Бджолина матка: як знайти, скільки живе, фото

Навіть школяр знає, що бджолине сімейство відрізняється від людського стандарту. У вулику живуть особини чоловічої і жіночої статі. До чоловічого відносять трутнів, а до жіночого таких представників сімейства, як пчеломатка, робочі бджоли. У перших відкладання яєць — основне завдання. Вони не здатні збирати нектар і пилок, а хоботок в 2 рази коротше, ніж у трудовій бджоли.

Пчеломатка

У літні місяці матка може відкладати до 2000 яєць за 24 години. Робочі бджоли потрібні для того, що збирати нектар, виділяти віск, будувати стільники, тобто створювати оптимальні умови для розвитку личинок. Трутень потрібен для запліднення яєць.

Скільки живе матка бджоли?

В середньому тривалість життя бджоломатки становить 8 років. Найінтенсивніше пчеломатка відкладає яйця у перші два роки. Після закінчення цих років плодючість бджоломатки помітно знижується, тому ряд бджолярів воліє міняти бджолину матку через два роки.

Поміняти особина можна і раніше, якщо вона відкладає мало яєц і схильна хвороби. Ті, хто займаються бджільництвом, використовують спеціальні ізолятори для бджіл. Вони служать для отримання племінних личинок одного віку.

Як знайти матку у вулику і чому буває складно це зробити?

Бджолина матка відрізняється від робочих бджіл зовнішнім виглядом. Всі мешканці вулика ретельно стежать за станом бджолиної королеви. Якщо вона погано справляється з покладеним на неї функцією, то робочі бджоли починають будівництво нової комірки, більш об’ємною, ніж у робочих бджіл.

Розвивається пчеломатка за 16 днів. Спочатку бджолина матка відкладає яйце в спеціальну комірку. Через 4 дні вилуплюється личинка і починає поїдати маточне молочко. Маточне молочко проводиться в глоткових залоз бджоли-годувальниці.

Кількість маточного молочка впливає на те, чи стане личинка пчеломаткой або робочої бджолою. Для отримання бджоли, здатної відкладати яйця, посилено годують личинку маточним молочком. Зазвичай цей процес займає 5 днів. Під час цього періоду майбутня матка перебудовує «мисочку» в маточник і запечатує його. Це відбувається на 9-й день.

Це цікаво  Павільйон для бджіл (вулики) своїми руками

Решта вісім днів личинка пряде кокон і дозріває. На 16-й день вона виходить зі своєї обителі, а на третій день після появи з маточника у бджоломатки відбудеться перший обліт. Процес вилуплення бджолиної матки можна побачити на фото і відео.

Досвідчений бджоляр навесні може визначити, що немає матки у вулику. Якщо бджолина сім’я залишилася без королеви, то це визначається за кількома ознаками:

  1. Підвищений гул бджіл, який схожий на виття окремих особин;
  2. Якщо прибрати утеплювальну подушку, то так званий холстик буде холодною;
  3. Відсутність розплоду.

Буває і так, що матка жива, але бджолина сім’я не може забезпечити оптимальні умови для дозрівання яєц. Дізнатися точно бджоляр зможе, коли відкриє вулик і огляне рамки на наявність розплоду.

Знайти матку у вулику буває непросто, тому краще її позначити. Потрібно ретельно оглянути всю рамку, перш ніж погляду попадеться бджолина королева. Вона має видовжене тіло і черевце, що виступає за крила. У бджоломатки є і жало, яким вона може жалити інших корольов і людини.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *