Бджолиний вовк (филант): фото

У бджіл багато ворогів, в тому числі і оси, але один з найнебезпечніших – це бджолиний вовк або филант. Швидко і масово розмножуючись, ця оса-хижачка завдає великої шкоди пасік. Вона належить до сімейства пісочних ос із загону перетинчастокрилих комах.

Бджолиний вовк

Область проживання

Мешкає бджолиний вовк в середньоазіатських державах, на Північному Кавказі, півдні України. У Росії ця оса поширена в південних районах, частіше по берегах річок, але можна легко зустріти і на березі Ками біля міста Пермі.

Краще селитися на піщаних, добре прогрітих схилах.

Хижа бджолина вовчиця

Правильно говорити «вовчиця», тому що це самка. У самки черевце складається з шести члеників, а у самця — з семи. Крім того, самки між вусиків мають зображення у вигляді двох рожек, у самця це зображення трехрогой корони.

Самку і самця бджолиного вовка досить складно розрізнити

Самець не має жала, не полює на бджіл, живиться нектаром рослин і виконує своє пряме призначення — запліднює самку. Самка володіє такою силою, що під час запліднення може літати, переносячи самця за собою.

Самка – це велика оса, в довжину близько 18 мм, у неї велика голова і довгасте черевце яскраво-жовтого кольору. У самки потужні щелепи, це сильний хижак.

На піщаному схилі оса риє глибокі, що досягають в довжину одного метра нори, які закінчуються камерами, у них відкладається личинка. Саме сюди вона буде приносити убитих бджіл. Личинка буде рости, харчуючись мертвими тілами бджіл. Для повноцінного росту личинці необхідно до шести бджіл за весь період дозрівання. Потім вона перетворюється на лялечку, з якої вийде нова молода оса.

Филант знаходить бджіл у місцях збору нектару і пилку. По запаху оса вибирає жертву і атакує її. Бджолиний вовк нападає раптово, втикаючи своє жало в шию працює бджоли, висмоктує з мертвого тіла зібраний ферментований нектар, а мертве тіло відносить в гніздо. Якщо оса не видалить нектар із зобика, то він перетвориться на отруту, личинка не зможе харчуватися бджолиним тілом і загине від голоду.

Після полювання филанту потрібно повернутися в нірку для складання видобутку, оса легко знаходить своє житло, так як перед вильотом вона довго кружляла над ним і запам’ятовувала розташування камінчиків, гілочок, травинок. За цим орієнтирам филант і знаходить своє гніздо. Якщо змістити їх розташування або просто засипати норку, бджолина вовчиця не зможе довго відшукати камеру.

Це цікаво  Українська степова порода бджіл: відгуки

Боротьба з филантом

Бджолиний вовк хижак — це велика проблема не тільки для бджолярів, але і для садівників. Бджолярі з великою неохотою борються з осами хімічними способами, замість них використовують прості механічні методи. Але в деяких випадках вони бувають дуже небезпечними, так як оса, захищаючись, може напасти на людину.

Найпростіші способи боротьби з филантом – закрити гніздо целофаном, залити гасом, соляркою, дихлофосом

Ефективний спосіб — влаштувати пастки з пластикових пляшок. Оси люблять запах забродивших фруктів, тому в пляшку наливається цукровий сироп з закислим варенням. Оси проникають в пляшку, лапки у них намокають, вони не можуть вилетіти і гинуть. Діє цей спосіб вибірково. Бджоли в пастку не потрапляють, так як повністю зайняті збиранням нектару, у них просто немає часу.

Вороги филанта

У цього сильного хижака є свої смертельні вороги:

  • муха з роду Senotainia;
  • оса-блестянка.

Муха з роду Senotainia, потрапляючи в гніздо бджолиної вовчиці, відкладає свою личинку на вбиту бджолу. І тоді з норки вийде не молода оса, а молода Senotainia, непоказна сіра мушка. Ця мушка – зозуля світу комах.

Оса-блестянка відкладає яйця, що паразитують у гніздах на личинках филанта. Ця оса знищує від 30% до 60% потомства бджолиного вовка, а може і повністю розорити колонію.

Життя бджолиної вовка досить складна і сувора, але, як видно, вовки теж потрібні природі, щоб вівці не дрімали.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *