Бджолині стільники: їх користь, основні особливості

Практично все, що виробляють бджоли, корисно для організму людини. З бджолиного підмору готуються косметичні та лікувальні настоянки, про користь меду навіть говорити не варто, а бджолині стільники, які комахи будують самі, теж корисні і знайшли застосування в різних сферах нашого життя. Дивно, що крихітні бджілки вибудовують такі конструкції за відносно короткий термін, а будова має просто ідеальні форми. Будівництво сот – це показник гарного ройового пристрою, наявності матки і сильний сім’ї.

Бджолині стільники

Бджоли в сім’ях слабких стільники не будують зовсім. Сьогодні ми розповімо про користь воску, прополісу, перги з сот, про мед, який з них видобувається, про способи зберігання і підробки.

Найсмачніша частина: як вживати мед в сотах?

Мед в сотах завжди любили покупці. Він продається в баночках в ламаною вигляді або як цілісна плитка для подальшого застосування або топления. Маленькі діти дуже люблять м’які пластинки і кубики, які можна жувати. Мед м’яко тане на язиці, а віск викидається. Звичайно, його теж можна їсти, довго-довго жувати або вживати вприкуску з чорним хлібом.

Мед в сотах — відмінне ласощі

Маленьким дітям, так і дорослим ковтати віск вкрай не рекомендується – він погано перетравлюється шлунком, може викликати тяжкість, здуття та інші неприємності. Кращий варіант – це жування, під час якого виділяється прополіс і перга, страшно корисні для нашого організму.

Стільниковий мед хороший при дієтах. Калорійність меду в сотах висока, але він засвоюється на 100%, не відкладаючись на боках, щоках і інших проблемних зонах. І той факт, що стільники доведеться розжовувати, грає свою роль – багато меду вам просто не з’їсти, банально втомлюються щелепи. Особливо важливий мед для людей, які практикують тривалі голодування і дієти, раціон яких в добу складається з 500-1000 калорій. Ваш організм отримає підтримку, корисні речовини.

Як би ви не їли стільниковий мед, його корисні властивості не зменшаться. Якщо ви жахливо захотіли меду, і він вам навіть приснився, то не варто заглядати у сонник та інтернет, просто підіть і купіть його. Купуючи мед секційний стільниковий, ви отримуєте виключно натуральний продукт, який подарує заряд бадьорості та здоров’я. Не завжди стільники жують, адже в них все-таки міститься певна частина сміття, навіть частини комах. В цьому випадку його плавлять. Складають в каструльку, не кип’ятять, а просто підігрівають. Також можна виставити поламані стільники на балкон під промені сонця. Солодке ласощі відділяється, а все сміття спливає на поверхню. До речі, такий метод використовується і на пасіках, але про це ми розповімо докладніше трохи пізніше.

Це цікаво  Для чого потрібна роздільна решітка для бджіл і як її виготовити самостійно?

Як зберігати і де купити?

Придбати стільниковий мед та медові соти можна на ринку, по інтернету або в спеціальних магазинах. Будьте обережні, іноді медові стільники підробляють. Щоб відповісти на питання про те, чи можна підробити мед у сотах, варто розуміти, що соти – це запечатані бджолами осередку. Відкрити і закрити їх для того, щоб вилучити мед і замінити його іншим, неможливо. Але пасічники підгодовують бджіл цукровим сиропом, і користь меду значно знижується.

На жаль, перевірити натуральність ви зможете, тільки прийшовши додому, відкривши клітинки і скуштувавши продукт. Також можна використовувати олівець. Їм проводять по продукту, відбувається реакція і проявляється колір.

Дивовижне пристрій вулика, або все про будівництво сот

Під час будівництва сот комахи використовують задні і середні ніжки, знімаючи з черевця пластинки воску, розжовуючи їх, а потім складаючи денця осередків. Визначити, що комахи задіяні в будівництві, просто: вони збираються великими групами, просто нависаючи над сотами гронами.

Як ми вже говорили, за темпами будівництва і розмірами сот можна визначити стан бджолиної сім’ї. Сильна сім’я створює рівні конструкції, які відрізняються відмінним воском. А ось слабкі комахи не в змозі будувати що-небудь, у цьому випадку встановлюються пластикові стільники для бджіл, які повністю імітують справжні.

Важливо стежити за тим, щоб в сотах постійно були присутні вільні комірки, не зайняті комахами або медом. Якщо осередків недостатньо, бджолина сім’я може припинити розмноження, відчувати тривогу, що позначиться на якості роботи.

Про відкачуванні та зберіганні меду із стільників

Звичайно, основна медова маса відкачується саме під час медозбору. Трохи раніше, коли відцвітають весняні медоноси, відкачують травневий мед, але він недостатньо зрілий і зазвичай використовується для купажування. Перший відкачаний після весняних сортів стільниковий мед зберігають або відокремлюють необхідну частину, вона послужить кормом для комах.

Мед можна зберігати в сотах

Цей мед самий корисний і поживний. Але краще вибирати мед з трав, лікарських рослин, таких як чорнобривці, він повільніше кристалізується, і навіть минулорічний мед застосовується для підживлення. Це особливо важливо, якщо у вас на пасіці практикується бессотовая зимівля бджіл, для якої необхідна менша кількість корму.

Кілька порад про те, як дістати мед із стільників в домашніх умовах:

  1. Відбираючи рамки з бджолиними щільниками, заповнені стільниковим медом, доцільно вибирати ті, які бджоли вже запечатали хоча б на 75%.
  2. Якщо у рамці багато розплоду, то відсуньте цю рамку і почекайте. Коли розплід вийде, вона буде наповнена медом. Не можна відкладати для зберігання рамки з бджолами, вони з часом почнуть розкладатися, і вся рамка буде непридатна до продажу або використання.
  3. Проводите відкачування стільникового меду акуратно, в приміщенні з щільно закриваються вікнами і дверима. Справа в тому, що під час роботи мед дуже сильно пахне, бджоли починають хвилюватися, вилітають з вулика і неспокійно снують по пасіці, припиняючи роботу. Щоб цього уникнути, діставайте стільники частинами в момент, коли комахи відсутні під час масових вильотів.
  4. Про те, як викачати мед зі старих стільників або заздалегідь вийнятих, можна сказати ось що: покладіть їх в тепле місце, і мед просто розплавиться.
  5. На питання про те, що робити з медом в сотах після зими, немає однозначної відповіді. Його переплавляють, використовують для підживлення. Якщо є можливість, откачивайте мед відразу, не накопичуючи сот на потім.
Це цікаво  Пасіка для початківців: з чого почати, що робити

Ще один спосіб добування меду їх старих сот – це парова лазня. Тим більше при довгому зберіганні можна побачити, що мед зацукрувався в сотах. Що ж робити? Відповідь проста: розламавши стільники, склавши їх в каструльку, поставивши на парову баню, можна отримати топленую суміш. Велику кількість старих сот товчуть, складають у великий бак і ставлять на сонце або в баню. Через 2-3 дні суміш плавиться, а на поверхню спливають залишки бджіл, сміття і віск. Все це збирається з незначною кількістю верхнього шару меду.

Це старий метод, він хороший тим, що підходить для великих і малих партій сот. На сучасних пасіках можна топити стільниковий мед за допомогою печі або мікрохвильовки, стежачи за тим, щоб медові стільники не дійшли до стадії кипіння.

Перед відкачуванням обов’язково перегляньте навчальне відео.

Процес відкачування

Відкачування проводиться групою людей з 2-4 чоловік, всі інструменти та обладнання, які будуть використовуватися, повинні бути продезінфіковані, ножі заточені, підготовлено кілька літрів води. Варто нагадати, що дезінфекція бджолиних стільників, всього інвентарю, який використовується на пасіці, повинна проводитися регулярно. Для сотень застосовується заливання водою на 1 годину, а після води – розчином формаліну на 5 годин або на 12.

2 людини починають відбір рамок, струшуючи бджіл щітками у вулик, складають їх в спеціальні коробки. Рамки для сотового меду встановлюють так, щоб під час роздрукування мед міг спокійно стікати. Для друку використовується тонкий предмет – зубці виделки, гострий ніж. Далі стільники встановлюються в медогонку.

Відкачувати мед найзручніше в 2-4 людини

Після закінчення відкачування з бджолиних сот отриманий мед готує для подальшого зберігання або продажу. Він повинен настоятися протягом декількох днів, поки на поверхню не підніметься дрібний сміття, що потрапило в суміш під час відкачування та закладки бджолами. Як це виглядає, ви можете побачити на фото. Щоб прискорити процес, виставте фляги і тару з медом під сонячні промені, вже через 4-5 годин сміття проявиться.

Як зберігати мед у сотах в домашніх умовах?

Для тривалого зберігання відкачаного стільникового меду рекомендується використовувати тару з матеріалів, які не окислюються і не вступають в хімічні реакції. Постарайтеся розкласти максимальна кількість продукту в тару зі скла. Так, так стільниковий мед буде займати більше місця, але він не втратить своїх корисних властивостей, кольору і аромату. Одним словом, товарний вигляд.

Це цікаво  Необхідне обладнання для виробництва продуктів бджільництва

Ставте мед в приміщення з помірною температурою там, де немає доступу сонячних променів. Кращим варіантом стане обладнання на пасіці спеціальної господарської будівлі, де буде зберігатися продукт під час сезону. Температура повітря не повинна перевищувати 20 градусів, і не може опускатися нижче позначки 10 градусів.

А на час холодів мед заноситься в тепле, але не спекотне приміщення, в якому благополучно переживає зиму і початок весни.

Пара слів про те, як витягти пергу з сот

Перга — це пилок, яку бджоли утрамбовують всередину кожної комірки стільників, а поверх кладуть мед. Перга дуже корисна, і тільки досвідчені пасічники знають про те, як правильно її витягти. Якщо робити все правильно, то ви додасте ще один пункт доходів до рахунку вашої пасіки. Перга з сот витягується в малій кількості, її менше, ніж меду. А значить, ціна продукту зростає в десятки разів.

Для витягання використовується старий спосіб. Вам знадобиться потужний блендер і вільний час. Метод ідеально підходить для малого кількості сот, єдине правило – потужність блендера повинна бути не менше 1,2 кВт.

Отже, обсушені стільники кладемо в морозильну камеру або на вулицю, якщо за вікном зима, і залишаємо так на 2 години. Соти бджолині можна обернути пакетом, щоб не засмітити камеру.

Після заморозки стільники ламаються на маленькі квадрати 2 х 2 або 3 х 3 см і укладаються в чаші блендера на 1/3 чаші. Після цього включіть пристрій в максимальному режимі і зачекайте 15 секунд. Ви почуєте готовність по звуку – поламані бджолині стільники перестануть стрибати і стукати.

Отримана суміш висипається в сито і просівається, також можна використовувати грановану грати з підставкою. Суміш просіюється на дно опадає лушпиння, на поверхні залишається перга. Погодьтеся, що все просто?

Деякі фахівці стверджують, що режим заморозки псує природні якості перги, але так надходять пасічники протягом багатьох років. Вони впевнені, що матеріал не псується, додають пергу в підгодівлю бджіл. Ще один момент полягає в тому, що на початку весни бджоли самостійно харчуються залишками перги з сот, адже вона пережила зимові морози, вологість.

Правильно організоване виробництво і упорядкована пасіка допоможуть вам отримувати прибуток від улюбленої справи, природи, бджіл та корисних і смачних продуктів. Тепер ми знаємо про те, як діставати й опрацьовувати стільники, як їх їсти, і скільки вітамінів отримує наш організм. А аромат і зовнішній вигляд такого продукту, навіть якщо це картинки, викликає бажання негайно його з’їсти або пожувати, адже всі ми пам’ятаємо з дитинства, як це смачно!

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *