Для чого потрібна фарбування вуликів і яким кольором її краще робити?

Після всіх робіт з облаштування пасіки і створення вуликів, бджоляр повинен їх пофарбувати. Як і коли відбувається фарбування вуликів, яким кольором зробити розмальовку найкраще. Все це опишемо докладніше.

Плюси і мінуси фарбування вуликів

Для чого потрібна фарбування вуликів і яким кольором її краще робити?

Не всі бджолярі здійснюють фарбування бджолиних жител. Але є значні плюси при їх фарбування, заради яких варто проробити таку роботу:

 1. Оскільки вулика виготовляються з дерева, то фарбування здатне продовжити службу. Завдяки фарбі дошки захищаються від дії вологи, перепадів температур, ультрафіолетових променів. Таким чином, вони прослужать набагато довше.
 2. Самим бджолам набагато легше орієнтуватися на пасіці, якщо кожен вулик забарвлений в інший колір. При цьому трудівниці не витрачають час і сили на пошук будинку, менше губляться, не блукають по пасіці і не піддають її зайвої зараження.
 3. За рахунок більш тривалого використання пофарбованих вуликів і того, що вони в такому стані не піддаються гниттю і грибків, відбувається економія часу і грошей бджоляра.
 4. Правда, при фарбуванні виділяють і недоліки. Хоч їх і небагато, але для деяких бджолярів це стає достатньою причиною, щоб зовсім не фарбувати бджолині будинку:
 5. Вважається, що зимівля проходить набагато вдаліше, якщо вулик не пофарбований. Так, чисті дошки, не покриті фарбою, здатні краще виводити вологу, не перешкоджають природному газообміну.
 6. Навіть якщо вибирати «дихаючі» фарби, все одно порушується газообмін. В деяких випадках це може заважати життєдіяльності бджіл.
 7. Потрібно періодично оновлювати фарбу, вміти правильно її наносити, а це додаткова робота на пасіці.

Фарбувати вулика чи ні – вирішувати тільки вам. І якщо ваше рішення на користь фарбування, то важливо дізнатися деякі рекомендації з цього приводу.

Це цікаво  Вулик "Удав" своїми руками

Яку фарбу вибрати

Покрити вулика можна різними фарбами. Сьогодні існує величезний вибір, а тому не відразу можна розібратися в їх перевагах. І все ж, найчастіше бджолярі зупиняють свій вибір лише на трьох з них:

 • Масляна – не дуже довговічна, її вистачає на три – чотири роки. Перевага в тому, що вона швидко висихає і не залишає запаху. Це важливий нюанс для бджіл.
 • Акрилова – більш довговічний, термін її служби може тривати навіть 15 років. При покритті такою фарбою у вулику не порушується газообмін, вона не перешкоджає виходові вологи, що дуже цінно. Головна особливість – її не можна наносити на раніше пофарбовані вулика, а тому важливо провести підготовчу роботу з поверхнею, перш, ніж наносити акрилове покриття.
 • Сріблянка – по суті це алюмінієва пудра, з стружки. Її використовують не стільки для фарбування стінок вуликів, скільки для покриття даху бджолиного будиночка. Така фарба добре відображає ультрафіолетові промені і не дає влітку будиночка нагріватися. Крім того, вона відображає електричні поля, і тривалий час не псується від дії навколишнього середовища.

Також можна вибрати для фарбування вуликів і рідке скло, вапно з молоком, мінеральні фарби тощо, Але такі варіанти менш зручні і вигідні, а тому на них рідко зупиняють свій вибір досвідчені пасічники.

Важливість кольору

Здавалося б, можна пофарбувати вулики на пасіці в різні кольори. Так буде гарно, а пасічнику легко орієнтуватися між ними. І все ж, вулика рекомендується фарбувати тільки в чотири кольори – блакитний, жовтий, синій і білий. Це можуть бути різні поєднання цих кольорів, але важливо, щоб кожен вулик або хоча б її частина була іншою, ніж у сусіднього. Тільки так бджоли зможуть швидко зорієнтуватися і знайти свій будинок. Такий вибір кольору обґрунтований – комахи здатні чітко розрізнити тільки ці чотири кольори. Всі інші для них – невиразні й безликі.

Це цікаво  Особливості підготовки до зимівлі бджолиних вуликів на вулиці і в лежаках

Особливі рекомендації

Щоб робота по фарбуванню бджолиних будиночків була проведена якісно, потрібно дотримуватися певних рекомендацій:

 1. Перед нанесенням фарби, бажано ошкуріть поверхню, очистити від попереднього покриття, вирівняти і покрити шпаклівкою.
 2. Проводити такі роботи потрібно в суху і теплу погоду, щоб фарба встигла швидко висохнути, а сам вулик провітритися. Частіше вибирають літо. Але можна зробити це і взимку або навесні, заздалегідь. І коли навесні ви будете випускати бджіл із зимівника, то можете відразу переселити їх вже відремонтований і пофарбований вулик, а старий взяти на ремонтні роботи.
 3. Важливо – середину вулика не забарвлюють ніколи! Так ви тільки порушите газообмін, і в будиночку буде збиратися зайва волога, що призведе до хвороб і погіршення працездатності сімейства. Зсередини вулик покривають тільки прополісом.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *