Як вивести матку для бджіл

Питання про те, як вивести матку для бджіл, спірне. Може, краще купити? Багато бджолярі вважають за краще займатися саме виведенням, про який ми сьогодні поговоримо.

Як вивести матку для бджіл

Короткий екскурс в життя бджолиної сім’ї для початківців

Матка – це бджола жіночого роду, выкормленная бджолами за допомогою особливого маточного молочка, справжня мама всієї бджолиної сім’ї. Такий спосіб вигодовування та відкладання яєць у маткові мисочки є визначальним фактором у формуванні сім’ї.

Виведення нових материнських особин зумовлений такими факторами:

 1. стара матка,
 2. погана несучість,
 3. на час зимівлі для весняної заміни старих і слабких материнських особин.

Стара особина визначається за записів і позначок, які повинен вести кожен пасічник. Заміни потребують матки на 2 році життя, адже до 2,5 років їх несучість знижується до мінімуму. Старих маток можна заміняти без відшукання, просто поміщати маточник від сильної сім’ї без клітинки між верхніх меж.

Якщо бджоли двічі згризають новий маточник, то стару материнську особину не замінюють по причині того, що сім’я поки що не може від неї відмовитися.

Якщо молода особина вийде, то буде знищена стара природним шляхом. Зазначимо, що така заміна можлива тільки за умови великого щоденного хабар від 1 до 1,5 кг, в іншому випадку бджоли відразу ж перейдуть у стадію роїння.

Для заміни можна використовувати особин, виведених штучним шляхом або за допомогою ройового стану сім’ї.

Це цікаво  Наскільки вигідно займатися утриманням бджіл і виробництвом меду?

Самостійне створення матки бджолами

Говорячи про те, як вивести пчеломатку, не варто забувати про те, що при втраті матки бджоли можуть самостійно виправити становище, перемістивши певну кількість яєць в осередку-мисочки, організувати її висновок. У результаті цих маніпуляцій сім’я отримує нову матку, яка називається свищевою.

У який час краще всього виводити матку?

У книзі «Інтенсивне пчеловождение» Ст. Н. Коржа є розділ, присвячений виводу маток і термінів, які це краще робити. Автор пише про те, що виведення маток на пасіці в кінці березня-початку квітня доцільний. Особини будуть використані для нарощування сім’ї напередодні медозбору, а більш сильних бджолиних мам» можна вирощувати в середині червня.

Раннє виведення маток рекомендується проводити при температурі повітря на вулиці не нижче +18С

Якщо ви хочете отримати ранніх маток високої якості, то важливим аспектом є наявність запечатаного батьківського розплоду, що перебуває у стадії розкриття. Найкраще виводити бджолиних маток з різних порід у вашій місцевості: матки-сестри в першому поколінні призведуть до негативного результату. Виведення в середньому займає від 10 до 12 днів, тому їх закладають за 12 днів до передбачуваного створення відводків.

Як вивести матку за допомогою штучного ройового стану?

Не варто чекати, коли бджоли перейдуть в роевое стан. Можна трохи прискорити події таким чином:

 1. додати в сім’ю 2-3 рамки розплоду;
 2. скоротити льоток і прибрати порожні рамки без розплоду;
 3. почекати, поки бджоли перейдуть в стан закладки маточників під час роїння.

Мінусом способу виведення матки шляхом ройового стану вважається непрогнозована закладання маточників і спадковість майбутніх маток.

Як вивести норицевих маток?

Для отримання бджолиних норицевих маток створюється відводок з маткою родючої з сильною сім’ї. Виберіть сильну пчеломатку, заберіть 2-3 рамки з розплодом і бджолами і перенесіть їх у новий вулик. Принцип такого висновку полягає в тому, що втомлені від безплідного відшукання старої матки бджоли закладуть в мисочки бджолиних норицевих бджоломаток.

Це цікаво  Як правильно утеплити вулик для комфортної зимівлі бджіл на вулиці?

Як правило, метод виправданий такими перевагами:

 1. пчеломатка задовільної якості;
 2. важливо відбракувати маточники, закладені на дорослих личинках (в цьому випадку все буде в порядку).

З мінусів можна виділити те, що свищева матка менше плодюча і відрізняється невеликим розміром.

Як акуратно перемістити маткові личинки без шкоди для решти розплоду?

Свищева особини витягуються з мисочок шляхом розрізання сот, що досить не економічно.

При вирізуванні вилучається близько 25% розплоду, інші стільники руйнуються, а личинки гинуть

На великих пасіках досвідчені бджолярі чинять інакше, займаючись перенесенням бджолиних личинок.

 1. Виготовляються штучні мисочки шляхом плавлення білого воску першого сорту.
 2. Далі, готують палички з натуральної деревини. Для цих цілей підійде яблуня та груша. Паличка повинна бути 100 мм у довжину з плескатим 8 мм заокругленим краєм.
 3. Паличку 3 рази опускають у гарячий віск, обтрушують надлишки, а після 2-3-хвилинного застигання мисочку виймають з деревного шаблону.

Для вилучення майбутнього члена бджолиної сім’ї з мисочки потрібно шпатель з алюмінію. За допомогою напилка ви можете зробити лопатку, 1,5 мм завширшки. Для цих цілей може підійти заточене гусяче перо.

На дно штучних мисочок викладається крапля маточного молока, після чого гарячим ножем надрізають потрібну ділянку сот на 2-3 мм.

Личинку піддягають під спинку. Слідкуйте за тим, щоб краї личинки звисали, а спинка розташовувалася на площині. Далі личинку кладуть поверх крапельки маточного молочка і лише після цього знімають з лопатки.

Будьте обережні, адже личинку в кормі або з пошкодженнями сім’я бджіл не прийме. Отримані штучним шляхом рамки відправляють в сім’ю, яка буде виховувати материнських особин. Також поміщають їх між рамок з розплодом. Докладніше про цьому процесі можна дізнатися, вивчивши відео досвідчених бджолярів.

Це цікаво  Як і з чого можна зробити подушки для бджіл самостійно?

Як убезпечити переміщені личинки і змусити бджіл їх взяти?

Сім’я-вихователь на пасіці приймає не всі личинки в штучних мисочках. Для того щоб запобігти цьому, рекомендується на 2 день провести повторне щеплення личинок. Варто дістати мисочки з рамок, видалити всіх личинок, а на їх місце помістити личинок з іншої сім’ї. Бджоли почнуть годувати і виховувати всіх личинок, а пасіка отримає більшу кількість маток.

Завдяки роботі Інституту бджільництва РФ було доведено, що сім’ї відмінно приймають особин в штучних мисочках, на відміну від перенесених осередків.

Подальші дії бджоляра при штучному виведенні

Через 5 днів після приміщення личинок мисочки будуть запечатані, і тепер настає відповідальний момент: не можна упустити час виходу першої матки. Для бджіл її вихід стає сигналом до того, що всі інші комірки необхідно згризти.

Для запобігання такій ситуації через 10 днів після переміщення личинок сім’ї-виховательки переносять у тепле приміщення, а личинки закривають клітинками. Необхідно щодня давати їм у клітинки корм, щоб поки слабкі комахи не загинули.

Що робити з новими матками?

Зрілих маток не рекомендується надовго затримувати у клітинках або використовують для нових відводків, або поміщають у нуклеуси. Перед цим перевіряють кожну особину на предмет дефектів. Якщо виявлена слабка, дрібна, пошкоджена особина, то її негайно знищують.

Отриманими матками можна замінювати старих, формувати відводки і навіть продавати. У промислове бджільництво продаж материнських особин поставлено на потік, і якщо ви не сумніваєтеся у своїх силах і терпіння, то матку можна придбати.

Матковыводные пасіки працюють по всій території РФ, але рано чи пізно кожен бджоляр навчається самостійно виводити маток, адже це вигідніше і доцільніше. Можна подивитись навчальне відео, яке наочно продемонструє різні варіанти виведення.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *