини, так і зовні: кліщі, грибки, бактерії, віруси. А також можливістю воювати з тими, хто їсть бджіл (з різного роду осами, а також з більш великими тваринами), і протистояти їм, деякими особливостями анатомії (відмінності в довжині хоботков, крил, швидкості польоту, дальності, можливості приносити нектар з великої відстані). Тому початківцю потрібно вибрати, чи буде це бджола сіра і чорна (типу росіян) або жовта (італійські) і т. д.

Вибравши породу, оцінивши поведінку бджіл цієї породи (схильність до агресії, нападу; наскільки легко заспокоїти рой; схильні комахи до втеч, кусають чи за будь-якого приводу, не народжуються вже з інстинктом злодійки меду у бджіл інших сімей), потрібно приступати до пошуків сім’ї. Роблять це, беручи до уваги такі секрети:

 1. Найпростіший спосіб — купити у знайомого пасічника, сім’ю або рой.
 2. Також можна купити систему з бджолопакетів в хорошому розсаднику і, дотримуючись інструкції, до певного терміну вивести непогану сім’ю, мед яка буде давати вже досить скоро.
 3. Далеко не простої, але дуже видатковий спосіб — зловити комах. Тут потрібно діяти строго за планом, а результат може бути будь-який: бджола сіра або чорна, домашня чи якась інша. Для цього потрібно поставити пастки, які бувають різні, і чекати результату. Знаючи, що їдять всі бджоли, що їх приваблює, можна влаштувати полювання з непоганим закінченням.
Це цікаво  В яких ситуаціях і як необхідно підгодовувати бджіл взимку?

Вибір вуликів

Політ бджола за медом здійснює зі свого рідного вулика, який потрібно ретельно вибрати залежно від її породи. Так, дика бджола і чорна відмінно буде себе почувати в дуплянках, наближених до реальних диким умов. Вони, як ластівки, живуть в досить спартанських умовах, витримують низькі температури.

Будинком на пасіці для бджіл служать вулики

Домашні ж бджоли і більше меду принесуть, і виживуть, якщо їх тримати в дадановских вуликах. Але ці пристрої своїм описом і зовнішнім виглядом уже показують, що працювати з ними новачкові важко. Адже той, хто їсть бджолині продукти, автоматично не стає пасічником, а повинен пройти довгий шлях зростання.

Почати краще з лежаків на 20-30 рамок, які зручні тим, що до бджіл в гнізді або вулику (будь то сіра, жовта, кавказька бджола або чорна) не потрібно так часто йти на огляд. Це ідеальне місце для розвитку родини і постійного зростання. Але рекомендується використовувати рамки стандартного розміру, так як в противному випадку буде незручно потім відкачувати мед.

Породи бджіл

Існує досить багато порід цих комах: і сіра, і кавказька бджола, і чорна, і українська. Але ті, хто їсть мед, не бачать принципової різниці між цими породами. Для тих же, хто тримає бджіл для меду, прополісу та інших продуктів, кому вони цінніші популярних нині суші, а мед солодше винограду, різниця повинна бути досить відчутна.

Навіть по фото видно, що бджоли значно відрізняються, а в житті вони мають ще більше відмінностей. Це особливості мови тіла, різні розміри, здатність викликати алергію після укусу і т. д. Розглянемо найбільш цікаві породи, не настільки банальні як бджола сіра і чорна, щоб тим, хто їсть бджолині продукти, знати, що купувати.

 1. Карпатка — це найбільш спокійна і врівноважена порода. Буває ця бджола і чорна, але, як правило, основна частка особин сірого кольору. Миролюбна, має досить довгий хоботок, добре зимує, особини чудово орієнтуються в гірській місцевості, збираючи великі врожаї. Серед проблем породи — схильність до крадіжки і слабке розмноження і збільшення потомства.
 2. Кавказянки — вельми агресивні бджоли і чорного, і сіро-жовтого кольору. Хто їсть бджолиний нектар з конюшини, просто зобов’язані завести цих комах, адже вони здатні добувати його з цієї рослини. Але ця порода навіть агресивніше, ніж дика бджола і чорна, проблематично зимує.
 3. Середньоросійська порода — це бджоли також і чорного і сірого кольорів, які відрізняються працьовитістю і агресивністю. Вони досить витривалі, стійко переносять холодну зиму, трудяться в негоду.
Це цікаво  Надійні засоби для профілактики і лікування у бджіл байварол

Щоб бджілки не напали на людину, слід пам’ятати, що їм не подобаються:

 • різкі рухи;
 • шум;
 • несприятлива екологічна ситуація;
 • різного роду запахи, крім природних. Так, полин буде відмінним засобом;
 • відсутність годівлі;
 • наявність паразитів і інших, хто їсть бджіл.

Працюючи з комахами, слід вести себе спокійно і захищатися спеціальним костюмом, адже навіть ті тварини, хто їсть бджіл цілими сім’ями, часто отримують від них серйозну відповідь. Тому найкращий вихід — це непомітний одяг, відсутність запаху, захисні засоби (рукавички, маска і т. д.). Також важливо, щоб всі рухи були тільки плавними, інакше комаха зарахує рухомий об’єкт до тих, хто їсть бджіл і прийшов їх знищити.

Будова комахи

Все своє життя крихітна комаха, що збирає нектар, перетворюючи його в мед, виробляючи віск, прополіс, маточне молочко, отрута. Всі ці препарати активно використовуються у фармгалузі.

Анатомія у цього збирача вельми цікава

Тіло у комахи все в волосках, що добре для захисту, але ускладнює пошуки паразитів, тих, хто їсть бджіл і знищує їх. Травна система починається з зобика, також на лапках є кошики, які дозволяють максимально швидко зібрати потрібну кількість.

Кровообіг у творців меду відкрите, тобто кровоносна система не замкнена. Основне, що їсть бджола за життя, — це нектар рослин, перга. В цей же час очищається організм від всього зайвого та шкідливого.

На кінці черева у бджоли (ті, хто їсть бджіл, вже знають про це не з чуток) потужне жало з отрутою.

Хто їсть бджіл

Існує досить багато паразитів, хто їсть бджіл і знищує цілі колонії. Це і клопи, кліщі, черв’яки, інші комахи. Також серед тих, хто їсть бджіл, значаться і різні ссавці, але їх брати до уваги не варто, адже у двір вони не проникнуть і можуть задовольнятися лише дикими особинами.

Хто їсть бджіл ще? Це різні грибки, бактерії, віруси, найпростіші. Вулики потрібно постійно обробляти, щоб комахи в цьому ідеальному окремому царстві не загинули із-за бездіяльності пасічника.

Про життя комах

Ці комахи утворюють колонії, в яких головна матка. Саме вона відповідає за розмноження і підтримку чисельності особин у вулику. Якщо хтось їсть бджіл або вони хворіють від перевтоми або паразитів, вона заповнює потомство. Матка — це комаха, яка має короткий хоботок, так і живе без кошиків на лапах. Сама ж важлива її частина — статеві органи, які і виробляють майбутніх комах для нових сімей. Після того, як матка зробила кладку, йде три стадії:

 • яйце;
 • личинка;
 • перетворення в дорослу особину.

Дорослі комахи вже можуть охороняти вулик, танцювати танець, активно працювати, адже час їхнього життя коротке — трохи більше місяця. У цей час дуже важливо приділяти увагу старим сім’ям, адже під час розмноження вони виснажуються фізично. Підтримуючи молодих особин, роблячи все по інструкції, можна за рік досить успішно підняти пасіку і почати отримувати досить значну віддачу.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *