Ціни на готову вощину і способи самостійного її виготовлення

Спеціальна вощина, використовувана для бджіл, допомагає полегшити роботу труженицам, а також прискорюють час збору «врожаю». Розрізняють натуральний і штучний матеріал, а також різні технології виробництва. Досвідчені бджолярі завжди використовують вощину, а що це таке, ціна за 1 кг та виготовлення своїми руками підкаже вам інформація нашій статті.

Що це таке?

Ціни на готову вощину і способи самостійного її виготовлення

Воскові листи, вставлені в рамки, що мають з двох сторін відбиток шестигранних сот. На них у подальшому бджоли будуть відбудовувати сховища для меду, а також виведення розплоду. Бджільництво без вощини можна назвати нерентабельним, адже комах доводиться затрачати багато часу для побудови нових стільників.

Набагато простіше і швидше зробити це на подібній заготівлі, тому виробництво вощини дуже популярно. Розрізняють два основних види виготовлення таких листів.

Промислове обладнання володіє великими можливостями і в таких умовах можна зробити велику кількість листів різного розміру і хорошої якості. Агрегат для виготовлення вощини і основні процеси такого виробництва наочніше покаже відеоролик.

Слід зазначити, що, як правило, при виробництві використовується натуральний віск. Разом з тим зараз з’явилася особлива різновид такого матеріалу — пластикова вощина.

Переваги пластикових аркушів:

 1. Тривалий термін служби до десяти років.
 2. Менше клопоту і матеріальних витрат.
 3. Не схильна до деформації, на відміну від воскового аналога.
 4. Можна виготовити своїми руками при наявності двох листів в якості заготовок.

Зберігати вощину з пластику набагато легше, до того ж вона менше ламається і викривляється. Разом з тим такий варіант також не позбавлений недоліків.

Мінуси використання пластикової вощини:

 • недостатньо фактів і спостережень, як такі стільники можуть сприйнятися бджолосім’ями;
 • обов’язково необхідно обробляти листи від шкідників та захворювань (приблизно тричі за сезон);
 • перед установкою в рамки обов’язково слід нанести розтоплений віск тонким шаром;
 • при пошкодженнях відремонтувати не вийде, необхідна заміна;
 • пластик є штучним матеріалом, що не завжди прийнятно в бджільництві.
Це цікаво  Переваги і недоліки касетного вулика і інструкції по його виготовленню

В цілому використання пластикової вощини цілком виправдано, просто необхідно раз витратитися, а також відпрацювати навички роботи з таким матеріалом. Традиційний варіант — воскова вощина своїми руками або фабричного виробництва. Як можна зробити цю необхідну в бджільництві заготівлю, розказано далі.

Самостійне виготовлення пластикових вощин

В якості необхідних матеріалів використовується силікон і каталізатор, який виконує функцію затверджувача. Крім того, потрібно скотч або липка стрічка, шпатель та прес-форма або ролики з відповідними відбитками. Апарат для виготовлення можна зробити самостійно, а можна купити в спеціалізованих магазинах. Найпростіший процес виготовлення детально описано далі.

Алгоритм дій:

 1. На форму-основу необхідно нанести обмежувальні «бортики» по всьому периметру. Для цього чудово підійде звичайний скотч.
 2. В окремій ємності змішується силікон і затверджувач.
 3. За допомогою шпателя суміш наноситься тонким шаром на лист-основу.
 4. Зверху встановлюється другий лист, щоб відбитки були з двох сторін.
 5. Після нетривалої витримки можна знімати готову форму, перекласти її на рівну поверхню для остаточного затвердіння.

Використовувати такий лист, зроблений з силікону, можна тільки після нанесення на неї тонкого шару розтопленого воску. Більшість бджолярів використовують для цього свої хитрощі. Найчастіше просто вмочують зафіксовану плиту в ємність розтопленого воску, але при невеликих розмірах пасіки допустимо ручне нанесення пензлем або валиком.

Як зробити воскові вощини?

Застосування штучних вощин, як вже говорилося раніше, не знайшло такого широкого поширення. Традиційно, пасічники використовують воскові листи з віддрукованими шестикутними формами на них.

Алгоритм дій:

 • в окремій ємності з водою необхідно розплавити достатню кількість воску;
 • після закипання повинна випарується вся вода, а сам віск припиняє кипіння;
 • на фанерну дошку необхідного розміру (під використовуються рамки) наноситься шар воску. Зазвичай використовується метод занурення, причому двічі, щоб шар вийшов рівномірним;
 • після застигання шар акуратно знімається;
 • за допомогою преса або валиків лист отримує необхідну форму, після чого його підрізають точний розмір рамок.

Виробництво таких листів можна організувати не тільки за допомогою преса, але також використовувати спеціальні вальці барабана з віддрукованими на них шестигранними формами. Відмічено, що застосування преса не дає такого відмінного результату, а також рівномірності шару. Що віддати перевагу — вирішувати вам, обидва способи хороші при самостійному виготовленні.

Це цікаво  Роботи на пасіці в квітні: що потрібно зробити

Використання трутовой вощини

Не завжди воскові листи використовуються «за призначенням». Найчастіше можна зустріти опис застосування трутовой вощини, яку використовують при видобутку найціннішого продукту бджільництва. Трутовый гомогенат (молочко) — перероблені за особливою технологією личинки бджіл-трутнів з побудованих сот. Збір і заготівля проходять за суворими правилами і відрізняються своїми нюансами.

Що стосується вощини трутневий, її виготовлення також має відмінності навіть візуальні — комірки стільників набагато більшим і об’ємніший, а самі листи відрізняються підвищеною щільністю та товщиною. Збір трутового гомогенату відбувається у певний час (не в період хабара) і вимагає підвищеної пильності, тому використання спеціальних заготовок допоможе полегшити завдання.

Створення оригінальних свічок

Здивувати гостей або зробити оригінальний і корисний подарунок близьким людям можна при виготовленні свічки із вощини своїми руками. Для цього знадобиться зовсім небагато часу, а також відповідний набір матеріалів.

Алгоритм виготовлення:

 1. Приготувати лист вощини, на край покласти товстий шнур, що виконує функції гнота.
 2. Акуратно скручувати від краю, обертаючи шнур навколо листа.
 3. Після того як весь аркуш буде скручений, підрізати краю для декоративного ефекту.

Така свічка здатна горіти кілька годин, наповнюючи приміщення прекрасним медовим ароматом. Це дуже корисно для здоров’я, але ще більш ефективні свічки із вощини з травами.

Щоб зробити такий варіант, достатньо в процесі виробництва розподілити по всій поверхні листа подрібнені трав’яні збори. Завдяки ребристою структурою, вони не вплинуть на декоративний ефект, а при згорянні кімната буде наповнюватися ароматними і корисними пахощами.

При виготовленні такого подарунка можна використовувати кольорову вощину. Вона непридатна для збору меду і застосовується виключно для виготовлення свічок. До складу матеріалу додані натуральні барвники, які не виділяють шкідливих речовин і сторонніх запахів при горінні, але при цьому відрізняються прекрасним декоративним виглядом.

Це цікаво  Чистотіл для бджіл: лікування і обробка

Зберігання

Багатьох бджолярів цікавить питання, як зберігати невикористані вощини в зимовий період.

Необхідні умови:

 • температура навколишнього середовища не повинна падати нижче нуля;
 • неприпустимий сильний нагрів;
 • бажано організувати регулярне провітрювання;
 • не можна щоб вощина контактувала з сторонніми сильними запахами;
 • обмежити доступ гризунів;
 • не допускати деформування.

У реальності, як правильно взимку зберігати вощину кожен вирішує самостійно. Можна спорудити фанерний ящик і використовувати картонну коробку. Листи бажано перекладати чистим папером або пергаментом, щоб не допускати склеювання.

Орієнтовна вартість

Якщо не брати в розрахунок виготовлення вощини в домашніх умовах, простіше і швидше придбати листи фабричної упаковки. Для невеликої пасіки це буде оптимальним варіантом, адже виробництво вимагає значних запасів бджолиного воску.

Купувати такий товар краще у перевірених компаній, з можливістю контролю якості та комфортних умов поставок. При перевезенні листи можуть деформуватися або зламатися, тому велике значення має якість упаковки.

У середньому придбання трутовой вощини буде коштувати приблизно 500 рублів за кілограм. Це передбачає 11-12 листів габаритами 260×410 мм Звичайну воскову вощину можна купити трохи дешевше — від 430 рублів за кілограм.

Листи трохи тонше, тому кількість буде вже 14-16 штук, а габарити 270×410 мм При замовленні слід уточнити у постачальника вага упаковки. Часто фабричне виготовлення передбачає реалізацію одного пакета вагою в 2 кг Кількість аркушів і вартість, зрозуміло, також буде подвійна.

Використання вощини значно полегшує бджілкам працю і дозволяє швидше отримати мед, ніж при звичайному розведенні. Разом з тим, такі заготовки також мають свої відмінності і нюанси. Купівля готових дозволить заощадити, але для обслуговування великої пасіки є сенс зайнятися самостійним виготовленням таких листів.

Особливості та процес виробництва, як зробити свічку з вощини, а також багато корисні рекомендації та нюанси зберігання описані в інформації нашої статті.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *