Чому гинуть бджоли: причини

В останнє десятиліття на пасіках в багатьох державах Європи та деяких країнах Північної Америки було помічено таке неприємне і незрозуміле явище, як масова загибель бджіл.

Масова загибель бджіл

Бджолярі всього світу забили тривогу. Було помічено, що при виїзді пасіки на кочове місце комахи не квапляться робити пробний виліт і навіть можуть загинути від голоду при великій кількості навколо пасіки квітучих медоносів.

Вчені-ентомологи з’ясували причину масової загибелі бджіл. Було встановлено, що це аж ніяк не кліщ вароа – масове захворювання, що приводить до загибелі бджіл на багатьох пасіках.

Причини загибелі бджіл

  • Головна причина загибелі бджіл в тому, що сільгоспугіддя для захисту від комах-шкідників обробляють пестицидами нового покоління – неоникотиноидами. Це високотоксичні отрути. Крім овочевих культур такими речовинами стали обробляти рослинні огорожі, ліс, навколишні поля і луки. Причому період обробки якраз збігається з періодом цвітіння медоносних культур.
  • Ще одна варварська причина, чому вмирають бджоли, комерційна. На промислових пасіках прийнято відкачувати мед настільки повно, що на зиму сім’ї залишаються без запасів натурального корму. Його замінюють цукровим сиропом. З-за цієї комахи за зимівлю слабшають настільки, що погано розмножуються, це теж призводить до масової загибелі бджіл.
  • Третя причина, по якій відбувається масовий падіж комах, – це відсутність у них різноманітних рослин для збору нектару. Це було доведено ще двісті років тому бджолярем-дослідником, який заснував бджільництво в промислових масштабах, П. І. Прокоповичем. Він вважав, що на одній пасіці повинно бути не більше п’ятдесяти вуликів. Багато сучасні бджолярі стали дотримуватися цієї ідеї і активно облаштовувати навколо своєї пасіки хорошу базу медоносних рослин.
  • Ще одна причина, чому гинуть бджоли, полягає в тому, що стійкість їх до інфекцій знижується із-за застосування антибіотиків у боротьбі з тими ж захворюваннями. Не слід захоплюватися застосуванням цих препаратів, це призводить до формування стійких штамів інфекцій і до загибелі бджіл. Антибіотики мають властивість накопичуватися в продуктах бджільництва, це теж було доведено численними дослідженнями.
Це цікаво  Коли ставити вощину у вулик

До чого це призведе

Апімондія — міжнародна федерація бджолярів — за результатами своїх досліджень представила дані, в яких говориться, що в Європі тільки за один рік гине близько 30% від усіх медових трудівників. Масова загибель бджіл може призвести до втрати запилювачів багатьох сільськогосподарських рослин, а отже, до їх повного зникнення.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *