Фарбування вуликів: як і чим

Після того як бджоляр забив останній цвях у вулик, він зобов’язаний пофарбувати бджолиний будиночок. Фарбування вуликів не тільки прикрасить його, але й стане надійним захистом від вологості, гнилі і рассыхающейся деревини.

Фарбування вуликів

Як підібрати колір для фарбування вуликів?

Величезну роль відіграє те, в який колір ви фарбуєте вулики. Комахи не здатні розрізняти кольори і обчислювати свій будинок, тому вулики рекомендується фарбувати фарбами різних відтінків.

Для отримання яскравого і помітного кольору краще фарбувати акриловою фарбою синього, білого, жовтого і блакитного кольору. Саме ці відтінки бджоли розрізняють, а ви полегшите життя: ця розмальовка допоможе комах швидше знайти будиночок, не витрачаючи часу на кружляння по пасіці.

Відзначимо, що деякі бджолярі з ряду причин відмовляються від фарбування, вважаючи, що комахи зможуть перезимувати в дерев’яному вулику без такого захисту. Ця думка помилкова, адже деревина у цьому випадку не захищена від агресивного середовища. В результаті крізь дерево просочується волога, яка стає першопричиною утворення гнилі і цвілі, а такий клімат не йде на користь бджолиним сім’ям.

Рекомендації з нанесення фарб на вулик

Говорячи про те, якою фарбою можна фарбувати вулика, варто сказати, що для зовнішньої сторони ідеально підходить складу на масляній основі. Олійною фарбою фарбують тому, що вона швидко висихає, а після не видає неприємного запаху.

Фарбувати внутрішню частину вулика заборонено з таких причин:

 1. Дерево «не дихає»: у вулик не надходить повітря і немає вентиляції, а це шкодить здоров’ю бджіл;
 2. Деревина, покрита фарбою, втрачає свої корисні властивості.
Це цікаво  Прискорене розведення бджіл: способи

Найкращий варіант – це покриття внутрішніх стінок прополісом. Він не перешкоджає повітрообміну, чинить антимікробну дію.

Як і чим пофарбувати бджолиний вулик? Плюси і мінуси різних варіантів

Якщо говорити про те, як і чим пофарбувати бджолиний вулик, то, безсумнівно, варто віддати перевагу акриловій фарбі

Кожна фарба для вуликів має позитивну і негативну сторону. Найчастіше забарвлюють такими видами фарби:

 1. Масляна. Вона чудово наноситься, а після висихання не пахне.
 2. Акрилова. Цей склад не сприйнятливий до ультрафіолетових променів, теж легко наноситься, не порушує повітрообмін. Також її можна мити. Акрилові склади зберігають яскравий колір до 10 років, але їх не можна наносити на вже забарвлену поверхню.
 3. Сріблянка. Ця фарба наноситься на дах вулика, захищає його в літній час від перегріву. Сріблянка – алюмінієва пудра, яку можна також наносити на задню стінку вулика, якщо вона повернена до сонця.

Акрилова фарба – ідеальний варіант для міцного вулика

Сучасні акрилові фарби все частіше і частіше застосовуються для фарбування вуликів. Вони відповідають вимогам і мають ряд переваг:

 • швидке просихання, що займає влітку до 1 години;
 • не горючі, з-за натурального складу не виділяють в повітря токсичні випаровування, а після нанесення і зовсім не пахнуть;
 • прекрасна адгезія і тривалий термін експлуатації в порівнянні з олійною фарбою, яка витримує всього 4 роки;
 • паропроникні, за рахунок цього під акриловими складами не утворюється грибок;
 • розводяться водою без додаткових емульсій і розчинників.

Не існує спеціальної акрилової фарби для вуликів, тому запитуйте в магазинах фасадний акриловий складу.

Як пофарбувати вулик акриловою фарбою?

Перед нанесенням фарби ви повинні підготувати вулик, закривши тріщинки. Коли шпаклівка висихає, поверхню зашкурівают так, щоб не залишилося нерівностей.

Це цікаво  Обладнання для бджільництва: що потрібно

Перед фарбуванням вулика потрібно провести підготовчі роботи

Якщо вулик зроблений з хвойних порід, то варто за допомогою гарячого розчину кальцинованої соди зняти залишки смол. Навіть якщо їх не видно, вони присутні в деревині. Також можна використовувати скипидар, змивати його слід водою.

Після всіх цих робіт озбройтеся пензлем або валиком і рівномірно фарбуйте вулик. Дах все-таки можна покрити сріблянкою.

Який час найбільш вдало для фарбування?

Кращий час для фарбування – кінець спекотної весни або середина літа, коли фарба швидко висихає. Якщо ви використовуєте масляний складу, то перефарбовувати вулики доведеться 1 раз в 4 роки. Акрил в цьому плані більш зручний і економічний: пофарбували вулики в 2016 році, а наступну фарбування плануйте на 2030 рік.

Пам’ятайте, що під час перефарбування бджолині будиночки покриваються складом того кольору, який був раніше. В іншому випадку бджоли почнуть плутатися, будуть неспокійними, а на пошуки будинку витратять багато енергії.

Чим ще можна пофарбувати вулики?

Фарбування вуликів може бути зроблена такими складами:

 1. Рідке скло, яке наноситься в 3 шари з інтервалом в 15 хвилин. Рідке скло міцне і недороге, воно дуже швидко висихає, і бджоли не можуть його пошкодити.
 2. Фарба з негашеного вапна і молока, для виготовлення якої вам знадобляться ці інгредієнти в чистому вигляді. Дочекайтеся скисання молока, загасіть їм вапно, і через 3 години складу буде готовий до використання. Для додання кольору в нього додають анілінову фарбу на водній основі. Таке покриття схоже з цементуванням, але воно гарантує повітро – і газообмін протягом 6 років.
 3. Вулики з пінополістиролу фарбують водоемульсійною фарбою, в яку додають колер потрібного відтінку. Таке покриття прикрасить вулик, захистить його від сонячних променів і вологи – головних ворогів пінополістиролу.
Це цікаво  Захист бджіл від мурах, мишей, ос, синиць

Вулики пофарбовані, розставлені в правильному порядку, запобіжать плутанину комах, захистять бджіл від негативного впливу навколишнього середовища. Важливий і той факт, що фарба захищає саме дерево, а регулярно фарбується, зашпакльовані і зашкуренные вулики мають тривалий термін експлуатації.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *