Як завести бджіл: з чого почати

Як завести бджіл на дачі або присадибній ділянці біля будинку? Над таким питанням замислюються багато початківці бджолярі.

Перш ніж завести бджіл, потрібно вирішити питання про розташування вуликів. Питання про місце пасіки не повинен стояти так: де хочу, там і буде. Все повинно бути продумано. Бджоли не повинні заважати сусідам і домочадцям. Тому пасіку потрібно розмістити на відокремленій ділянці, де рідко бувають люди, а то не обійтися без укусу.

Як завести бджіл

Від сусідів потрібно відгородитись високим двометровим парканом чи живоплотом. Бджола, піднявшись на таку висоту, так і буде продовжувати свій політ.

Вулики потрібно розташувати, повернувши льоток на південь, схід або південний схід, тоді перші промені сонця будуть будити бджіл, і вони раніше зможуть розпочати свій трудовий день.

Докази найкраще розставити на підставках в ряд або клітинами, можна групами по чотири штуки, направивши річки в різні сторони. Це потрібно для того, щоб матка після шлюбного або обльоту бджіл після трудового дня не переплутали свій вулик.

Як завести бджіл з нуля

Після вибору місця для пасіки (найкраще, щоб це була ділянка саду з плодовими деревами), встановлення вуликів потрібно продезінфікувати докази спеціальними засобами від бджолиних інфекцій. Потім треба провести такі заходи:

  • Придбати інвентар, необхідний для догляду за бджолами: стамеску, пасічний ніж, димар, спецодяг.
  • Встановити напувалку для бджіл, щоб вони збирали тільки перевірену воду і не витрачали робочий час на далекі польоти за водою.

Досвідчені пасічники радять ставити дві поїлки, одну з прісною водою, іншу з солоною. Поїлку можна зробити з двох трилітрових банок, перевернувши їх вниз шийкою, або встановити жолобок під несправний кран.

  • Купити бджіл. Забирати їх найкраще ввечері, коли всі збиральниці повернуться у вулик, так пакет буде найбільш повний.

Увага! Пакетні це будуть бджоли або повноцінна сім’я, кожен бджоляр вирішує сам. Обов’язково при покупці бджіл повинен бути перевірений санітарний паспорт з відміткою ветеринара про стан здоров’я бджолосімей.

Подальші заходи на пасіці

Бджоли повинні зробити свій перший обліт території, зібрати воду, нектар і пилок.

Це цікаво  Обробка бджіл від кліща навесні дим гарматою і пластинами

Після привозу бджіл на пасіку треба дати їм заспокоїтися і навести порядок у вуликах

Тільки на наступний день бджіл пересаджують у постійні вулики. Для цього готується і розпалюється димар, якщо порода бджіл миролюбна і спокійна, то він може не знадобитися.

Попередньо висушений і оброблений вулик ставлять ззаду пакетного скриньки. Кришка скриньки відкривається, рамки обережно переносяться у вулик і прикриваються холстиком.

У пчелопакете міститься одна рамка криюча і три з розплодом, усі вони переносяться в такому ж порядку, що і з протилежного боку ставиться ще одна криюча рамка.

Льотні бджоли кружляють над вуликом, а потім всі повертаються в гніздо. Пакетний ящик очищається від комах за допомогою диму, всі вони перелітають в гніздо.

Первинна підготовка сімей

Придбані бджоли для профілактики інфекцій обробляються спеціальними препаратами. Навіть при наявності відмітки ветлікаря в санітарному свідоцтві ці обробки не завадять. Це обереже бджіл від захворювань, в результаті чого з пакетів сформуються сильні бджолині сім’ї.

З чого краще почати зміцнення сім’ї

Для того, щоб спрямувати всі сили на нарощування сімей пакетних бджіл, досвідчені пасічники радять поставити більше рамки з сушею і поменше з вощиною. Сила сім’ї попрямує на роботу з розплодом. В цей час бджіл краще не турбувати. За 2 тижні виходить розплід, маткою відкладаються личинки, і сім’я готується до наступного розширення гнізда.

Дворазове розширення гнізда протягом місяця дозволить збільшити кількість пакетних бджіл до утворення повноцінної сім’ї, збереться комплект рамок. Після цього можна ставити додаткові надставки і корпусу.

Важливо не упустити момент розширення гнізда надставками для запобігання процесу роїння. Краще додатково розширити гніздо, ніж допустити тісноту.

На закінчення можна сказати, що процес догляду за бджолиними сім’ями та їх розвитку безперервний, і тільки від старань та роботи бджоляра залежить активність бджіл на медозборі і отримання в результаті головною медової продукції, заради якої все і затівалося.

Це цікаво  Як підготувати бджіл до зими і сформувати гніздо?

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *