Інструкції по самостійному виготовленню пастки для бджіл

Дбайливий пасічник ніколи не упустить можливість поповнити пасіку новими сильними сім’ями бджіл. Допоможе в цьому пастка для бджіл, зроблена своїми руками. Для неї важливі креслення, розміри і установка. Ловля роя не тільки допоможе посилити пасіку, але і доставить справжнє задоволення азартному пасічнику.

Куди відлітає рій?

Інструкції по самостійному виготовленню пастки для бджіл

Роїння – це природний процес для бджолиної сім’ї, не зайнятої медозбором. Бджолярі знають багато способів для запобігання цього процесу, але не завжди вдається утримати сім’ї з маткою старше 2 років. Вони все-таки відпускають рой. У перший час він може робити щеплення поряд з пасікою, і його ще можна зняти. Але коли бджоли-розвідниці знаходять, на їхню думку, відповідне житло для сім’ї, утримати рой вже неможливо.

Пастка повинна бути максимально наближена до природного бджолиного дому, як розміром, так і запахом, який приваблює бджіл. У природі комахи віддають перевагу дупла дерев. Якщо пасічник правильно зробив пастку, то бджоли обов’язково її знайдуть і заселять. Розставляти їх потрібно на відстані 1 – 1,5 км від пасіки.

Бродячі зграї можуть використовувати навіть мансардні або горищні приміщення, тому зловити їх у пастку, та ще й з рамками, простіше, ніж «домашню» сім’ю. Для цього ящики можна встановити навіть у дворі.

Пастка для лову роя

Це просте споруда у вигляді ящика, яке може використовуватися не тільки як пастка, але і як сховище для суші або рамок. На великій пасіці бджоляр має до 30 таких коробів. Однак від простого ящика для зберігання пастка для бджіл відрізняється специфічним пристроєм. Вона повинна мати:

 1. Розмір в діапазоні від 40 до 60 літрів. В ящику менш 40 літрів оселиться маленька сім’я. 60 літрів – це цілком достатній простір для розміщення однієї сильної сім’ї. Ідеальним буде розмір пастки на 8 рамок.
 2. У пасток для бджолиного рою повинен бути специфічний запах, який обов’язково приверне бджіл. Для цього в пастку поміщають старі чорні рамки з сушею, натирають внутрішню частину мелісою, льоток – прополісом. Добре в якості приманки використовувати холстик, просочений прополісом. В рамках не повинно бути навіть залишків меду, інакше він приверне мурах.
 3. Матеріал, з якого ви своїми руками будете робити пастку для бджіл, повинен бути тільки натуральним. Виключені будь-які штучні матеріали, так як вони мають запах, який може відлякати бджіл. Оптимальний варіант – фанера або ДВП. Це ж стосується і фарби. Часто бджолярі маскують пастки, фарбуючи їх в захисні кольори. Таку пастку можна використовувати тільки через рік – саме стільки часу вивітрюється запах фарби, щоб стати зовсім не помітним для чутливих бджілок.
 4. Повинен бути тільки один льоток з засувкою, щоб спійманий рой можна було доставити на пасіку.
 5. Кріпильні бруски повинні бути всередині ящика, щоб волога не проникала всередину і не створювала умови для гниття матеріалу і появи цвілі на рамках.
 6. Рамки повинні бути жорстко закріплені рейкою, щоб під час транспортування вони не бовталися і не могли рухатися.
 7. Велике значення має влаштування даху. З одного боку, пастка для бджіл повинна бути захищена від дощу, з іншого боку, вона не має багато важити і ускладнювати перенесення її на пасіку. Для цього можна використовувати не кришку, а рейкове перекриття у верхній частині ящика, утеплене подушкою і оббите поліетиленом чи руберойдом.
Це цікаво  Пчелоприцепы своїми руками: фото

Тепер можна детально розглянути конструкцію, з якої вийде найзручніша пастка для бджіл.

Інструкції по самостійному виготовленню пастки для бджіл

Інструкції по самостійному виготовленню пастки для бджіл

Інструкції по самостійному виготовленню пастки для бджіл

Виготовлення

Як зробити пастку для бджіл? Будь-інженерна споруда починається на папері. Крім креслення, для пастки для бджіл, зробленої своїми руками, знадобиться матеріал:

 • фанера 4 мм і 10 мм;
 • бруски для кріплення 20 Х 20 мм;
 • утеплювач (пінопласт або подушка, наповнена мохом);
 • поліетилен або руберойд;
 • цвяхи;
 • інструмент.

У відповідності з кресленням потрібно вирізати всі заготовки. Зручніше за все користуватися лобзиком. З тонкої фанери (4 мм) вирізаються днище і дві боковини. З товстої (10 мм) – два торця і кришку.

Корпус і дно пастки повинні бути щільно, без зазорів скріплені один з одним. Для з’єднання краще всього використовувати шуруповерт, хоча можна сколотити і цвяхами. У передній стінці робиться вічко розміром не більше 10 мм заввишки 100 мм шириною. Всередині кути скріплюються один з одним брусками. У верхній частині ящика прибиваються рейки з пазами, куди ви будете встановлювати рамки.

Розміри кришки повинні бути більше, ніж дна, щоб її краї трохи виступали. Її з’єднання з корпусом має бути максимально щільним. Під кришку поміщається утеплювач, а верхня частина оббивається руберойдом або плівкою. У краях кришки робляться невеликі розрізи, через які за допомогою дроту вона буде кріпитися до корпусу.

У нижній частині корпусу кріпляться скоби для мотузок, з допомогою яких пастка буде підніматися і триматися на дереві. Всі щілини короби закладаються воском, а зовнішні стінки обробляються оліфою щоб уникнути деформації конструкції. Після просушування оліфи пастку можна пофарбувати.

Щоб не використовувати пахучу хімію стінки можна оббити шматками деревної кори, обробленої від шкідників. Таке житло сподобається бджолам більше пофарбованого і зробить пастку майже непомітною в гілках дерева.

Це цікаво  Летковые загороджувачи для вуликів: розташування, розміри, фото

У готову пастку встановлюються межі, максимально вісім штук. Схема їх розміщення наступна: першими поміщаються рамки з сотами – не більше двох, потім рамки з вощиною. Для приманювання бджіл в пастку, її обробляють мелісою або прополісом. Можна обмазати рамки маточником.

Коли встановлюємо і як перевіряємо пастки для бджіл?

У кожному регіоні пасічники знають приблизний час роїння. Важливо, щоб пастки були готові не пізніше ніж за три тижні від передбачуваного терміну. Зазвичай пасічники знають, де звично розміщуються рої. Вони воліють місця поблизу від медоносних рослин. Крім того, пасічнику треба враховувати правила установки пасток. Це ще одне важливе питання для успішної упіймання роя.

Головне – привабити бджіл-розвідниць, а вже вони-то приведуть всю сім’ю. До речі, бджоли-розвідниці можуть підшукувати місце ще до вильоту всього роя. Тому встановлювати їх потрібно приблизно за два тижні від звичайного терміну початку роїння. Що потрібно враховувати:

 1. Місце повинно бути захищене від несприятливих атмосферних явищ.
 2. Поруч з місцем установки не повинно бути мурашників.
 3. Якщо за спостереженнями бджоли найчастіше вибирають певне дерево, пастку потрібно розмістити саме на ньому.
 4. Для установки повинен вибиратися міцний сук, який витримає не тільки вага ящика, але і поселилася в ній сім’ї. Зверху на нього повинна падати тінь.
 5. Пастки прив’язуються до дерева мотузкою або закріплюють дротом. Ніякий інший спосіб кріплення тут не годиться.
 6. Висота розміщення – не вище 7 метрів. Дерево повинно мати товстий стовбур, щоб він не розгойдувався при сильному вітрі.
 7. Кращі місця – суха узлісся, поодинокі дерева. Кращі з них – сосна, ялина, верба, береза або будь-яке інше дерево, активно квітуче в цей час. Не можна розміщувати на тополях або поруч з ними. Пух, яким цвіте дерево, може погубити бджіл. Не рекомендується розміщувати пастки поруч з болотами.
 8. Для лову бродячого роя пастку можна розмістити на стрехе вдома, на городі, в кущах малини, на даху сараю.
Це цікаво  Як правильно зробити відводок бджіл для збільшення кількості сімей?

Після установки пасток важливо регулярно перевіряти їх, бажано щодня. Якщо не робити цього, рой почне нести в свій новий будинок мед, що значно додасть йому вага і ускладнить подальшу доставку його на пасіку. Під час транспортування вічко повинен бути закритий.

Ось так, з допомогою нехитрого споруди пасічник може зберегти свої бджолині сім’ї і врятувати бродячі, які можуть просто загинути, не знайшовши собі нового житла.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *