Дим гармата Варомор: нюанси обробки бджіл і як зробити прилад самому?

Для боротьби з варроатозом використовується спеціальна дим гармата Варомор і зробити її можна своїми руками. Ефективність лікування становить 98%. Додаткова перевага обладнання – економічний витрата рідин для обкурювання.

Дим гармата для проведення обробки бджіл продається в спеціалізованих торгових точках. Також пристрій можна спробувати зробити самостійно.

Опис та особливості застосування

Дим гармата Варомор: нюанси обробки бджіл і як зробити прилад самому?

Димова гармата Варомор є найпопулярнішим засобом для боротьби з кліщем у бджіл. Вона працює за тим же принципом, що димар, але має більш точну спрямованість впливу. У конструкцію дим гармати входять наступні елементи:

 • насос з ручкою;
 • пальник;
 • резервуар для рідини;
 • кришка;
 • розпалювач;
 • форсунка;
 • перемикач;
 • розпал;
 • болт;
 • притискне кільце;
 • болт.

Середня вага установки становить 2 кг. Принцип її роботи простий – лікарський препарат нагрівається і починає випаровуватися. Якщо ви дотрималися основні пропорції, що випускаються гарматою парах виходить потрібна концентрація ліки, яке і знищує кліща.

Апарат безпечний для бджіл і людини, має невелику вагу і тому є максимально мобільним. Він впливає не тільки на кліща, але і на інших паразитів, ефективно усуває пліснява, сирість. Обробку бджіл щавлевою кислотою та іншими препаратами слід проводити в респіраторі. Використовувати гармату біля вогню не можна, курити теж.

Інструкція по застосуванню

Інструкція по застосуванню гармати виглядає наступним чином:

 1. Зробіть подачу газу, підпаліть пальник і почніть подавати розчин (для цього потрібно натискувати ручку подачі).
 2. Дочекайтеся, поки розчин не потрапить в місце нагріву і з сопла не почне йти дим.
 3. Регулюйте кількість розчину натисканням ручки.
 4. Введіть в льоток кінець трубки.
 5. Подайте через трубку кілька клубів диму, якщо ви використовуєте хімікати, і п’ять, якщо тимол, кислотні склади.
Це цікаво  Пересадка бджіл після зимівлі і навесні

Таким чином, використання Варомора особливих труднощів не являє. Коли закінчите обробляти вулик, закрийте кран подачі газу.

Запобіжні заходи

Гармата Варомор – пристрій зручний, простий в роботі і безпечне. Але заходи безпеки при її використанні слід дотримуватися:

 • якщо ви виявили на гарматі для обробки бджіл пошкодження, спочатку усуньте їх, а тільки потім приступайте до знищення кліщів і цвілі;
 • у процесі виконання робіт не паліть, не пийте і не їжте;
 • обов’язково використовуйте респіратор;
 • в ході обкурювання стійте проти вітру;
 • зберігайте гармати в закритих, але з достатньою кількістю свіжого повітря господарських приміщеннях.

Виявили поломку? Якщо не впевнені у своїх силах, то відразу звертайтеся в сервісний центр. Димова гармата для вуликів Варомор має значний термін служби, але потребує регулярного обслуговування. Від грамотності обслуговування залежить безпека та ефективність установки.

Коли потрібно обробляти вулики?

Обробка бджіл і вуликів дим гарматою буде максимально ефективною на початку літа. Переконайтеся в тому, що весь мед відкачано – хімікат надає токсичну дію на організм людини, тому не можна допускати його потрапляння на бджолині стільники. Інші моменти, які слід враховувати при обробці:

 1. Найкраще займатися знищенням шкідників і цвілі у вечірній час доби.
 2. Вітру зовсім немає? Літки можете не закривати. В інших ситуаціях вічка закриваються обов’язково приблизно на півгодини.
 3. Якщо в вуликах є розплід, робіть перерви – дим потрібно буде випустити в два заходи. Перерва між заходами – 10 хвилин. Потім робиться перерва на одну добу та проводиться повторна обробка. Даний підхід дозволяє знищити кліща у тому числі з розплоду.

Обробити вулик можна додатково восени. Робіть це для знищення тих шкідників, які знаходяться біля льотка, хоч і залишили самих бджіл у спокої. Температура повітря під час обробки має становити 2-8 градусів.

Це цікаво  Різні способи утеплення вуликів для зимівлі бджіл і матеріали для роботи

Обслуговування обладнання

Правила обслуговування гармати:

 1. Не розбирайте її без особливої потреби, оскільки ви можете порушити герметичність.
 2. Щоб уникнути утворення накипу на внутрішній поверхні шлангів періодично здійснюйте промивку системи з застосуванням оцтового розчину.
 3. Час від часу очищайте вбудований фільтр.

Якщо ви вирішили змінити тип робочої рідини (щавлеву ну якусь іншу) або законсервувати Варомар на тривале зберігання (наприклад, на зиму), промийте систему очищеним гасом у стандартному режимі.

Можна зробити обладнання самому?

Дим гармата своїми руками, яка буде працювати за типом Варомара – це реально. Тільки врахуйте, що для її створення вам потрібні будуть спеціальні інструменти і навички по роботі з ними. Не вмієте? Краще не ризикуйте – зверніться до фахівця або купіть готове обладнання.

Витратні матеріали, які потрібні вам для створення саморобної гармати:

 1. Газова пальник (вибирайте з п’єзопідпалом).
 2. Ємність для заливки препарату (пластиковий балон на 0.2 л або будь-яка інша).
 3. Насос (старий автомобільний теж згодиться).
 4. Болт (потрібний для регулювання процесів подачі диму).
 5. Колби для розпилювача фарби і гасителя іскри.
 6. Форсунки і фітинги.

А також газовий балончик, гвинти, розвідний ключ і трубка, штуцер.

Щоб зробити гармату, активно застосовують у бджільництві для обробки бджіл своїми руками, вивчіть відповідні креслення і приступайте до справи. Поетапна інструкція:

 1. Видаліть трубки з паливного насоса (гарненько похитайте їх, щоб спростити завдання).
 2. Зробіть різьблення для вставки штуцера.
 3. Намотайте фумлент в тому місці, де вставляється штуцер. Те ж саме виконайте на вихідному отворі.
 4. Приберіть внутрішню фаску.
 5. Ту частину трубки, яка знаходиться поруч з іскрогасником, закрутіть в спіраль (п’яти витків буде достатньо). Пам’ятайте, що діаметр спіралі повинен бути менше розмірів колби іскрогасника.
 6. На кінці трубки закріпіть сопло.
 7. Балон помістіть в пальник.
 8. Проробіть отвори на колбі гасителя іскри (простіше всього їх буде просвердлити).
 9. Приварите передню пластину і зробіть у ній отвір під трубку, із зворотного боку встановіть муфту (того ж діаметру, що і сама колба).
 10. Насверлите поверхню фланця.
 11. Зробіть отвір в лапці насоса, вставте в цей отвір болт.
Це цікаво  Рекомендації по створенню бджільницького бізнесу та розрахунок прибутку

Ось і все – Варомор практично готова. Вам залишиться тільки зібрати всі частини воєдино (дотримуйтесь схемою).

Додатково

► Наскільки ефективний Варомор?

Якщо ви все зробили правильно, то гармата буде такою ж ефективною, як фабрична, куплена в магазині. В принципі, особливих складнощів у справі її створення немає, але якщо ви не знайомі з азами токарної справи, то роботи на високому рівні виконати не зможете.

► Старі автомобільні деталі підходять для створення гармати?

Так, автодеталі підходять, головне, щоб вони були «живими» і забезпечували нормальну працездатність агрегату. Комплектуючі для саморобного обладнання можна купувати на звичайному авторинку (багато бджолярі так і роблять).

► Важливо постійно доглядати за Варомором?

Так, оскільки від правильності обслуговування залежить термін служби агрегату. Ретельно та регулярно промивайте систему, тому що робоча рідина накопичується на внутрішніх вузлах, забиває насос, паливну систему і призводить до більш серйозних поломок. Народні засоби, які ви можете використовувати для очищення гармати – це оцет і гас. Гас змащує деталі, захищаючи їх від руйнування, а оцет прибирає накип.

► Чи варто розбирати гармату, щоб зробити її глибоку чистку?

Зайвий раз це робити взагалі не бажано. Конструкція є гранично герметичною, і одним необережним діянням ви можете вивести її з ладу. Якщо все працює, а ви не забуваєте про регулярні промывках – немає сенсу робити щось ще.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *