Догляд за бджолами для початківців

Схиляючись до думки завести пасіку, бджоляр прочитує гору літератури, вивчає відео з інформацією про те, як правильно здійснювати догляд за бджолами для початківців. Як правило, на цьому не зупиняється – ті, хто серйозно вирішив зайнятися пчеловождением, працюють рік в підлеглих у досвідченого пасічника, допомагаючи, наглядаючи, помічаючи тонкощі цього цікавого заняття.

Догляд за бджолами

Технологія догляду за бджолами – це дуже велика тема, і досвідчені пасічники, перш ніж почати це нелегка, але цікава справа, радять звернутися до праць таких відомих бджолярів, як Кривцов Н.І., Лебедєв В. І., Кашковский В. Р.

Кашковский Володимир Георгійович запропонував початківцям бджолярам цілий відеокурс лекцій по догляду за цими комахами, так як сам володіє не тільки величезним практичним досвідом, але й теоретичною базою по бджільництву.

Помилки починаючого бджоляра

Щоб правильно доглядати за комахами і в результаті отримати корисні та смачні продукти бджільництва без шкоди для комах, бджоляр повинен уникнути у своїй діяльності приблизно десяток основних недоліків.

Основні недоліки бджолярів-початківців

Незнання азів бджільництва

Багато бажають займатися пчеловождением, але не знають, чи можна їм це робити чи ні.

По-перше, необхідно перевірити, чи немає алергії на бджолину отруту. Якщо все в порядку, то можна приступати. По-друге, варто обзавестися необхідним інвентарем, яким користується не тільки початківець, але і досвідчений бджоляр. Обов’язково в пасечном господарстві повинні бути:

  1. щітка,
  2. стамеска для видалення прополісу і для багатьох інших цілей,
  3. пасічний ніж,
  4. димар для обкурювання бджіл,
  5. засоби індивідуального захисту бджоляра.

Неправильне розміщення вуликів

Ви повинні вибрати місце під пасіку, дотримуючись основні правила. Це має бути затишне місце в куточку саду, з великою кількістю плодових дерев. При розстановці вуликів не можна допускати перекосу вулика, він повинен стояти виключно прямо. Тільки льоток можна нахилити вниз, щоб з нього скочувалися краплі дощу.

Вулики можна встановлювати льотками на північ, краще за все повернути льотками на східний або південно-східну сторону. При такій розстановці трудовий день бджоли значно подовжується – починається з першими променями сонця і закінчується з останніми. Всі ці заходи початківець бджоляр проводить, поки немає бджіл.

Знищення трутнів

Трутні запліднюють матку і можуть мігрувати до 50 км в день, в будь-якому вулику їх приймають. Трутнів знищувати у великих кількостях не можна, так як бджолосім’я – це великий організм, діяльність якого не можна порушувати. Якщо знищити трутнів, то бджоли будуть недоступні на медозборі.

Це цікаво  Многоматочное утримання бджіл: поради

Неправильний вибір породи бджіл

Перед тим як завести бджіл, потрібно визначитися з породою бджіл, а потім вже купувати їх. Вид повністю повинен відповідати кліматичним умовам. Купуються бджоли в пчелопакетах. Не можна купувати пакет на пасіці, розташованої ближче 15 км, щоб бджоли не повернулися додому. Обов’язково повинна бути матка в пчелопакете. Визначити це можна за наявності розплоду.

Контролюється вік матки, це робиться за кольором позначки – матка кожен рік мітить певним кольором.

Рамки в пчелопакете треба обов’язково зафіксувати. При транспортуванні пчелопакета повинна бути вентиляційна сітка. Комахи під час перевезення турбуються, споживають багато корму, температура в гнізді сильно зростає і бджоли запарюються. При купівлі пчелопакета потрібно обов’язково перевірити санітарно-ветеринарне свідоцтво.

Неправильний спосіб об’єднання сімей

У недосвідченого бджоляра може випадково відбутися втрата матки, без якої сім’я приречена на загибель. Вирішити цю проблему можна методом об’єднання двох сімей. На корпус з безматочной сім’єю ставиться корпус з сім’єю з маткою, між ними укладається газета. Через 3 дні, поступово обмінюючись запахами, сім’ї об’єднаються.

Далеке розташування від медоносів

Перед тим як завести бджіл, необхідно проаналізувати наявність медоносів недалеко від пасіки, в радіусі не менш 3 км.

Обов’язкова умова – наявність навесні квітучих медоносів: малини, акації, верби. Можна підсадити квіти, наприклад, кульбаба.

Запізнення з розстановкою рамок

При розвитку роя потрібно додавати рамки. Це потрібно робити вчасно, інакше бджоли відбудовують мови, а могли б відбудувати рамочки з сотами.

Падевий мед

Бджоли влітку живуть 45 днів, а зимові бджоли повинні прожити 6 місяців, щоб виховати потомство. При нестачі медоносів бджоли починають заготовляти падевий мед. Бджоляр повинен слідкувати за цим і не допускати появи паді у кормових запасах.

Існують навіть найпростіші методи аналізу меду на наявність паді. При споживанні паді взимку бджоли хворіють нозематозом та після зимівлі виходять хворими і ослабленими.

Нестача корму взимку

Взимку бджоляр повинен забезпечити пчелосемьям достатня кількість меду і перги. Також взимку бджолярі застосовують способи підгодівлі бджіл цукровим сиропом. Сироп дається бджіл в кількості строго на 1 день. Для профілактики хвороб в сироп додаються лікарські та вітамінні добавки.

Це цікаво  Дієві способи лікування бджіл з допомогою препарату Апимакс

Неправильно організована зимівля

Бджоли не бояться холоду, вони бояться голоду. Якщо корму достатньо, то і у вулику буде тепло взимку, так як, харчуючись медом, бджоли виробляють тепло і зимують, не впадаючи в анабіоз.

Виконуючи ці основні найпростіші правила, початківець бджоляр організовує на своїй пасіці правильний догляд за бджолами, і це дозволить йому мати сильні сім’ї, що активно працюють під час головного хабар.

Законодавче регулювання порядку пасіки

Вся пасічна діяльність знаходиться під захистом ФЗ «ПРО бджільництво» від 20 листопада 1998 р. Всі існуючі закони про бджільництво стоять на стороні бджолярів, але, з іншого боку, згідно з законом, бджоляр зобов’язаний виконати ряд правил, що забезпечують безпеку людей. Наприклад, потрібно огородити ділянку пасіки двометровим парканом для захисту жителів сусідніх будинків від укусу бджіл.

Також, дотримуючись пункти закону, бджоляр не має права влаштовувати пасіку біля доріг, дитячих установ і місць масового скупчення людей. Якщо ж поблизу пасіки є пчелохозяйство сусіда, то закон буде на боці власника, який раніше зайняв це місце.

Поради починаючому пасічнику

Пасіка повинна знаходитися обов’язково на сухому місці з ухилом на сонячній стороні, але вулики потрібно трохи притінити. Ліній електропередач поблизу бути не повинно, так як бджоли дуже чутливо ставляться до них.

Догляд за бджолами для початківців починається з пристрою пасіки

  • На пасіці повинен обов’язково бути якийсь орієнтир – це може бути дерево, будова, високий паркан;
  • Доцільно організовувати пасіку з виїздом на кочівлю до літніх медоносів. Саме тому важливо передбачити зручний під’їзд до місця пасіки машини для виїзду причепа з вуликами, пчелопавильона.

Як доглядати за бджолами і який вулик вибрати

Вулик-лежак

Найбільш простим для бджільництва, а тому найбільш підходящим для початківців, вважається вулик-лежак. Для правильного догляду за бджолами, особливо якщо робота на пасіці спрямована на виведення маток і посилення сімей, досвідчені пасічники радять використовувати саме його. Сучасні лежаки складаються з 16-ти або 25-ти стандартних рамок.

Перевага лежака в тому, що весною бджоли розвиваються горизонтально, зверху на рамки ставляться тільки магазинні надставки. Лежак має великий обсяг, тому бджоли в ньому менше рояться і швидко розвиваються.

Догляд за бджолами в лежаку нескладний, тільки на кочівлю вивозити такий вулик досить важко.

Вулик Лангстрота-Рута

Для швидкого збільшення пасіки найбільш підходящим буде вулик Лагстрота-Рута або багатокорпусний. Він складається з декількох корпусів, п’яти або шести, кожен корпус має по 10 рамок розміром 230 на 435 мм. Вважається, що рутівський вулик підходить для догляду за бджолами починаючому пасічнику. Бджоляр, що працює з таким вуликом, качає мед протягом усього сезону, відокремивши матку з яйцями розділової ґратами в расплодной частини.

Це цікаво  Який мед не кристалізується: чому це відбувається

Дадановский вулик

Можна використовувати вулик Дадана-Блатта. Принцип дії пасічникування в такому вулику заснований на періодичній відкачування меду, при цьому бджоли заповнюють запаси, потрібні їм для зимівлі. Коли починається хабарів, бджолам підставляють рамки з вощиною, потім додають зверху ще магазинні рамки.

Коли магазинні рамки заповнюються, їх піднімають і між магазином і корпусом ставиться ще корпус. Висота рамки вулика становить 300 мм, висота клубу – 25 мм. Місця для запасів корму залишається небагато, тому краще всього такі вулики помістити на зиму в зимівник.

Як влаштувати зимівлю бджіл: спосіб організації омшаника

Починаючому пасічнику обов’язково потрібно організувати місце під зимівник чи омшаник. Дуже цікаві відеоматеріали можна знайти в мережі по його пристрою. Наприклад, влаштовують омшаник в землі (як землянку).

Поглиблення в глиняного горі, розміром 14 м2 і висотою 2 м, обшивається підсобним матеріалом: жердочками, гілками. Влаштовуються полиці, на які виставляються корпусу багатокорпусного вулика. Існує свій порядок розміщення вуликів, наприклад, сильні сім’ї зимують в середині омшаника, слабші сім’ї зимують вище, там, де тепліше.

Внутрішній простір омшаника побілене вапном з домішкою хлорки для того, щоб бджіл взимку не турбували комахи і гризуни. На підлогу насипаний пісок з дрібною галькою, по краях – керамзит, щоб підлога не скрипів і не турбував бджіл. У лютому, перед виставкою гнізд з омшаника, проводячи перевірку, бджоляр не потурбує бджіл, ступаючи по такому настилу абсолютно безшумно.

Обов’язково по периметру омшаника влаштовуються вентиляційні отвори, внизу, в середній частині і зверху.

Висновок

Неважливо, який вулик вибрати, в будь-якому випадку, він повинен бути просторим і теплим. Самий кращий догляд за бджолами – це не тривожити їх зайвий раз без нагальної потреби, не брати мед з вулика під час медозбору, а тільки навесні або восени, залишати для зимівлі не менше, ніж 25 кг на сім’ю. Не варто зловживати і підгодівлями цукровим сиропом, так як поживні речовини, необхідні для повноцінного розвитку комах, у ньому відсутні.

Бджоли – це створення високорозвинені, зі своїм світом і своєю ієрархією в ньому. Вся їх життя побудована на законах природи, і втручання людини у їх життя іноді призводить до згубних наслідків, особливо якщо догляд за бджолами здійснюється з порушенням природного законодавства.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *