Інструкція по самостійному виготовленню павільйону для бджіл з кресленнями

Будь бджоляр, бажаючий хоч трохи полегшити свою працю і підвищити продуктивність пасіки, не один раз замислювався про можливість зробити павільйон для бджіл своїми руками, інструкція і креслення давно вже представлені в спеціалізованій літературі по розведенню бджіл.

Рано чи пізно, на пасіках будь-яких масштабів, з’являється потреба оптимізації простору. Утримання бджіл у павільйонах — реальне вирішення ситуації, адже він вміщує не один десяток вуликів, а місця займає зовсім небагато.

Конструктивні особливості забезпечують оптимальну температуру змісту в павільйоні, тому споруда не потребує додаткового утеплення. Такий будиночок зручний для всіх аспектів змісту бджіл, навіть для відкачування меду.

Пчелопавильоны, їх види та характеристики

Інструкція по самостійному виготовленню павільйону для бджіл з кресленнями

Нові перспективи відкрилися в самій консервативній сфері сільського господарства, коли набуло популярності павільйонне утримання бджіл. Величезну кількість позитивних відгуків, яке до сьогоднішнього дня не перестає отримувати це винахід, говорить саме за себе. Придумавши стаціонарний павільйон для бджіл, конструктори не зупинилися на досягнутому, і розробили точно таку ж конструкцію, тільки рухому.

«Пчелодома на колесах» можуть замінити докази і пасіки, підвищуючи сезонний рівень медозбору. На відміну від стаціонарних, пересувних павільйони для бджіл дають можливість проїхати по всім квітучих медоносів регіону. Паркан маточного молочка, отсаживание відводків, пасіки для «стільникового» збору меду, робота мобільними запилювачами — безліч варіантів розвитку напрямку відкрило всім пасічникам бджільництво в павільйонах.

Для впорядкування знань потрібно чітко розділяти конструкції за їх типом. Єдиний критерій — мобільність:

 • пересувні;
 • нерухомі.

Тут все гранично ясно. Додати стаціонарний бджолопавільйон платформою для пересування дуже затратно, тому краще заздалегідь визначитися з вибором і купити або зробити павільйон своїми руками відразу потрібного типу.

Як показує пасічницький досвід, найбільш ефективним і простим можна називати касетний павільйон. В ньому найзручніше, аж до глибокої осені, проводити профілактичні заходи по відсіках, а, за необхідності, лікування. Касетне розміщення передбачає зимівлю комах, що дозволить не вибудовувати окреме зимове приміщення.

Це цікаво  Підставки під вулики своїми руками: фото

Такий тип «гуртожитків» – самий простий в транспортуванні до місця цвітіння. Зі всіма маніпуляціями повністю впорається бджоляр самостійно, потрібно лише поставити павільйон на гладкій поверхні і відкривати/закривати льотки.

7 аргументів «за» пасічний павільйон:

 1. У першу чергу потрібно ще раз підкреслити можливість швидкого переміщення в зони квітучих медоносів.
 2. Можливість утримання бджіл в павільйонах допомагає уникнути дорогого і складного будівництва зимових приміщень.
 3. Простора робоча зона, яку можна сконструювати так, щоб між ярусами змонтованих вуликів з двох сторін залишився прохід для бджоляра. Це дасть можливість працювати навіть у негоду.
 4. При бажанні можна побудувати павільйон для бджіл своїми руками з додатковим побутовим відсіком. Його можна обладнати як предметами для проживання, так і інструментом для викачування меду.
 5. Плануючи придбати або побудувати павільйон, потрібно подбати про утеплення даху і стін. Це допоможе згладити і сильні морози, і нестерпну спеку.
 6. Бджолиний павільйон — конструкція енергонезалежна. Навіть освітлення тут продумано, при виготовленні залишаються лючки з оргскла стелі, а побутівка, якщо вона є, може бути засклена звичайними вікнами.
 7. Для максимальної функціональності призначення дано кожному вільному сантиметру простору. Тому порожнечі під стелею, над третім ярусом вуликів заповнюються технічними ящиками, в яких можна зберігати робочий інвентар. Під підлогами можна знайти зроблений «багажний» відсік для ємностей, рамок, запасних корпусів.

Будь-пересувна конструкція павільйону, якою б вона не була комплектації і модифікації, обов’язково повинна бути оснащена гальмівною системою, яка може працювати в тандемі з гальмами тягачів, мати надійне пристрій зчеплення і противідкатні підпірки під колеса. Незайвим буде і дообладнання ручними гальмами, механічно приводять у дію колодки.

Напевно, всі мінуси павільйонного змісту очевидні, але тим не менше їх потрібно перелічити. Перше і очевидне — підвищена ймовірність розвитку епідемій інфекційних хвороб.

Це цікаво  Які бувають годівниці для бджіл і як їх виготовити самостійно

Обмежений простір сприяє швидкому поширенню інфекцій, і інші сім’ї просто втрачають шансу уникнути зараження. Поряд з цим йдуть і інвазійні хвороби і втрати бджоломаток. На жаль, не виключений факт блукання і зліт бджіл.

Недолік освітлення і простору може негативно позначитися на якості догляду за бджолосім’ями. Також неодноразово були помічені факти крадіжок серед самих бджіл. З-за високої концентрації комах на малих площах стає дуже сильна спокуса «пригоститися» чужим медом.

Що зробити, щоб мінімізувати негативні фактори павільйонного змісту:

 • Бджоломатки використовувати виключно плідні.
 • На першому місці повинна бути чистота і гігієна, утримання споруди в доглянутому вигляді.
 • Приділяти більше уваги ветобслуговування бджіл.
 • Для підтримання потрібних температур обладнати ефективну систему вентиляції.
 • Щоб уникнути блукання бджіл можна залишати їм візуальний орієнтир. Відповідний спосіб — фарбування передніх стінок різними яскравими квітами, маркувати різними знаками і об’ємними фігурами.

Як побудувати бджолиний «багатоквартирний будинок» на колесах

З теоретичною базою, можна вважати, розібралися. До початку конструювання потрібно врахувати ще кілька моментів, один з яких закликає обмежити кількість планованих відсіків двадцятьма. Як показало на практиці павільйонне бджільництво, при більшому числі «приміщень» бджолосім’ї починають заважати один одному.

Будь-який проект годиться починати з креслення або схеми. Потрібно продумати і замалювати:

 1. Габарити, сумісні з параметрами фургона, причепа чи платформи.
 2. Плановані приміщення — побутівка, робоча зона.
 3. Вентиляційні ходи і отвори для природного освітлення.
 4. За бажанням обігрів конструкції.
 5. Різні відсіки та відділення для зберігання приладдя.

Інструкція по самостійному виготовленню павільйону для бджіл з кресленнями

Інструкція по самостійному виготовленню павільйону для бджіл з кресленнями

У ході підготовки треба запастися усіма необхідними матеріалами, наприклад:

 • Платформа або причіп, якщо планується пересувна конструкція.
 • Інструменти для зварювальних робіт.
 • Домкрат.
 • Вимірювач рівня.
 • Для організації надійного каркаса металеві балки і/або дерев’яні бруси.
 • Дошки.
 • Всілякий кріплення — саморізи, цвяхи.
 • Покриття для даху, найчастіше руберойд.
Це цікаво  Японський вулик: конструкція

Детальний опис етапів монтажу

Отже, цілі визначені, креслення підготовлений, матеріали зібрані. Можна приступати до основних робіт. З самого початку потрібно адаптувати бджолиний будинок під зростання і інші габарити самого пасічника, щоб не торкатися даху головою і вільно розгортатися в проході.

Шириною не менше 80 см прохід робити не можна, інакше не зможе пройти медогонка стандартних розмірів. А от довжину споруди можна вибирати будь-яку, в залежності від кількості вуликів і їх розташування.

Далі, виконавши нескладні підрахунки, потрібно озброїтися підготовленими заздалегідь домкратом і вимірником рівня і виставити ідеально рівно причіп або платформу. Це важливий момент, щоб, довівши справу до кінця, не розчаруватися, побачивши кривий павільйон. Тепер якщо є — розбираються дерев’яні елементи причепа. Підлогу по можливості занижується.

Настав час перейти до зварювальним роботам. Виготовляється каркас з однакових металевих балок, після чого до нього можна кріпити дерев’яні бруси, а в них, в свою чергу, забивати дошки (в цілях економії беруться нешліфовані).

Дошки зверху перекриваються листами ДСП, на які кладуть руберойд. На цьому етапі роблять прорізи для люків і вікон. Важливо не забути залишити щілину по всьому периметру, яку потім можна буде використовувати як прилетную дошку.

На цьому і закінчуються всі підготовчі роботи. Пасічнику залишається тільки скріпити з каркасом вулики і пора вирушати в дорогу. Докази потрібно добре зафіксувати, щоб уникнути перекидання або зміщення під час руху. Найнадійніший варіант — щільно встановлені «квартири» скріпити одним брусом. Також варто подбати і про щаблях, для забезпечення комфортності обслуговування та експлуатації.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *