Як зробити відводок бджоли без матки

Практично на всіх пасіках незалежно від їх розміру практикують створення відводків. Інформація про те, як зробити відводок бджіл, необхідна і новачкам-пасічникам та бджолярів-професіоналів.

Як зробити відводок бджіл

Новачкам вона допоможе в момент, коли пасіка буде розширюватися, а значить, знадобиться більша кількість родин бджіл. А тим, хто займається медом на рівні бізнесу, розведення бджіл допоможе відшкодувати втрати після зими, і стане в нагоді при продажу комах. Ми постаралися зібрати всю необхідну інформацію, і зараз проведемо міні-екскурс у створення правильних бджолиних відводків, які будуть плідно працювати.

Навіщо потрібні відводки, або короткий екскурс в біологічний розвиток комах

Необхідно знати, що робочі бджоли – це особини жіночої статі, так само, як і матки. У бджолиних сім’ях дуже строго вибудувана ієрархія, і навіть при раптовій втраті матки вони здатні самостійно впоратися з ситуацією. Вони починають перебудовувати личинки таким чином, щоб отримати нову матку, яка називається свищева.

Для виведення бджіл, які будуть відповідати за розплід і збір меду, використовуються різні технології вирощування. Так, бджолині матки виходять з яєць, які були відкладені в осередку-мисочки, а личинки комахи годують особливим кормом, який отримав назву маточне молочко. А бджоли, які виходять з личинок, викладених у бджолині комірки, будуть займатися медоносним збором в сезон.

Ази формування відводків бджолиних

Існує 2 виду формування відводків, давайте розглянемо кожен.

  1. Збірний – складається з двох або трьох колекцій комах. Обов’язково потрібно переконатися, що комахи не хворіють і не вражені шкідливими кліщами. Збірні відводки бджіл роблять у тому випадку, коли немає можливості або бажання для ослаблення сімей наявних бджілок.
  2. Індивідуальний відводок бджіл – формується з однієї сім’ї. Такі відводки практикують на невеликих пасіках, але іноді з-за безпечності та гігієнічності цю технологію використовують і у великих бджолиних господарствах.
Це цікаво  Як зробити кенійський вулик для утримання бджіл самостійно?

У місцях, де спостерігається ранній медозбір, показники відводків маток і соборні відводки просто відмінні, якщо сім’ї успішно пережили зиму. Робити висновки можна в тому випадку, якщо в зборі меду беруть участь всі комахи, а не тільки ті, які були відведені від інших маток.

Є два види відводків

Залежно від мети, для якої формується відводок бджіл, їх відселяють в окремі помешкання. Це може бути горизонтальна або лежача перегородка, яка відділяє відводок від старої сім’ї.

Відводки формуються за один – півтора місяці до гарячого сезону медозбору, щоб молодняк звик до нового місця, набрався сил і зміг виконувати необхідну роботу в сезон.

Підготовка вуликів для відводків

Відводки селять в заздалегідь підготовлені вулики. Їх утеплюють, вставляють дошки, стелі і стільники. Також можна підселити відводок у спільний вулик, попередньо відгородивши вертикальної або горизонтальної дошкою, щоб бджоли не контактували. У фронтальній частині загального вулика робиться загальний льоток, Ну а щоб бджоли не плутали свої відділення, частини вулика забарвлюються в помітні і яскраві кольори. В середині вулика встановлюється панель. Саме вона розділяє його на 2 рівні частини.

Таке розташування вуликів допоможе отводку і сильної сім’ї підтримувати тепло. Приблизну схему будови такого двох’ярусного вулика ви можете побачити на відео.

Про те, як зробити відводок бджіл, ми зараз розповімо.

Вчимося робити відводки правильно

Питання про те, як робити відводок бджіл, досить простий. Необхідно відібрати розплід від сильних бджолиних роїв. Переконайтеся, що комахи здорові, інакше інфекція передасться отводкам. Відбір проводиться в тому випадку, коли загальна вага перевищує 1 або 2 кілограми. Якщо розглянути на прикладі, то ми побачимо, що сформувати новий відводок без шкоди для сильного роя можна у випадку, коли бджоли живуть на 9 рамках. Розплід розміщений на 7, і можна зі спокійною душею забрати 1 рамку, на якій розташовуються дорослі бджолині особини.

Це цікаво  Нуклеуси для бджіл своїми руками: фото

Навчитися робити відводки нескладно

Такий відбір можна робити на протязі 10 днів, роблячи його у молодої сім’ї. А сили сильних родин будуть зосереджені на розплоді нових. Бджоли, які були відібрані, будуть створювати більшу кількість личинок при нових матках. Сформовані відводки бджіл будуть інтенсивно розвиватися і розмножуватися, і в майбутньому ви зможете знову зробити відбір, щоб формувати нові відводки.

Як робити відбір: час, погодні умови

Рамки з вуликів відбирають у другій половині дня. Час обрано невипадково, адже основна частина бджіл знаходиться поза вулика, на полях, а всередині залишаються молоді комахи і ті, які не літають. Чим менше старих комах присутній на рамці під час відбору, тим краще. Старі комахи в новоствореному відведенню бджілок ведуть себе негативно, особливо якщо ви формуєте збірний відводок бджіл. Вони відлітають старий вулик, послаблюючи нову сім’ю, проявляють агресію до нових маткам, часто просто вбиваючи їх. Молоді ж бджоли легше звикають до нових умов.

Слідкуйте за тим, щоб на рамках була мала чисельність розкритого розплоду, а запечатані осередки повинні бути практично дозрілими. Перевіряйте на рамках присутність маток, якщо вони є – їх треба пересадити. Звичайно, якщо є можливість, візьміть іншу рамку з майбутнім бджолиним відводки, якщо немає – акуратно перемістіть матку у відповідне для неї місце.

Варто помістити всі вибрані рамки в контейнер і відразу перенести їх до нового місця проживання відводків бджіл.

Формування відводків з куплених сімей, дуже часто проблематично – комахи ворогують. Щоб цього уникнути, бджіл оббризкують ароматними настоянками з наступних компонентів:

  1. Меліса.
  2. Солодкий сироп з меду.

Якщо з теплою порою року все зрозуміло, то як зробити відводок бджіл весною? Не варто починати роботу раніше кінця квітня, під час, коли температура нижче 20 градусів.

Це цікаво  Утримання бджіл: способи, вимоги

Великий відводок, або як швидко підготувати партію рамок

Для того, щоб дати конкретну відповідь на питання про те, як зробити відводок бджіл, можна розглянути наступний варіант дій. Отже, перед відселенням відводків бджолиних уважно вивчіть пасіку і колекції комах. Визначте, які рамки можна витягти з вулика, не забувайте враховувати породу комах.

За 3 дні до початку формування відводків відберіть вибрані рамки з молодими комахами, можна забирати 1 або 2 в залежності від чисельності, сили і потенціалу комах.

Встановлюючи рамки у вулик, додайте по 1 штуці, в яких є мед. Його має бути небагато, але він буде кормом для молодих комах. Враховуйте, що у перші 3-4 дні старі бджоли відлетять у попередній вулик, і доведеться скинути бджіл з декількох рамок — так відводок не спорожніє. Після цього відводки закривають на декілька годин.

Якщо ви робите відводок бджіл в теплу пору року, то розташовуйте рамки на відстані півтора сантиметрів один від одного. Якщо в холодну – скоротіть на відстань 3 мм, щоб бджілкам не було холодно.

Формування нових відсадків – проста задача, якщо точно знати, що і як робити. Час відбору рамок з розплодом визначайте залежно від початку медоносну сезону. Важливо, щоб нові сім’ї взяли активну участь у зборі меду або щоб до кінця сезону перебували в стадії зростання. Якщо нова сім’я благополучно пережила зиму, то в наступному сезоні вона буде стабільно розвиватися і збирати мед не гірше інших.

Ось тепер ми знаємо, як зробити відводок бджоли без матки. Розширення пасіки, продаж бджолиних сімей та їх зміцнення допоможуть зробити бджільництво не милим хобі, а цілком прибутковим заняттям!

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *