Як бджоли роблять соти: з чого вони їх роблять, і хто їх навчив

Бджоли – унікальні комахи, які не тільки збирають нектар і перетворює його на мед.

Як бджоли роблять соти

Трудівниці займаються будівництвом сот, причому комірки для трутнів, маток і робочих особин істотно відрізняються один від одного. Багатьох бджолярів цікавить питання, як бджоли роблять соти?

Як бджоли будують різні стільники?

Будівельним матеріалом є віск, який комахи носять на своїх брюшках. Задніми лапками вони знімають віск з животика. Але на початковому етапі цей матеріал зовсім не пластичний, а твердий і крихкий. За допомогою щелеп трудівниця розминає будівельний матеріал і змочує його слиною, в якій міститься своєрідний розчинник для воску. У підсумку виходить пластична маса, схожа на пластилін. Це можна побачити на відео. Трудівниця розминає корж лапками і щелепами робить з неї денце.

Як бджоли роблять денце для сот?

Денце комірки має цікаву форму.

Денце комірки має цікаву форму

Якщо розглянути цю частину, то можна побачити, що вона складається з трьох ромбів. Завдяки цьому при невеликому периметрі осередку вдається вмістити максимум меду. Пом’якшувач для воску швидко застигає, після чого комірки стають твердими і міцними.

Як будують стільники в новому вулику?

Під час будівництва комахи склеюються гірляндами і займаються зведенням житла. Після того як денце готове, вони приступають до зведення стінок комірок. Вона має шість стінок. Якщо дивитися в розрізі, то ви побачите шестикутник правильної форми.

Це цікаво  Підставки під вулики своїми руками: фото

Хто навчив бджіл збирати мед і будувати стільники?

Орієнтиром для будівництва сот служить вощина магнітне поле. Саме тому розміри осередків на півдні і півночі відрізняються. Це відбувається з-за різного магнітного поля.

Секрети будівельного ремесла передаються у робочих бджіл з покоління в покоління

Бджоляр в новому вулику встановлює вощину, і бджоли починають будівництво. Найцікавіше, що якщо вощини немає, то основу під стільники трудівниці будують за подобою вулика, з якого вони відлетіли і утворили нову сім’ю. Тобто будівельне ремесло передається у робочих бджіл з покоління в покоління. Якщо ви хочете побачити процес будівництва стільників, подивіться відео, це дуже захоплююче видовище.

Види сот

  • маткові;
  • трутневі;
  • робочі.

Саме в робочих комірках бджоли накопичують мед. При переході від медоносних до трутневим стільників, комахи зводять перехідні клітинки, які відрізняються своєю неправильною формою і хаотичним розташуванням. Це робиться для того, щоб трутні не крали мед.

З чого бджоли роблять соти для матки?

Маткові осередку набагато більше робітників. Вони бувають двох видів залежно від стану нинішньої матки. Якщо стара матка помістила в клітинку потомство, то вона називається ройовий. Робочі бджоли спеціально збудували цю соту для нової королеви.

Осередок по формі нагадує перевернуте блюдце і за розміром більше медоносної. Але бувають випадки раптової загибелі матки, тоді робочі бджоли просто виламують стінки медоносних осередків і розширюють місце для того, щоб облаштувати житло для нової матки. Такі комірки називаються свищуватими.

З чого бджоли будують стільники?

Бджоли будують своє гніздо з воску. Це спеціальний секрет, що виділяється комахами. Складається віск з ефірів і смол. Це речовина не розчиняється у воді. У складі воску міститься велика кількість вітаміну А і ненасичених карбонових кислот. Завдяки цьому речовина з успіхом застосовується в медицині.

Це цікаво  Вулик Прокоповича: фото

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *