Головний медозбір: чому бджоли вилітають з вулика, підготовка, об’єднання сімей

Головний медозбір – це найгарячіший час на пасіці, коли цвіте основна маса медоносів і бджоли збирають найбільшу кількість меду. Звичайно, початок медозбору залежить від регіону і часу цвітіння медоносів в ньому. У будь-якому випадку, до медозбору варто ретельно підготуватися.

Медозбір

Основна інформація про головне бджолиному медозборі

Починають розквітати сади, вербові, а потім біла, жовта акація, після розпускаються квіти на луках і липа. Медозбір з акації триває близько 2 тижнів, і за цей час стільники заповнюються жовтуватим і дуже корисним медом. Завершує естафету цвітіння соняшнику, що є одним з останніх квітучих медоносів. З соняшника 1 сім’я здатна на добу зібрати до 4 кг нектару.

Кількість хабар у період сезону залежить від таких факторів:

 1. медоноси: їх різноманітність, циклічність цвітіння і врожайність;
 2. погодні умови;
 3. вологість грунту і повітря.

Іноді бджоли дають хабарів більше 2 місяців, а в іншому випадку – менше 2 тижнів. Відмінний хабарів буває при погоді з теплими днями і ночами, можливо, з частими грозами. Ця погода сприяє підвищенню кількості нектару і, як результат, кількості хабар.

Початок медозбору визначається з контрольного вулика: збільшення відсотка зібраного нектару є сигналом до дії. Також бджоли стають практично не агресивними, навіть не реагують на процес вилучення медових рамок з вулика. Цілодобово комахи видаляють воду з принесеного хабар, тому з вулика лунає легкий гул.

Під час сезонного збору пасічник не має турбувати бджіл, а якщо є необхідність їх оглянути, то кращим часом стає друга половина дня. Після огляду розбурхані бджоли за ніч заспокояться, а з ранку знову будуть готові до роботи. Якщо провести аналогічну роботу вранці, то продуктивність бджіл знизиться на 12-35 %.

Як підготувати бджіл і вулики до головного сезонному медозбору?

Продуктивність робочої родини повністю залежить від її сили і підготовки

Підготовка бджіл до медозбору проходить у кілька етапів:

 1. Для реалізації потенціалу бджолосімей потрібні гарні медоносні рослини, розташовані в радіусі продуктивних польотів бджіл. Це приблизно 750 м – 1 км. Якщо медоноси відсутні, то альтернативним рішенням стане пасіка на колесах.
 2. У максимально сильною родині присутні не тільки дорослі льотні сім’ї, але й молоді. Останні комахи займаються прийомом і переробкою нектару, закладкою його в стільник і так далі. Співвідношення вікових груп бджіл – основний фактор для їх роботи і продуктивності.
 3. Забезпечення сушею для сот.
 4. Своєчасний відбір і відкачування зрілого меду. По мірі заповнення сот комахи втрачають робочий інтерес: навіщо збирати, якщо вулик повний? Тому для продуктивного сезону відкачувати мед варто регулярно, не стежити за тим, щоб він не був недозрілим. Такі заходи стимулюють бджіл і збільшують хабарів на 15 %.
 5. Відмінна вентиляція. Вентиляція вулика і гнізда необхідна для витяжки вологи і переробки нектару.
 6. На період активного хабар родючу матку не можна змінювати або вилучати. Вона повинна вільно поміщатися в сім’ї.
Це цікаво  Самостійне виготовлення термокамери для обробки бджіл від кліща

Об’єднання сімей для вікового балансу

Об’єднання бджолиних сімей перед медозбором краще проводити навесні, відразу після виставки по закінченню зимівлі. У цей період бджоли стерильні анатомічно і не можуть проявляти агресію до «переселенцям». Слабкі сім’ї підселяють до сильним, в разі наявності у слабкій сім’ї матки її вбивають.

Приєднання краще всього проводити ввечері. В сильній сім’ї знаходять матку, саджають її в клітинку і підносять до сильного гнізда будиночок слабкої сім’ї. Збоку гнізда сильної сім’ї залишають простір, відгороджуючи його діафрагмою, після чого в простір стільники переставляють слабкого сімейства.

Спорожнілий вулик приставляють до прилетной дошки вулика сильної сім’ї, а залишилися бджіл за допомогою диму змушують перейти в нову сім’ю. Там комахи ночують, а вранці варто звільнити матку і прибрати діафрагму. У кожної родини свої стільники, тому комахи не ворогують, а через час об’єднуються.

Приєднання влітку або восени часто неефективно: сильні сім’ї не приймають нових мешканців.

Підготовка вуликів до «сезону роботи»

Перед початком медового сезону варто видалити з вулика падь і рамки з некондиційним медом, зібраним з хрестоцвітих рослин. Перший швидко кристалізується, а другий не придатний для зимівлі і може стати причиною хворобливості комах. Падь відкачують у будь-якому випадку, навіть при наявності нераспечатанного розплоду.

У разі якщо розплід роздрукований, то не проводиться відкачка

Під час медозбору бджола вилітає з вулика за нектаром, але повертаючись, часто падає прямо під вуликом, потянутая вниз зібраним нектаром. Тому краще встановити сходинки під вуликом шириною до 30 см. Їх встановлюють до прилетной дошки під кутом 20 градусів, а після закінчення сезону прибирають до наступного року.

Забезпечення сот

Для успішного медозбору потрібно забезпечити комах сушею. Іноді при огляді гнізд і вуликів пасічник бачить, що не всі стільники заповнені медом, присутні порожні клітинки і вважає, що розширення гнізда не потрібно. Це помилка, що завдає непоправної шкоди медозбору. Справа в тому, що в нектарі міститься багато води, а при переробці комахи її видаляють.

Комахи заповнюють різні осередки медом, зібраним у різні дні. Вони ніколи не стануть проводити заповнення по порядку, закладаючи повний сот.

Для 1 кг меду потрібно 7 тис. осередків, за 7 днів комахи зберуть від 6 кг нектару, для закладки якого їм потрібно близько 20 тис. осередків. Для майбутнього меду потрібно близько 15 тис. стільникових комірок, при відсутності яких комахи просто перестануть працювати. Для короткого медозбору готові стільники обов’язкові: комахи просто не встигнуть і побудувати їх, і зібрати нектар. Сильна сім’я потребує 24-30 сотах високої якості.

Це цікаво  Метод Цебро в пасічникування

Кількість сот і рамок залежить від регіону і якості медозбору, але при малій кількості рамок пасічник змушений відкачувати мед незрілий. Це допомагає підвищити щоденний збір, але негативно позначається на якості продукту. Незрілий мед містить багато води і швидко закисає, зберігатися погано і недовго.

Чим менше пасічник поставить рамок, тим нижче буде якість і продуктивність збору нектару. Якщо на пасіці малий запас рамок з сотами, то на допомогу можна встановлювати рамки з вощиною, що забезпечить хороший хабарів.

Матка і зменшення знесених яєць

На час цвітіння медоносів варто обмежити яйцекладкость матки, ізолювати її від двох сот для яєць. У цьому випадку молоді бджоли переключаються з роботи з медоносами і взятком, позбудуться від необхідності доглядати за розплодом. Бджоли повинні мати тісний контакт з маткою, але всі сили в цей період вкладати в збір меду, а не на виховання личинок.

Обмеження кладки яєць маткою проводять у другій половині головного медозбору, ближче до його закінчення

Якщо сезон короткий, триває всього 2 тижні, то зниження розплоду ефективно. Якщо сезон хабар триває протягом травня-вересня, то без молодняку бджоли поступово зменшують кількість зібраного нектару. Обумовлено це тим, що знижується кількість «вільних рук», тобто в сім’ю не надходять молоді робочі бджоли.

Ваше головне завдання – це накопичення розплоду до сезону, адже саме з нього вийдуть бджоли, які під час медозбору вилітають з вулика за нектаром.

Вентиляція гнізд

Вентиляція, як ми вже говорили, рятує бджіл від необхідності самостійно виконувати велику частину роботи. Вентилюванню бджоли приділяють особливу увагу, адже чим гаряче медозбір, тим більше бджіл залучені в процес повітрообміну. Тому про повітрообміні повинен заздалегідь подбати пасічник.

 1. Повністю відкриваються всі льотки;
 2. Відгинається край полотна на стелі;
 3. Виймають верхній прошарок утеплювача.
Це цікаво  Бджоли та вулики: зміст, можливі проблеми, види

Якщо у бджолиних сімей на добу виходить зібрати більше 3-4 кг нектару, то дно і корпус вулика поділяються брусом для поліпшення повітрообміну. На відео можна побачити всі особливості процесу медозбору.

Підсумки

Закінчення головного медозбору настає в кінці літа або на початку осені, в залежності від вашого регіону. Визначити кінець медозбору ви знову можете з контрольного вулика, в якому день у день буде знижуватися кількість принесеного нектару.

В цей час приходить пора не тільки підраховувати кількість меду, але і проводити інвентаризацію бджолиних сімей, розплоду, їх здоров’я, наявності старих маток. Можливо, вже відбулася їхня тиха заміна, адже під час сезону пасічник практично не заглядав в життя бджіл, щоб їх не турбувати.

Ефективне використання бджолиних сімей і правильна організація сезонної роботи принесе прибуток.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *