Для чого потрібна роздільна решітка для бджіл і як її виготовити самостійно?

Багаторічним досвідом бджолярів перевірений на ефективність метод поділу вуликів на зони. Напевно, на кожній пасіці є або промислова, чи виготовлена роздільна решітка для бджіл своїми руками. Першопрохідцями у сфері використання таких конструкцій вважаються європейські бджолярі. Але достеменно відомо, що одним з елементів вулика, розробленого Прокоповичем П. В. ще в 1814году, була решітка розділова.

Через багато років, у 19 столітті в Бразилії відомий бджоляр посприяв поширенню методу обмеження можливості проникнення бджоломаток до стільників, наповненим медом. Це повинно було сприяти підвищенню товарних якостей видобувається меду. З тих часів сітчаста перегородка у вулику називається, також, ганемановская.

Для чого це потрібно?

Для чого потрібна роздільна решітка для бджіл і як її виготовити самостійно?

Як у ті часи, так і сьогодні роздільні решітки для вуликів призначаються для обмеження пересування, поділу на зони і створення непереборного перешкоди матці і трутням на шляху в небажані для них частини пчелодома.

Головним принципом, на якому базується метод, є відмінність у розмірах робочих бджіл і маток з трутнями. Щілини в решітці можуть бути рівно 4,5 мм, згідно російським довідників, або 4,572 мм за старим англійським стандартам.

Вважається, що звичайні бджоли можуть пройти через перешкоду від 4,1 мм завширшки, а пчеломатке знадобиться зазор не менше 4,5 мм. Але з-за того, що комаха з повним зобом меду має трохи більший розмір, за ганемановским стандартам решітки повинні мати зазор від 4,3 мм до 4,4 мм Часто трапляється, що неякісно виготовлені на виробництвах вироби не відповідають цим вимогам, тому пасічники вважають за краще зібрати таку решітку своїми руками.

10 причин використовувати решітки-роздільники у вуликах:

 1. За допомогою цього методу можна отримати стільниковий мед, розмістивши секційні рамки вище розділової конструкції.
 2. Решітки допомагають відокремити медові надставки від расплодной частини вуликів при відцентровому способі отримання меду. А в тому випадку, якщо рік видався зовсім несприятливих для отримання якісного продукту не вдасться обійтися без поділу. Обмежувальні сітки сприяють підвищенню медозбору аж до 60% навіть з «бідної» на квітучі медоноси місцевості.
 3. Поділ дає можливість отримати личинки одного віку, ізолювавши бджоломаток. Без цього не обійтися в розведенні маток, тому що повноцінна пчеломатка виводиться максимум з триденних личинок.
 4. Деякі деталі з розділових ґрат можна застосовувати при виготовленні своїми руками уловлювачів маток. Їх ставлять на вічках під час роїння щоб уникнути виходу з вуликів бджіл, тому що рой в повному складі може не повернутися. Такі заходи необхідні, якщо у бджоляра немає можливості постійно бути на пасіці.
 5. До настання зимового сезону, готуючись до нього, решітки допоможуть тимчасово розділити верхню частину корпусу і расплодную частину гнізда. Цей спосіб ефективний тільки в тому випадку, якщо ще не відцвіли медоноси. Тоді у бджіл буде час зібрати кормові запаси і запечатати їх над самою сіткою. І, в подальшому, ці рамки можуть бути використані в ході остаточного складання гнізд.
 6. Щоб вивести нову пчеломатку, не видаляючи стару, до частини бджолосім’ї ставлять прививочную рамку в ту зону, яка відокремлена розділової сіткою.
 7. Для організації виробництва маточного молочка обов’язково потрібно грати.
 8. Сітки-розділювачі – невід’ємний елемент процесу виведення бджоломаток з допомогою джентерских стільників.
 9. При двуматочной схемою утримання бджіл, щоб швидко ізолювати пчеломатку в 1-му або 2-х корпусах, знадобиться розділові грати. Крім того, деякі противороевые методи, наприклад, широко визнаним, засновані саме на застосуванні цих рамок.
 10. Існує практика закриття льотки фрагментом сітки, щоб відловити неплідних бджоломаток, якщо рой сідає через сходні.
Це цікаво  Необхідне обладнання для виробництва продуктів бджільництва

Найчастіше решітка розділова для бджіл є необхідною складовою будь-яких технологічних операцій. При промисловому підході до бджільництва або на масштабних приватних пасіках не представляється можливим обслуговування вуликів без їх застосування.

Процес виготовлення

Історія бджільництва підтверджує, що всі пасічники у всі часи прагнули зробити пристосування для полегшення праці своїми руками в домашніх умовах. Це торкнулося і розділових ґрат для бджіл. Для їх виготовлення підходить як пластмаса, так і метал.

Існує думка, що бджоли можуть травмуватися про металеві розділові пристосування і загинути, але цих проблем можна уникнути, правильно підібравши діаметр комірок і товщину дроту. До того ж пасечные роздільники далеко не завжди мають структуру сітки, нерідко можна зустріти вироби, які зроблені виключно з дерев’яних елементів і діють за принципом лабіринту.

Для чого потрібна роздільна решітка для бджіл і як її виготовити самостійно?

Щоб зібрати свою розділову конструкцію, пасічнику знадобляться:

 • старі дошки або готова рамка;
 • моток дроту або металеві прути відповідного діаметру;
 • лінійка;
 • деяка кількість цвяхів і заклепок;
 • рукавички і звичайний набір інструментів – кусачки, молоток.

Перший етап процесу – виготовлення каркаса потрібного розміру. Провівши заміри на місці майбутнього розташування роздільника, потрібно сколотити рамку з підготовлених дощок або використовувати наявну готову. Підготувавши основу, потрібно точної відміряти лінійкою відстані 4.1-4.5 мм (орієнтуватися треба за усередненим розміром робочої бджоли) і намічати місця кріплення прутків або дроту.

Важливо упевнитися, що в конкретній пчелосемье трутні і матка крупніше залишаються зазорів в сітці, інакше всі пристосування буде функціональним. Також варто не забувати брати до уваги товщину самих прутів.

Наступний крок – натягування дроту по розмітці та її фіксація цвяхами. Щоб потім можна було експлуатувати розділові грати без травм, можна встановлювати заклепки. Вибираючи дріт для цих цілей, варто віддавати перевагу забарвленою або емальованому, тому що вона менше піддається іржавінню.

Це цікаво  Історія виникнення та основні технології бджільництва в Канаді

При наявності зварювального апарату є можливість виготовити цельнометаллическое виріб. Цей варіант може виявитися більш дорогим і трудомістким, зате його термін служби набагато довше, ніж у дерев’яних аналогів. З металевих прутів робиться рамка необхідного розміру. Дріт ріжеться на шматки за розміром рамки, вирівнюється і розкладається на столі з дотриманням потрібних інтервалів.

Потім до них прикладається вже готовий каркас виробу, до якого приварюються шматки дроту, утворюють сітку. Всі металеві елементи потрібно обробити спеціальним складом для запобігання корозійних процесів, які можуть позначитися на здоров’ї комах і на смакових якостях одержуваного меду.

Будь-який різновид розділових ґрат – досить примітивне пристосування, на придбання якого можна легко заощадити, зробивши його своїми руками.

Різновиди готових решіток і їх параметри

Розміри готових виробів аналогічні габаритами корпусу вулика – 44.8 см × 43.2 див. В більшості випадків решітки повністю розбірні, що дозволяє змінювати їх параметри при необхідності і підлаштовувати під установку в вулики нестандартних розмірів. Відстані між прутами в сітці коливаються від 4 мм до 5 мм Встановлюються готові вироби на спеціальні дерев’яні бруски.

Придбати можна такі види роздільників:

 1. Пластикові – найбільш популярні на сучасних пасіках. Їх прийнято накладати безпосередньо поверх самих рамок.
 2. Металеві – луджені або оцинковані. Зараз вже не виробляються, у продажу зустрічаються рідко і вже раніше використовувалися.
 3. Дротові – кращий варіант, на думку багатьох бджолярів. Прийнято вважати, що саме у цій різновиди найкраща пропускна здатність, в поєднанні з повною відсутністю небезпечних або гострих країв.

Поряд з очевидними перевагами використання розділових ґрат, не можна не приділити увагу і деяких суттєвих недоліків. Їх небагато:

 • Решітки, виготовлені з недостатньо товстого матеріалу, при виході комах своїми гострими краями можуть травмувати їх.
 • Роздільна решітка, яка зайво наближена до верхніх брусочками рамок, ризикує прилипнути на прополіс або віск настільки сильно, буде неможливо видалити її, не пошкодивши форму.
 • У пластикових виробів при знятті їх з місця часто ламається корпус.
 • Дротові сітки мають надмірно рухому сітку – якщо випадково зачепити або вдарити виріб, нескладно зрушити клітинки і тим самим відкрити пчеломатке прохід у заборонену зону.
Це цікаво  Прискорене розведення бджіл: способи

Щоб не стикатися з негативними аспектами експлуатації сіток-роздільників, досить просто знати правила установки пристосування. Спочатку доведеться часто перевіряти бджолосім’ї на предмет травм від сіток, а при необхідності заміняти небезпечні роздільники іншими. Також, потрібно заздалегідь подбати про виготовлення або придбання запасних решіток, щоб завжди була можливість швидко замінити забруднені.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *