Як бджоли збирають мед: хто їх навчив

З давніх часів бджоли цікавлять людину, і не тільки як виробники меду. Цікавий образ їх життя, «сімейні» відносини, фізична будова, їх недуги і вороги. Але найцікавіше питання, це як бджоли збирають мед.

Як бджоли збирають мед

Багато написано про цих комах літературних творів: байок, пісень і віршів, наукових праць з біології про життя, про їх діяльність, але все ж залишається загадкою, хто навчив бджіл збирати мед.

Як бджоли виробляють мед

Бджоли живуть великими сім’ями, і головним членом кожної родини є самка. У всіх у вулику свої обов’язки: одні клопочуться по господарству, годувальниці годують личинок, збиральниці нектар і пилок збирають, строительницы все це сприймають і використовують у виробництві меду. Є водоноси, а є й трутні, які займаються тільки заплідненням маток.

Якщо при виникненні якихось непередбачених обставин звичне життя в сім’ї порушується, то працьовиті комахи можуть легко «перекваліфікуватися», поміняти професію, крім маток і трутнів, звичайно.

Бджола збирає нектар

Бджоли-збирачки – це самки, але в процесі еволюції багато чого змінилося в їх фізичному будові так, що вони найкращим чином стали пристосовані до збору нектару і пилку.

Для збору нектару бджола облітає безліч квітучих рослин, перш ніж наповниться її зоб

Головна їх особливість – це медовий зобик для висмоктування нектару. Він розвинувся до такого ступеня, що в нього поміщається кількість сировини, рівну вазі комахи. Порівняно з іншими типами у робочих бджіл збільшено хоботок, необхідний для витягу нектару, а також черевце. Воно велике і рухливе, там розташовані органи дихання, які дозволяють робочим комах легко долати великі відстані.

У робочих бджіл розвинена м’язова мускулатура, з її допомогою збирач може перенести вантаж, який за масою важче її в два рази.

В літературі бджолярі-дослідники наводять дані про те, що одна сім’я, зайнята у виробництві меду, за день у самий розпал цвітіння може зібрати до 20 кілограм цього квіткового продукту.

Це цікаво  Скільки у бджоли очей, ніг і крил: будова

Звідки береться мед

Для отримання меду нектар повинен пройти довгий шлях обробки ферментами в бджолиному організмі. У медовому зобику на нього впливає фермент глоткової залози — інвертаза, відбувається процес розщеплення сахарози на глюкозу і фруктозу. Потім збирач передає оброблений инвертазой продукт приймальниці. В її глоткової залозі процес обробки продовжується далі – із зобика в хоботок і назад, так кілька разів.

Ферментований продукт розкладається в комірки стільників, заповнюючи кожну на третину. При цьому відбувається випаровування значної кількості вологи з нектару, він все більш густіє, потім переноситься з нижніх осередків у верхні і зріє до шести днів при посиленій вентиляції бджолиними крильцями.

Кожна порода володіє своїми індивідуальними характеристиками, зокрема, секреторними особливостями залоз, і від них залежить швидкість обробки нектару і дозрівання меду.

Після дозрівання готовий продукт в комірках запечатується восковими кришками. Бджоляр це помічає, і починається відкачування зрілого меду.

Отже, як виходить мед?

Як виходить мед, з яких рослин бджоли збирають нектар, щоб зробити самий корисний та якісний мед, на ці питання можна знайти відповідь у численних відеоматеріалах.

Квітучі рослини і медоносні бджоли – це один живий механізм в природі: бджоли переносять пилок з квітів та виробляють запилення, а квіти дають бджолам нектар для виробництва меду. Нектар нектарниках рослин виробляється одночасно з дозріванням пилку, цей процес у природі має свою закономірність.

Нектар володіє масою цінних поживних речовин, у ньому багато мікро – і макроелементів. У вулику працює міні-хімзавод по переробці цього природного речовини та отримання основної їжі бджіл – меду. Людині залишається тільки користуватися вже готовим продуктом пчелопроизводства.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Перейти до панелі інструментів