Чому восени злітають бджоли: причини

Чому восени злітають бджоли? Це питання турбує практично всіх пасічників. Здавна вважалося, що причиною зльоту стає якась чорна магія, наприклад, пристріт або, як казали в народі, «погане місце». У XXI столітті в таке пояснення складно повірити, і сьогодні ми разом з’ясуємо причини зльоту працьовитих комах.

Чому восени злітають бджоли

Як відбувається осінній зліт?

Комахи під час сезону медозбору не проявляють занепокоєння, ведуть себе просто чудово: збирають великий врожай меду, не крадуть один у одного запаси, навіть не хворіють. А в один далеко не прекрасний день вулик виявляється порожнім. Це відбувається восени після закінчення медозбору.

Все б нічого, але комірки з медом, пергою та іншим корисним кормом залишаються в колишньому бджолиному будиночку. Тобто комахи кидають результат своєї наполегливої праці, насиджений вулик і, врешті-решт, корм на зиму. Злітають сім’ї таємно, адже в цей час року рой практично непомітний. Також у вулику втікачки кидають і личинок, які, природно, гине. Деякі вчені називають це поведінка бджолиним суїцидом.

На щастя, злітають не всі бджолині сім’ї, а їх певний відсоток. Це може бути і 5%, а на деяких пасіках після закінчення сезону недораховуються 70% сімей. Бували випадки, коли з однієї пасіки бджоли злітали, а з іншого, що знаходиться по сусідству, немає.

Така тенденція зльоту спостерігається не тільки в Росії, Білорусії та інших країнах СНД. У США щорічно злітає близько 50% бджіл, що місцеві вчені списують на стрес. В Америці бджіл тримають не тільки заради меду і продуктів бджільництва, але і для запилення полів. В країні звичайною справою є пасіки на колесах, які постійно перевозять. Всі ці фактори негативно звіщають на стані комах.

Це цікаво  Чистотіл для бджіл: лікування і обробка

Чому ж відбувається зліт?

У першу чергу фахівці подумали про захворюваннях: родина уражена, наприклад, кліщем рятується втечею від шкідника. Але перевірка підмору у вулику, з якого втекли бджоли, кожен раз показувала, що критичних захворювань або паразитів немає.

Вчені досі розмірковують над причиною такої поведінки бджолиних сімей

Сьогодні вчені розглядають як варіант причини осіннього зльоту незадовільні умови утримання комах:

  1. Смерть бджолиної матки з-за старості, хвороби, з інших причин. У цьому випадку молодий розплід не з’являється, а старі бджоли злітають, стомлені сезонними медозборами.
  2. Гербіциди. Якщо довколишні поля оброблені шкідливими хімікатами, то бджолині сім’ї відлітають геть, щоб знайти гарне і чисте місце для проживання та збору меду.
  3. Погане розташування вулика: його висвітлюють прямі сонячні промені, в будиночку постійно жарко. Також причина криється у віддаленості водойми, з якого комахи забирають рідина, в сильному вітрі або мишах, докучають бджолам.
  4. Будиночки зроблені з неякісних матеріалів, оброблені їдким хімічною речовиною, пахнуть фарбою або просто виготовлені з деревини, яка не подобається комах.
  5. Захворювання, особливо варроатоз, вірус деформації крила. Так, кліщ варроа може розмножуватися в вулику, і комахи злітають, рятуючись від паразитуючого шкідника.

Зліт може статися через доброти власника пасіки, який постійно закармливает комах. Сот та осередків багато, а місця і рамок – мало, і працьовитим бджілкам просто ніде будувати спільне гніздо.

Остання причина зльоту, одобряемая професійними пасічниками, це перевезення бджолиного рою з одного місця в інше. Рой привозять, ставлять йому величезну вощину і комахи злітають, адже вони хочуть вижити.

Що кажуть про осінній зліт бджолярі?

Деякі бджолярі, для яких пасіка – це частинка життя, стверджують, що люди перестали розуміти природу бджіл: «Ми ставимося до них як до продукту збагачення, забуваючи, що бджоли – найважливіший учасник процесу запилення рослин!».

Це цікаво  Чому гинуть бджоли: причини

Рекомендують досвідчені бджолярі будувати особливі вулики, щоб залучити комах в період роїння. Це будиночок приблизно таких розмірів: 40*40*120. У задній стінці вулика проробляється щілину, краще встановлювати вулик під нахилом. Стінки натріть улюбленими ароматними травами трудівниць: мелісою, м’ятою і обов’язково капніть близько 5 крапель меду. Комахи обов’язково вже облюбують таке затишне житло!

Якщо одна стінка вулика буде знімною, то в кінці сезону можна буде акуратно вирізати стільники, щоб не турбувати комах. До речі, такі стільники, які не пройшли крізь медогонку, вважаються найбільш натуральними.

Що можна зробити, щоб запобігти зліт?

  1. Перевірте всі вулики на предмет сторонніх запахів. Якщо ваші бджоли живуть у будиночках з різної деревини, то подивіться, з яких саме вони злітають. Можливо, вималюється загальна тенденція.
  2. Обробіть комах та вулики засобами проти кліщів і інших захворювань.
  3. Зменшіть їм раціон, може бути, причина в перегодовування.

Але ніхто, навіть вчені, не може дати гарантії, що зліт не станеться під час наступної осені. Швидше за все, зліт – це ланцюг причин, які об’єднуються і провокують бджіл на такий самогубний втечу. Деякі спостереження за різними сім’ями комах показали, що дуже часто бджоли відлітають з різних умов утримання (брали до уваги матеріали будиночків, віддаленість полів, відсутність або наявність у рослинах гербіцидів).

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *