Бджоли в травні: роботи на пасіці

З приходом весни починається відповідальний період на пасіці. Бджоли в травні починають збирати нектар і пилок, годувати ними розплід, займаються отстраиванием стільників. Бджолині сім’ї в травні накопичують силу для продуктивного збору меду. Основне завдання бджоляра в цей час – створити бджолам всі необхідні умови для швидкого розвитку. Відеоматеріали, зроблені бджолярами, докладно висвітлюють тему травневих робіт на пасіці.

Бджоли в травні

Початок весняного сезону

У бджільництві дотримуються своїх ознак настання того чи іншого сезону. Прихід весни починається з першого весняного обльоту бджіл. У травні, коли починають цвісти медоноси, відбувається збільшення бджіл у сім’ї, перезимували комахи замінюються молодими. Сила сім’ї зростає пропорційно кількості в ній бджіл.

Якщо у квітні кількість особин становить 79-86 тис., і з них молодих 25%, то вже до 15 травня сім’я налічує 95 тис. особин, причому молодих стає набагато більше – 97%.

Роботи у травні на пасіці

Ревізія пасіки

Стан бджолиних сімей, перевіряють при встановленні теплої погоди. Температура при проведенні ревізії повинна бути не нижче 15-18 °C. Оцінюється загальний стан пасіки після зимівлі, підраховується кількість сімей. Після ревізії потрібно провести роботу з посилення слабких сімей. Насамперед, необхідно заповнити запаси корму медом, пилком з цукром і цукровим сиропом.

Травневі роботи на пасіці починаються з ревізії

Роботи, спрямовані на розвиток бджолиних сімей

  • Розширення гнізд.

У травні пасічнику пора починати роботу з розширення гнізд шляхом додавання додаткових рамок в корпус. Це здійснюється тому, що в цей час відбувається інтенсивне збільшення розплоду, поява молодих комах, і внаслідок цього пчелосемье стає тісно в гнізді. Бджоляр повинен уважно стежити за ситуацією і по мірі збільшення кількості бджіл додавати в гнізда додаткові рамки.

Це цікаво  Як своїми руками зробити діафрагму для утеплення вуликів взимку?

З проведенням робіт з розширення гнізда не можна спізнюватися, так як це може привести до уповільнення в розвитку сім’ї, а також до того, що бджоли пізніше почнуть працювати на ранньому збиранні пилку. Якщо постійно запізнюватися з додаванням рамок, то це призведе до роїння бджіл.

Навпаки, при розширенні гнізда без назрілої необхідності відбудеться переохолодження розплоду, а матка відкладе менше яєць.

Для точного визначення часу збільшення обсягу гнізда бджоляр повинен проводити періодичну перевірку сім’ї, розсовуючи при цьому діафрагму і крайні рамки. Якщо помітно наявність бджіл між крайньою рамкою і діафрагмою, а на другій рамці від краю спостерігається розплід, то гніздо має бути розширене.

Нову рамку додають в гніздо, виставляючи її поруч з крайньої рамки розплоду. Бджіл при цьому краще не турбувати. Повторюють розширення гнізда через 4-5 днів.

  • Розширення вічок.

У травні проводять збільшення ширини льотків. Для того щоб бджоли з початком медозбору в травні вільно вилітали, літки розширюють до 5 см в залежності від сили літа бджіл, таким чином можна уникнути скупчення бджіл біля входу.

  • Розширення гнізда постановкою другого корпусу.

Після того як сім’я розшириться настільки, що їй буде мало місця в гнізді, виробляють перше розширення, додаючи додатковий корпус. У ньому є неповний комплект рамок, і по мірі зростання сім’ї рамки додаються.

Розширення гнізда додаванням корпусу послабить прагнення бджіл до роїння. Бджоли починають посилено працювати на хабарі і не рояться.

  • Створення додаткових рамок з сотами.

Матка менше буде плодитися, якщо в гнізді не буде вистачати стільникових комірок. Це призведе до зменшення кількості молодих бджіл, сила сім’ї ослабне, і внаслідок цього зменшиться збір меду. Якщо виведено багато робочих бджіл, а стільникових комірок мало, то бджоли не будуть працювати.

Це цікаво  Медогонка Грановського: відгуки

Крім повного комплекту стільників, відповідної кількості сімей, на пасіці до головного хабар потрібно підготувати додаткову кількість відбудованих рамок для того, щоб бджоли почали робити запас корму.

  • Висновок маток.

Для формування нових сімей, для заміни старих маток на пасіці кожен рік потрібно виводити молодих маток. Також до початку хабар потрібно вивести маток-помічниць.

Початок виведення маток залежить від середньоденної температури, погода повинна встановитися тепла. Важливо, щоб зацвіли перші медоносні рослини і за два тижні до цього з’явився трутневий розплід. Якщо медоноси не цвітуть, то матки володіють меншою плодючістю, так як гірше вигодувані, а без трутневого розплоду вони будуть неплодными.

Всі роботи по виведенню маток повинні виконуватися в строго визначений термін. Бджоляр не може точно запам’ятати всю послідовність операцій, тому веде календар виконання такої роботи і строго його дотримується.

Враховуючи всі правила виведення маток, починають роботи з 5 травня і продовжують по 2-10 червня.

При виведенні маток необхідно вести суворий облік походження маточників і личинок для того, щоб повністю володіти інформацією про матці.

Висновок

У травні погода ще нестійка, у цей час починається цвітіння медоносних рослин, але бджолярі не покладаються на перший медозбір. Одній сім’ї щодня потрібно до 500 г меду і до 200 г перги незалежно від того, хороший хабарів чи ні.

Недолік же корму може призвести до зменшення кількості розплоду, з-за цього сім’я погано розвивається чи не розвивається зовсім. Слабка сім’я не зможе зібрати багато меду. Тому, проводячи травневі роботи по створенню умов для розведення бджіл, необхідно у вуликах підтримувати постійні запаси меду і перги. Сучасна технологія бджільництва заснована на рясному годуванні бджіл.

Це цікаво  Роботи на пасіці в квітні: що потрібно зробити

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *