Інструкція по застосуванню мурашиної кислоти для профілактики і лікування бджіл

Найнебезпечніше і найнеприємніше, що може трапитися на пасіці – захворювання бджолиних сімей. І з більшою частиною з них можна боротися за допомогою натуральних природних засобів. Мурашина кислота, її застосування в бджільництві широко поширене. Завдяки їй можна вилікувати від вароатозу бджіл та інших хвороб.

Захворювання варроатоз

Інструкція по застосуванню мурашиної кислоти для профілактики і лікування бджіл

Найпопулярніше і в той же час небезпечний для бджіл захворювання в наших широтах – варроатоз. Його джерелом є кліщ варроа, який залазить у вулики і вражає бджолині родини. Періодично потрібно оглядати ваших вихованців на наявність наступних ознак захворювання:

 • на тілі з’являються невеликі коричневі або бордові бляшки;
 • тіло хворих бджіл має дефекти;
 • комахи починають мляво літати і практично не здатні захистити себе від ворогів;
 • може бути розплід;
 • перестають збирати нектар і виробляти мед.

Якщо ви переглянули це захворювання і залишили на зиму хворих бджіл, то до весни вони навряд чи доживуть, навіть не залишивши після себе потомства.

Застосування мурашиної кислоти

Мурашина кислота є натуральним засобом. Її виявляють у виділеннях мурашок, бджіл, в кропиві і хвої. Навіть частково вона присутня у складі меду. Вчені припустили, що саме її бджоли використовують для дезінфекції вуликів, захищаючи, таким чином, свою сім’ю від непрошених гостей. Сьогодні існують різні форми мурашиної кислоти, що продається в аптеках, в досить високій концентрації як раз з метою дезінфекції.

Для максимальної ефективності краще використовувати кислоту марки А. Вона вважається самою якісною й високої проби. Крім кліщів варроа така обробка бджіл дає позитивний результат і проти таких захворювань – гнилець, акарапідоз, аскофероз, нозематоз, воскова міль і діє проти безлічі інших паразитів.

Це цікаво  Амебіаз бджіл: лікування

Деякі бджолярі переходять на більш сучасні, синтетичні і зручні в застосуванні препарати, але це не завжди виправдано, так як кліщі здатні адаптуватися до тих засобів, які часто проти них застосовуються. А тому лікування бджіл мурашиною кислотою стає одним з ефективних засобів, який можна застосовувати для більш різноманітного впливу на паразитів.

Час профілактики і лікування

Щоб засіб був ефективним, але при цьому не зашкодило самим бджолам, не варто занадто ним захоплюватися. Вважається, що навесні потрібно проводити профілактику чи лікування два рази за період. Для цього обробляють вулик перший раз, коли температура повітря на вулиці вже досягла 15 градусів, або навіть стала вище. При цьому закладають кислоту на три дні. Потім забирають і дають бджолам провітрити вулик протягом 12 днів.

Тільки після цього проводять повторне лікування. А ось восени роблять це для профілактики перед зимівлею тільки один раз. Якщо ви здійснюєте профілактику у весняний період, то дуже важливо, щоб остання обробка вулика пройшла не пізніше ніж за тиждень до початку медозбору. Таким чином, у меді не буде концентрації кислоти, і його можна буде спокійно вживати в їжу.

Інструкція по застосуванню

Є кілька способів того, як застосувати мурашину кислоту для дезінфекції вуликів і лікування бджіл:

 1. З картону слід вирізати три однакових пластини 15Х20 см. їх Укладають у поліетиленові пакети і просочують кислотою. Пакет добре закривають і роблять у ньому до трьох отворів у 15 мм. Ці пакети укладають зверху на рами отворами вниз. Краще, якщо під пакет ви підкладіть додатково кілька дерев’яних рам.
 2. Використовують і плоскі флакони з горловинами в 2 див. Наливають в них по 50 мл кислоти. Далі роблять фитильки з марлі за розмірами горлечка. Спочатку фитильки опускають в кислоту, щоб просочити їх, потім витягують на 3 – 4 см вище флакончика і злегка розкручують. Такий флакон розташовують на верхньому бруску рамки трохи збоку гнізда.
 3. Можна налити мурашину кислоту по 30 мл у звичайні поліетиленові кришки і розташувати їх зверху рам. Далі їх прикривають картонкою.
Це цікаво  Що таке препарат Тимол для бджіл та інструкція по його застосуванню

Правила та заходи

Хоча мурашина кислота і є безпечним і природним засобом, все ж її концентрація небезпечна для життя бджіл і здоров’я бджоляра. А тому обов’язково слід дотримуватися строгих правил її використання:

 • Для розміщення кислоти в будь-якій із зручних для вас форм, слід зняти холстики, прибрати подушки, і помістити препарат зверху рам. Бажано підкласти між рамами і засобом що-небудь, щоб рамки не просякли кислотою. Якщо на вулиці вже холодно, можна зверху кошти утеплити вулика холстиком.
 • Важливо відкрити всі льотки, щоб вулик міг досить провітрюватися. Якщо вічко закладені бджолами з допомогою прополісу, то його краще також прибрати.
 • Перед тим як розміщувати ліки, бджіл слід трохи окур з димаря.
 • Не розміщуйте препарат довше, ніж на 3 – 5 днів! Занадто висока концентрація і тривала обробка кислотою може вбити всю бджолину сім’ю або змусити їх покинути вулик.
 • Розташовують кислоту в самий дальній верхній кут вулика, щоб її випаровування рівномірно виділялися по всьому гнізда.
 • При роботі з таким засобом сам бджоляр повинен дотримуватись техніки безпеки, бути одягненим в халат та гумовий фартух, використовувати респіратор, окуляри і гумові рукавички. У разі потрапляння кислоти на шкіру, її слід негайно і ретельно промити водою та милом. Якщо ж ви виявили ознаки хімічного опіку або отруєння, терміново звертайтеся до лікаря.
 • Щоб не нашкодити бджолам, слід використовувати такий сильнодіючий засіб тільки при наявності як мінімум п’яти вуличок. Якщо їх менше, то концентрація ліки виявиться занадто сильною і бджоли загинуть. При наявності 5 – 12 вуличок достатньо використовувати тільки один пакет з кислотою.
 • Температура повітря повинна обов’язково бути в межах від 10 до 25 градусів вище нуля. Інакше провітрити вулик своїми силами бджоли не будуть в змозі.
 • Обов’язково проводите лікування або профілактику тільки в денний час, при наявності гарної погоди.
 • Робити подібні маніпуляції з мурашиною кислотою варто тільки на вулиці. Не проводите ці процедури в приміщенні.
Це цікаво  Укус бджоли: перша допомога, фото, наслідки

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *