Дезінфекція вуликів: коли проводити

Проводячи заходи з профілактики та лікування різних захворювань бджіл, ніколи не можна забувати про такий ефективний спосіб, як дезінфекція вуликів.

Дезінфекція вуликів

Профілактична дезінфекція

Первинну профілактичну дезінфекцію проводять при встановленні вуликів на пасіці перед покупкою бджіл для профілактики поширення хвороб.

Для цього обробляють вулики (корпусу, магазини, стеля, дно, рамки їх дерев’яні деталі)) і весь пасічний інвентар дезінфікуючими речовинами.

Поточна дезінфекція

Після того як проведена робота по догляду за бджолами, дезінфікують весь пасічний інвентар: стамеску, скриньку, в яку вміщувалися рамки для перенесення, всю поверхню димоходу димаря, а також лицьову сітку бджоляра.

Заключна дезінфекція

Заключна дезінфекція проводиться в кінці сезону медозбору особливо ретельно.

Для цього попередньо дезінфікують 10 вуликів і в них переносять бджолині сім’ї. Перед цим всі дерев’яні деталі рамок, діафрагми, дошки стелі вулики обробляють дезрозчином. Після того як вулики звільнені від бджіл, їх теж ретельно вичищають і обробляють спеціальними реагентами.

Якщо виявлено, що американський гнилець або нозематоз, то вулики обробляють паяльною лампою. Можна провести газову дезінфекцію, при цьому вулики зверху накриваються поліетиленовою плівкою, під якою проводиться обробка.

Дезінфікуючі засоби

Засоби для дезінфекції підбираються в залежності від проблеми, яка була виявлена

  • Газова дезінфекція парами формаліну використовується при обробці інвентарю, при цьому додатково застосовується термокамера, температура якої підтримується на рівні 1000 °C і вологість 100%. Процес триває не менше години. На 1 кубометр камери витрачається близько 200 мл 40% розчину формальдегіду.

Для того щоб позбутися від нозематозу та гнильця, температуру в камері тримають на рівні 500 °C і в таких умовах виробляють обробку стільників. Нейтралізація формаліну проводиться 25% нашатирним спиртом об’ємом 120 мл на 1 кубометр камери.

  • Розчин формальдегіду (4%) застосовують, дезинфікуючи стільники при захворюванні нозематозом бджіл. Стільникові осередку зволожують розчином формальдегіду, розбризкуючи препарат гидропультом. Розчин готується в концентрації 1:9, тобто одна частина формальдегіду розчиняється в дев’яти частинах води.
Це цікаво  Постановка другого корпусу на вулик: коли ставити

Після проведення такої обробки стільники вставляються у вулики і витримуються в герметично закритих корпусах протягом 4 годин при температурі близько 200 °C, але не нижче.

  • Лужний 40% розчин формальдегіду застосовують для обробки ульевых рамок і інших частин вулика при гнильцевих ураженнях.

Розчин готується наступним чином:

  1. 1 частина формальдегіду;
  2. 1 частина NaOH;
  3. 20 частин води.

Для обробки 1 м3 вулика береться 0,5 л приготованого розчину. Дезінфекція проводиться двічі через кожну годину. Також можна обробити і медогонки, витримавши їх при температурі 500 °C для боротьби з американським гнильцом.

  • Випаровується оцтова кислота концентрована використовується для дезінфекції вуликів від нозематозу. Вулик на 12 рамок обробляється 200 мл оцтової кислоти. Між корпусами прокладається клоччя, просочена концентрованої оцтової кислотою, так і витримується протягом трьох діб при температурі повітря вище 160 °C. Якщо температура повітря нижча, то таким чином вулики вистоюють п’ять діб. Приготування розчину: на 4 частини 96% оцтової кислоти взяти 1 частина води.
  • Монохлористым обробляють йодом стільники при виявленні гнильцевих захворювань. Готують 5% розчин монохлористого йоду і зволожують стільники з гідропульта. В такому стані стільники витримують протягом 24 годин, після цього ретельно промивають і висушують.
  • Сумішшю перекису водню і оцтової або мурашиної кислоти обробляють стільники для того, щоб позбутися від американського і європейського гнильця. Готують розчин, який складається з 3% Н2О2 і 3% кислоти, інше — це вода. Вулики, рамки і всі інші дерев’яні деталі обробляють водним розчином, що складається з 10% перекису і 3% кислоти. Обробку проводять три рази поспіль через годину. На 1 м3 вулика використовують 1 л розчину.
  • Розчин їдкого калію одновідсотковий використовують для обробки тканинних частин вуликів. Їх кип’ятять в цьому розчині протягом 15 хвилин.
Це цікаво  Для чого потрібна роздільна решітка для бджіл і як її виготовити самостійно?

Додаткові засоби для дезінфекції вуликів

До відома, як найбільш доступний засіб для систематичної обробки деталей вулика та інвентарю бджоляра використовують киплячу воду (окріп).

Також частини вуликів та інвентар бджоляра дезінфікують випалюванням. Дерев’яні частини обпалюють до отримання бурого кольору. Особливо ефективно використовувати випал спільно з іншими засобами дезінфекції при інфекційних захворюваннях.

На закінчення можна сказати, що засобів і методів для дезінфекції вуликів досить багато, і застосовувати їх слід тільки тоді, коли це економічно вигідно. Іноді замість того, щоб дезінфікувати, доцільніше викинути старі вулики й інвентар, а замість них встановити нові з сучасних матеріалів.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *