Будова бджіл: фото

Бджола – комаха, яка відноситься до загону членистоногих. Її найближчими родичами є мурахи і оси. У дорослої особини важко розгледіти перетинки на тілі, хоча вони є. Взагалі, це комаха зістроїть з черевця, голови, лапок і крил. Як бачите, будова бджіл здається простим, але все не так просто насправді.

Будова бджіл

Все тіло зовні вкрите волосками, причому вони мають неоднакову довжину і відрізняються за своїм призначенням. Деякі волоски є органами почуттів, причому цей волосистий покрив часто рятує комаха від переохолодження.

Будова голови бджоли

Міцний череп захищає органи, які знаходяться всередині голови. Тут знаходиться мозкової і нервовий центр. На голові в її верхній частині розташовано 5 очей. Два з яких складні та великі. Вони здатні уловлювати всі відтінки і деталі того, що відбувається. В центрі голови є ще три простих очі. Вони розвинені слабко, але з їх допомогою комаха може вловлювати контури і обриси предметів. Саме завдяки цим очам трудівниця рухається у темряві і може відшукати свій будинок.

Будова бджіл допомагає їм у роботі і очищення всього тіла. Продовженням голови є вусики, вони є органами дотику і складаються з 11 частинок. Завдяки цьому комаха може ворушити вусиками в різні сторони. Голова у звичайної робочої бджоли має трикутну форму, а у трутня і матки — круглу. Хоча зовні ці комахи дуже схожі. Будова бджоли робочої відрізняється розмірами та внутрішніми органами.

У бджоли складний рот. Верхня частина представлена губою і міцною щелепою. Саме з її допомогою трудівниця може вкусити непроханих гостей і розкусити стільники. Нижня частина ротової порожнини нагадує хоботок. За допомогою цього органу комаха, що збирає нектар і приносить його в будинок. Довжина цього органу складає 5-8 мм. Самими длинноносыми вважаються кавказькі бджоли. Це можна побачити на фото.

Це цікаво  Африканизированная бджола-вбивця

Будова бджоли грудей

Будова бджоли передбачає наявність хітину — захисного шару

Груди складається з чотирьох хітинових кілець. Саме сюди вбудовуються лапки і крильця.

  • Крильця – найбільш нетривка частина тіла комахи. Саме від зносу крилець вмирають трудівниці. У грудному відділі розташовані м’язи, які сприяють руху крилець. Крил у комах дві пари, при цьому в розслабленому стані вони розташовані уздовж тіла. Під час польоту крила розправляються і з’єднуються між собою по два. Це відбувається завдяки гачка, який здійснює зчеплення. М’язів у крилах немає, їх рух здійснюється за рахунок руху черевних м’язів. З вантажем трудівниця здатна переміщатися зі швидкістю до 25 км/год. Якщо без обтяження, 65 км/год.
  • Ніжки. Крім крилець до черевця прикріплені ніжки. Вони виконують опорну функцію, їх у комахи 3 пари, при цьому передня пара найкоротша. За допомогою ніжок трудівниця здійснює чистку свого тіла, також вони беруть участь у збиранні пилку і формуванні обніжжя. На гомілках передніх ніжок є щіточки, за допомогою яких комаха може здійснювати чистку великих очей. На передній частині ніжки є поглиблення, в яке комаха вкладає вусики й виробляє їх чистку. При цьому на вусиках є багато рецепторів, які допомагають бджолі орієнтуватися в просторі. Регулярне чищення вусиків просто необхідна бджілку.

Середні ніжки менш рухливі, ніж передні. На їх кінці є відросток, що допомагає очищати тільце і скидати обніжжя після збору. Задні ніжки найдовші і мають спеціальні щіточки для змітання пилку і формування обніжжя. За допомогою задніх ніжок комаха скидає ком пилку у вулик. Варто відзначити, що щіточки і ворсинки на ніжках є тільки у медоносних бджіл.

Будова черевця бджоли

Будова бджоли, а точніше, черевця таке. Воно складається з семи кілець хітину, які трохи заходять один на одного. Завдяки такій будові комаха може трохи збільшувати або зменшувати розмір животика.

Це цікаво  Способи застосування окситетрацикліну для лікування гнильця у бджіл

Хітин покритий зверху еластичною плівкою, яка оберігає комаха від пошкоджень

Внутрішні органи черевця:

  • серце;
  • статеві органи;
  • кишечник;
  • видільні органи.

Черевце закінчується жалом і анальним кільцем. Найцікавіше, що жало є тільки у медоносних бджіл і маток, трутнів його немає. Медоносна бджола і матка використовують жало для захисту гнізда, крім того, у королеви цей орган бере участь в процесі кладки яєць.

Практично всіма процесами в організмі бджоли керують м’язи. За допомогою м’язів комаха відригує нектар із зобика. Грудні й черевні м’язи допомагають проштовхувати їжу по кишечнику. Сила м’язів трудівниці досить висока і дозволяє тягнути по рівній поверхні вантаж, вага якого в 20 разів більше маси тіла комахи.

Будова кровоносної системи бджоли

На відміну від багатьох комах і людей, кровоносна система бджоли не замкнута. Вона проходить по аортах і артеріях, а потім направляється у внутрішні органи для омивання їх клітин. Кров не розносить кисень по органам. Повітря потрапляє в клітини за допомогою спеціальних воздуховодних трубок. Серце являє собою м’язову трубку, яка переміщається з діафрагми в черевце. При цьому даний орган складається з п’яти клапанів.

Будова травної системи бджіл

Починається вона ротом. Саме за допомогою рота комаха поглинає корм. Потім йдуть стравохід і кишечник. Найцікавіше, що розмір черевця великий, завдяки чому трудівниця може накопичувати в ньому калові маси. Адже в зимовий час бджоли всі продукти життєдіяльності накопичують у себе в організмі. Тільки під час весняного обльоту кишечник комахи очищається.

Травна система бджоли

Примітно те, що половина травної системи призначена для перетворення пилку і нектару в мед. При цьому в роті у комахи є слинні залози, що виділяють секрет, який містить фермент інвертазу. Змішуючись з цим ферментом, нектар потрапляє в стравохід, звідки через певний час відригує і знову потрапляє в рот і вже далі в соти. Мед, по суті, є блювотою бджоли.

Це цікаво  У чому небезпека земляних ос і як правильно від них позбутися?

Вже з стравоходу їжа потрапляє в шлунок, де переробляється. Після цього вуглеводи всмоктуються в кишечнику, а жири засвоюються лише частково. Вони виводяться з організму практично в незмінному вигляді. Після шлунка йдуть товстий і тонкий кишечник, в яких засвоюються корисні речовини. Товста кишка нагадує довгий мішок, в якому накопичуються калові маси.

Відмінності в будові робочих бджіл, маток і трутнів

Трутні мають розмір у два рази більше, ніж звичайна бджола медоносна. У них дуже розвинені органи чуття і зір. Все це необхідно для швидкого пошуку матки. Їх призначення полягає в пошуку королеви і її запліднення. На зиму виганяють трутнів з гнізда, так як вони тільки їдять, сплять і гуляють на свіжому повітрі, при цьому споживають втричі більше корму, ніж звичайні трудівниці.

Зовні Матка незначно відрізняється від трудівниць. Вона трохи більше і довше, має довгасте черевце з розвиненими статевими органами. Забарвлення королеви практично не відрізняється від забарвлення трудівниць, тому у великих сім’ях її буває складно знайти, через що її позначають маркером.

Найцікавіше, що свита матки пізнає її по запаху. На тілі королеви є спеціальні залози, що виділяють речовина із специфічним запахом. Статеві органи матки розвинені, в задній частині є мішок зі спермою трутнів. Завдяки цьому відбувається кладка личинок робочих бджіл і маток.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *