Чому з’являються в меді антибіотики і як від них позбутися?

Натуральність меду визначає ступінь його корисності. У сучасному світі з забрудненим довкіллям все важче знайти натуральний продукт. Останнім часом все частіше виявляють антибіотики у меді. Що це і як їх прибрати? Цій темі присвячена наша стаття.

Корисність меду

Чому з'являються в меді антибіотики і як від них позбутися?

Про унікальність і користь меду говорилося неодноразово. Невелика кількість води (близько 20%) поєднується з високим вмістом цукру і подібних речовин: глюкози, фруктози і сахарози. У ньому присутні практично всі необхідні мінерали і мікроелементи. Біологічно активні речовини поєднуються з наявністю вітамінів групи в, аскорбінової кислоти.

Кількісне зміст тих або інших корисних інгредієнтів залежить від багатьох факторів:

 1. Регіону.
 2. Час збору нектару.
 3. Погодних умов.
 4. Стану джерел нектару.
 5. Породи і здоров’я бджіл.

Корисність меду визначається відсутністю в його складі токсичних речовин, хімікатів, лікарських препаратів та їх залишків.

Домішки і їх шкоду

Деякі недобросовісні бджолярі і продавці, з метою отримання додаткового прибутку, додають натуральний мед крохмаль, цукровий сироп. Але якщо подібні харчові добавки знижують корисність бджолиного продукту, то присутність залишків хімікатів і ліків не тільки не приносять користь, але і наносять шкоду людині.

Особливо це стосується меду і антибіотиків. Якщо щодня вживати медові продукти з антибіотиками, то відбувається їх накопичення в людському організмі. А це призводить до формування у резистентності бактерій до антибіотиків.

Крім того, невідома сумісність антибіотиків, прихованих в меді, з іншими ліками, які приймає людина. Це може привести до згубних наслідків.

Під час хвороби в людини проявляється неефективність деяких антибіотиків, тому лікарі змушені призначати інші препарати.

Антибіотики у меді нишком завдають шкоди людині. Передчасне пошкодження кісткової тканини може бути наслідком дії тетрацикліну. А левоміцетин здатний привести до захворювань крові.

Це цікаво  Характерні особливості та лікувальні властивості акацієвого меду

Звідки в меді токсини?

Обробка полів і садів отрутохімікатам в період масового збору меду призводить до потрапляння у вулик токсичних речовин. У великих дозах це призводить до загибелі бджолиних сімей, а в малих — до наявності токсинів в нектарі.

На жаль, шляхи потрапляння шкідливих речовин у мед цим не обмежуються. Не всі бджолярі відстежують якість матеріалів, використовуваних для побудови вуликів, зберігання і транспортування продуктів бджільництва. Наведемо приклади можливих шляхів проникнення токсинів в мед.

Клімат всередині вулика відрізняється підвищеною температурою і вологістю, кислотністю. Використання при будівництві вулика або годівниць для бджіл неякісних матеріалів, наприклад, ДВП, містить фенол і формальдегід, що призводить до виділення їх всередину вулика і потрапляння в стільники.

Використання для утеплення вуликів зовні пінопласту і утеплювача з фольгою може призвести до потрапляння хлорамфеніколу, фуранових і сульфаніламідних елементів, які виявляються при аналізі на антибіотики.

Не можна застосовувати для зберігання ємності з технічного пластику, вторинну тару з пластику. Це ж стосується і використання для транспортування целофанових мішків, не призначених для харчових продуктів. Деякі бджолярі грішать цим, то в цілях економії, чи то по незнанню. В результаті страждають споживачі, які не мають можливості перевірити якість купується делікатесу.

Звідки в меді антибіотики?

Бджоли схильні до багатьох захворювань, кількість яких налічує близько двадцяти. Інфекційні захворювання швидко поширюються із-за тісноти вулика. Деякі хвороби провокують несприятливі умови погоди, недолік їжі.

Різка зміна погоди, тривалі дощі можуть викликати захворювання аскофероз. Ранньою весною часто спостерігаються спалахи інфекційних захворювань:

 • нозематозу;
 • акарапідоз;
 • мелеоз;
 • паратиф та інші.

Але при холодної дощової погоди розвиток інфекційних захворювань у бджолиній сім’ї можливо і влітку.

Для лікування бджіл використовуються препарати з антибіотиками. Ось звідки вони проникають в мед! Для лікування гнильця (європейського та американського), парагнильца використовуються сульфаніламіди. Перерахуємо деякі з препаратів:

 1. Тетрациклін.
 2. Стрептоміцин.
 3. Еритроміцин.
 4. Неоміцин.
Це цікаво  Журавлинний мед: корисні властивості

Останні роки вони стали використовуватися не тільки для лікування й профілактики, але і для стимуляції чисельності бджолиних сімей.

Якщо антибіотики вносяться в цукровий сироп, призначений для підгодівлі бджіл до початку вильоту за взятком, то препарати не потрапляють у мед. Якщо виникає необхідність застосувати антибіотики під час збору нектару, то медовий збір з цих вуликів необхідно відкачувати і зберігати окремо. В цьому році продавати такий мед не можна.

Санітарні норми різних країн

Враховуючи можливість потрапляння антибіотиків в продукти бджільництва та їх шкоду для людини, в останні роки посилюється контроль за наявністю залишкових слідів у продукції бджільництва. Країни Євросоюзу і США проводять суворий контроль імпортної продукції.

В США дозволено застосовувати для профілактики гнильця окситетрациклін. Курс лікування складається у використанні 200 мг на вулик. Його дають рази з інтервалом 4-5 днів. Після закінчення лікування 45 днів мед, отриманий від цієї сім’ї, не використовувати. В американське законодавство забороняє використовувати наступні антибіотики для бджільництва:

 • хлорамфенікол;
 • нітрофурани;
 • фторхинолы.

Іноземні компанії, медової продукції яких вміст антибіотиків перевищує санітарні норми, потрапляють у чорний список. Лідером забракованого меду є китайські компанії, частка продукції яких на світовому ринку значна. Потрапляли під заборону імпорту в США, крім азіатських і південно-американських компаній, деякі торгові фірми з України та Росії.

Останні роки в Росії представники ветеринарної медицини розробили нові санітарні вимоги до продукції бджільництва. Згідно з цим вимогам вміст антибіотиків не повинно перевищувати таких значень:

 1. Хлорамфеніколу -0,3 мкг/кг.
 2. Антибіотиків тетрациклінової групи -10 мкг/кг.

Такі жорсткі обмеження вимагають розробки нових точних методів для контролю продукції бджільництва.

Методи виявлення антибіотиків

Необхідність виявлення антибіотиків у меді є актуальною проблемою. Кількість залишкових антибіотиків визначається спеціальними методиками. Відсутність оперативного контролю за вмістом шкідливих препаратів на ринку призводить до потрапляння продукції з антибіотиками на стіл споживачів.

Розглянемо існуючі способи визначення наявності антибіотиків у медової продукції.

 • Метод дифузії в агар. У тест, попередньо засіяний мікроорганізмами, вводиться проба меду. Антибіотики сповільнюють розмноження бактерій в агарі. По кількості мікроорганізмів обчислюється зміст лікарських препаратів.
 • Метод тонкошарової хроматографії. На спеціальну пластинку наноситься проба, що складається з меду в сорбенті. Поруч на пластинку наносять розчини антибіотиків у відомої концентрації. Шляхом їх порівняння визначається концентрація лікарських препаратів у меді.
Це цікаво  Білий диво-нектар або корисні властивості меду аккураевого

Ні один з наведених методів не дає точних кількісних значень, необхідних міжнародними санітарними нормами.

Для забезпечення точних вимірювань і способів проведення аналізу розроблено новий стандарт кількісного визначення антибіотиків у продуктах бджільництва. У ньому описаний метод вимірювання масою частки тетрациклінових препаратів і левоміцетину методом ІФА (імуноферментного аналізу).

Цей метод має нижню межу виявлення наявності:

 1. Тетрациклінової групи — 6 мкг/кг.
 2. Левоміцетину — 0,025 мкг/кг.

Кількісні вимірювання масових часток знаходяться в наступному діапазоні:

 • для тетрацикліну — 7,5–600 мкг/кг;
 • для левоміцетину — 0,075–0,750 мкг/кг.

Така точність відповідає міжнародним вимогам аналізу.

Як позбутися від антибіотиків у меді?

Прибирати антибіотики з меду дуже складно. Проблема потрапляння антибіотиків в мед полягає в тривалому періоді розкладання лікарських препаратів. А іншого способу позбавитися від антибіотиків, крім тривалої витримки, не знайдено. Різні препарати мають різний період розпаду, тому необхідно точно знати, антибіотик якої групи застосовувався для лікування бджіл.

Дослідження показали, що залишкові сліди пеніциліну виявляються в меді до місяця зберігання. Тетрациклінова група і стрептоміцин зберігаються в продуктах бджільництва до восьми місяців. Є залежність часу розкладання від температури. Наприклад, пеніцилін при температурі вулика (34 градуси) розпадався протягом місяця, а при температурі зберігання чотири градуси — більше двох місяців.

Найбільш стійкий до розкладання біоміцин та стрептоміцин, застосування якого обмежується санітарними нормами. Вони можуть зберігатися в меді, підготовленому на продаж, до трьох років.

Зробити аналіз меду на антибіотики можна в спеціальних лабораторіях обласних санітарних станцій.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *