Бджоли в листопаді: робота на пасіці

З приходом осені у бджолярів настає важливий етап, основні роботи спрямовані на підготовку до зимівлі. Від того, як бджоли перезимують, залежить їх продуктивність в наступному сезоні. Сім’ї, які погано перезимували, навесні дуже мляві, часто хворіють, у них іноді гинуть матки.

Бджоли в листопаді

Ті комахи, які перенесли зиму добре, більш продуктивні, навесні швидше розвиваються і краще розмножуються. Бджоли в листопаді вже не такі активні, і основні роботи бджоляра спрямовані на утеплення вуликів і підготовку зимівника.

Як ведуть себе бджоли в листопаді

Слід зауважити, що підготовку до зимового періоду комахи починають з літа. Вони заготовляють поживну їжу. Запаси меду бджоли складають у верхній частині і запечатують кришечками з воску. Це запобігає кристалізації в сухий період і захищає від вологи. Прополісом бджоли закладають щілини.

Місце, де формується клуб, визначається в залежності від декількох факторів:

 • комахи завжди об’єднуються біля джерела тепла;
 • формування клубу відбувається на тих сотах, які розташовані нижче запасів меду;
 • клуб утворюється на стільниках напроти льотка.

Робота бджоляра в листопаді

Вулики можуть поміщатися в підпіллях будинків, омшаниках, опалювальних і неопалювальних приміщеннях, а також на вулиці в спеціальних кожухах.

Кожен бджоляр самостійно вирішує, де краще залишити на зиму вулики

До всіх зимівниках пред’являються певні вимоги:

 • Не повинно бути гризунів.
 • Це має бути сухе приміщення (межі вологості 75-85%).
 • Розміри повинні бути такі, щоб бджоляр мав можливість підійти до кожної бджолиної сім’ї.
 • Температура повинна бути від +1 до +6 °C.
 • У приміщенні повинна бути хороша вентиляція, але в той же час заборонено, щоб проникав будь світло.
Це цікаво  Метод Цебро в пасічникування

У приміщеннях вулики розміщують на полицях, які повинні знаходитися від земляної підлоги на відстані 15-20 см. Вулики можна складати один на одного. Якщо сім’ї залишаються зимувати на вулиці, особливу увагу варто приділити утепленню. Зовні вулики можуть бути покриті ганчіркою, мохом, клоччям, а також поверх утеплення лягає водозахисний матеріал (плівка, тополя тощо). Пасіка захищається від відкритих протягів. Незайвим буде поставити захист від синиць.

Не варто поспішати в листопаді вулики відразу ховати в зимівник. Якщо в першій половині місяця холодна погода, не виключено, що в середині потеплішає і комахи вилетять на передзимовий очисний обліт. Якщо за прогнозами листопад холодний, тоді вулики ховають в зимівник.

Прослуховуються бджоли щодня перші три дні, далі — один раз в тиждень, не варто їх зайвий раз турбувати. Якщо комахи галасливі, значить, їм щось доставляє дискомфорт. Це може бути:

 • висока або низька температура;
 • зруйнувалися стільники або порушено гніздо;
 • погана вентиляція;
 • у зимівник проникає світло;
 • бджолам можуть заважати і сторонні шуми.

Після усунення причини дискомфорту комахи відразу ж вщухнуть. Якщо при прослуховуванні вуликів все в порядку, бджоляр може бути спокійним за пасіку. Варто зауважити, що найкраще бджолині сім’ї зимують на волі, таким чином вони загартовуються і менше хворіють. Пасіка в листопаді приносить не надто багато клопоту, проте пасічнику треба знати багато нюансів, щоб підготуватися до зими.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *