Дикі бджоли: де живуть, фото

Дикі бджоли – волелюбні і дуже витривалі комахи. Кажучи про те, де живуть дикі бджоли, варто зауважити, що комахи не мають прив’язки до людей і живуть там, де їм заманеться. Вони можуть знайти свій будинок в дуплі дерева, вовча в землі. Але їх улюблене місце – ліс, вони будують своє гніздо поблизу від медової королеви липи.

Де живуть дикі бджоли

Сьогодні ми розповімо вам про диких бджіл, місцях їх проживання, відмінності диких комах від домашніх, і всі про користь їх меду.

Трохи про історію життя диких бджіл

Вчені довели, що перші дикі бджоли, пращури сучасних домашніх комах, що жили на Землі ще 140 мільйонів років тому. Вони з’явилися на планеті разом з рослинами і деревами і протягом століть добре справляються зі своїм завданням: запиленням рослин, збиранням нектару, виготовленням меду. Вчені вважають, що стародавні жалкі комахи, в першу чергу оси, були хижими, але це змінилося в процесі еволюції.

Особливості існування диких бджіл

Налічується понад 20 тис. видів диких бджіл. Це земляні комахи, але найбільший інтерес представляє медоносна група. Медоносну дику бджолу легко відрізнити від домашньої. Вона дрібна, має практично однотонне забарвлення без характерних яскравих смужок по тілу. Найвідоміший вид цих комах проживає в Башкирії. А на небезпечних гірських схилах Непалу водиться найбільша дика бджола лабориоза.

Варто зауважити, що джміль теж класифікується як дике комаха. Він маленький, але встигає обпилити величезна кількість рослин. Створіть шар на тілі джмеля захищає його від холоду. Не дивуйтеся, якщо зустрінете це комаха, яка займається запиленням під дощем або в похмурий день.

Це цікаво  Інструкція по застосуванню препарату Аписан для лікування бджіл від кліща

Дикі бджоли, як і інші види жалких комах, вважаються високорозвиненими. Вони групою будують гніздо, групою вирощують молодих комах, також купчасто відкладають мед і корисні речовини на зиму.

Зазначимо, що сьогодні дикий вид бджіл-медоносів занесений в Червону книгу і офіційно перебуває під охороною державних служб.

Відмінності домашніх і диких бджіл

На відміну від домашніх комах, дикі надзвичайно витривалі. В екстремальних умовах вони виживають при 50-градусному морозі, можуть пролетіти відстань у 2 рази більше і відрізняються підвищеним імунітетом. Дикі породи не страждають від хвороб, які небезпечні для домашніх видів.

Зазначимо, що дикі види більш працездатні, але вони дуже злі. При руйнуванні гнізда рой атакує, всі комахи кидаються на кривдника.

Де ж живуть дикі бджоли?

На жаль, чисельність медоносних видів комах значно зменшилась і продовжує зменшуватись. Зустріти їх можна біля поселень людей, наприклад, під дахом приватного будинку або на горищі.

Частіше комахи вибирають для побудови гнізд віддалені місця, добре заховані і закриті від негоди

Також це може бути дупло дерева або гірська ущелина. Головне, щоб поблизу був водойма і достатню кількість рослин-медоносів.

Класовий поділ комах

Якщо бджоли заселилися в дупло дерева (найулюбленіше їх місце), то чисельність їх сім’ї може становити сто тисяч особин. Всі комахи між собою (що ще раз доводить їх унікальність) розділені на класи:

  1. медоносні;
  2. робітники;
  3. матка, яка відповідає за весь рій, відкладає молодий розплід.

Кожна особина точно знає своє місце і свою роботу, тому бджоли дуже організовані і невтомні.

Як медоносні комахи будують свої вулики в природі?

У природному середовищі можна зустріти різні типи вуликів, зокрема, розташовані на деревах. Це невеликий мішечок, сформований з трави, сухого листя та природних склеюючих речовин. Напередодні зими у вулику кипить робота: замазують щілини прополісом, подращивается молодий розплід, виганяються лінивці-трутні.

Це цікаво  Харчування бджіл: види

Після закінчення цих робіт бджоли збираються на дні вулика. Це найтепліше місце, в якому відсутні медові стільники.

Вулики земляних бджіл

А земляні види комах, як мурахи, селяться групами і проривають масу ходів під землею. В кінці ходу розташована норка, яку бджілка утрамбовує лапками і змочує своєю слиною.

Ось такі компактні і безпечні виходять будиночки, в кожному з них – яйце на подушці з квіткового нектару. Справа в тому, що слина застигає твердої плівкою і не пропускає всередину житла воду і холод.

Корисні властивості меду диких бджіл

Неможливо не розповісти про користь меду диких бджіл. Із-за малої кількості комах мало меду, що в кілька разів підвищує його цінність на світовому ринку. Ласощі вилучають 1 раз на рік, воно встигає повністю дозріти. З вулика дістається 1/3 частину всіх запасів. Мед диких бджіл дуже темний і густий.

Свою тягучу консистенцію мед зберігає з-за високого вмісту перги і воску

Славиться мед не смаком, а своїми лікувальними властивостями.

  1. Екологічно чистий продукт є кращим засобом для підвищення імунітету. Багатий фолієвою кислотою, вітамінами А і С, йод, фруктозою, мінеральними солями.
  2. Лікує хвороби легенів і простудні захворювання: бронхіт, запалення легенів, грип, пневмонія.
  3. Використовується при лікуванні ішемічної хвороби серця і захворювань нирок.
  4. Мед диких бджіл відмінно перетравлюється шлунком, його використовують для поліпшення апетиту і нормальної роботи ШЛУНКОВО-кишкового тракту.

Чи можна розводити або зловити диких бджіл?

Так, рій диких бджіл можна подманить, але розводити їх в домашніх умовах не вийде. Досвідчені пасічники в лісах і біля будинків у Башкирії встановлюють розрізану особливим чином колоду. Це бортництво, вважається найдавнішим видом бджільництва. Але в такій колоді рой продовжує жити своїм життям, а завдання людини – вчасно забирати мед диких бджіл.

Це цікаво  Кількість очей у медоносної бджоли та особливості їх пристрої

Комахи дуже вибагливі, не всякі місце і деревина їм сподобаються. Пасічники натирають борті (розрізані колоди) ароматними травами, будують стільники, а після заселення комах забирають частину меду, інакше бджоли злетять з розореного гнізда. Хоча якщо вже вони облюбували місце, то може прижитися.

А як позбутися від гнізда?

Але не всі бажають приманювати бджіл. Існує протилежна проблема, якщо, наприклад, комахи звили гніздо під дахом вашого будинку чи гаража. Сусідство, по правді кажучи, неприємна, але пам’ятайте про рідкісність диких бджіл і намагайтеся не знищити їх хімікатами, а відігнати. Тим більше використання отрут проти цих комах заборонено.

Єдиний спосіб порятунку – піймання роя на чолі з маткою. Після цього сімейство диких бджіл відноситься на безпечну відстань від будинку. Але для цієї роботи вам знадобиться спеціальний костюм, який надійно закриє всю шкіру, голову і т. д. Ви можете переглянути навчальне тематичне відео, яке допоможе уникнути небезпечних укусів.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *