Для чого потрібна осіння заміна маток і як її правильно виробляти?

В даній статті наведені рекомендації пасічників про заміну маток восени в бджільництві. Також ви дізнаєтеся, навіщо вона здійснюється і як все правильно робити, щоб не нашкодити вулику.

Навіщо потрібно міняти маток?

Для чого потрібна осіння заміна маток і як її правильно виробляти?

Щоб сім’ї на вашій пасіці були сильними і здоровими, їх матки повинні бути молодими і плідними. Вони приходять на зміну старим або загиблим, забезпечуючи безперервність відтворення потомства. Якщо маток спочатку вирощують як додаткових, у процесі виведення потрібно особливу увагу приділяти їх якості.

Матка – це головна бджолина жіноча особина. Відповідно, її якість визначає продуктивність всієї родини. Для отримання хорошої матки потрібно дотримуватися основні правила її виведення, виділяти бджолосім’ї з високими продуктивними показниками, які переносять зимову негоду краще за інших, мають високу стійкість по відношенню до різних бджолиним захворювань.

Методика імітації заміни матки шляхом тихої зміни

Матка – найголовніша особина будь бджолиної сім’ї. Вона занадто слабка або не підходить для вулика по іншим параметрам? Отже, її треба замінити. Тиха заміна матки – це особливий найпопулярніший спосіб заміни старої жіночої особини на більш молоду.

Він передбачає примус слабкою, хворий або непридатною з інших причин особини до відкладення кладки в так звані свищева маточники. Коли з’явиться нова молода матка, від старої бджоляр відразу ж позбутися.

Основні особливості зміни матки у бджолиних сім’ях:

  1. Бджоли орієнтуються на запах, тому можуть самі змінити матку, якщо вловлять не той аромат.
  2. Старі хворі особини мало рухаються, сіють менше яєць, ніж молоді і здорові.
  3. Довше двох років тримати бджіл просто немає сенсу.
Це цікаво  Харчування бджіл: види

Сім’ї зі старими пчеломатками більше рояться, страждає якість товарного меду, кількість відтвореного потомства. Саме тому в тих сім’ях, де головної жіночої особини виповнилося два роки і більше, бджолярі провокують зміну маток. Це самий простий, безболісний і ефективний спосіб з усіх існуючих.

Методика «тихої» зміни допомагає скорочувати витрати часу і сил на процес зміни ватажка сім’ї. У ньому беруть участь дві матки відразу – головна (поки що) і її молода дочка.

Спочатку обов’язково виводять трутнів – в гніздо (обов’язково в центральній частині) поміщають додаткові рамочки з відсіками спеціально для трутнів. Матку потрібно буде помістити в спеціальний відсік, замкнути на кілька днів і підгодовувати (це дозволить закріпити результат). Цей процес і є імітацією тихої зміни бджоломаток. Він ідеально підходить для вуликів з вертикальним розташуванням відсіків.

Особливості закладного процесу

Коли маточники знаходяться в крайніх частинах розплоду, розташовані на його кордонах личинки дають зовсім небагато маточного речовини, і великої кількості чарунок не виходить. Цей метод нагадує «тиху» самосмену, про яку ми писали вище. Нові особини адаптуються до нових умов, а потім вилітають через верхній відсік.

Корпус вулика при цьому потрібно повертати таким чином, щоб він дивився на південь до того моменту, коли в сім’ї виведуться нові матки. Поки молода особина відкладається яйця, відсаджувати відводок не рекомендується, оскільки заздалегідь передбачити результати її запліднення неможливо. Зробити це краще буде через тиждень після початку процесу яйцекладки або більше.

Якщо у відводки знаходиться сім рамок, розмістити його треба ззаду сім’ї як запасне рішення. Потім на даний відсік можна буде розташувати другий. У новому корпусі відкрийте самий верхній відсік і навчіть бджілок перелітати через нього. До початку збору меду вони вже звикнуть до цього варіанту і будуть літати в потрібному напрямку без вашої допомоги.

Це цікаво  Колібрі-бджілка: фото

Основні заходи в рамках організації відсадків:

  • зміна дн;
  • перенесення головної бджоломатки вниз;
  • установка другого відсіку на сім’ю і поділ відсіків;
  • установка додаткового корпусу, переміщення отводка в його нижню частину;
  • перестановка відсіків;
  • відкачування і відбір меду;
  • об’єднання бджолиних сімей відводки.

Як правило, у бджільництві заміна маток здійснюється восени. Протягом зимового періоду бджоли будуть харчуватися зібраним раніше медом. Методика тихої зміни застосовна в тому числі на півночі з його сильними холодами і довгими зимами.

Догляд за бджолами

Расформировка гнізд в процесі тихої зміни відбувається кілька разів. У ході створення відводків бджіл переводять в самі нижні відсіки. Для інших оглядів розформування гнізда буде неповним або його взагалі не стануть проводити.

Відбирати слід ті сім’ї, які роблять маточники для так званої тихої заміни. Є сім’ї з відмінною виживаністю і невеликою витратою корму в період зимівлі, але вони мають пізній розвиток. В даному випадку заміну перезимували бджіл вони здійснити можуть просто не встигнути.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *