Інструкція та креслення для самостійного виготовлення вуликів з пінополістиролу

Вдосконалюючи з часом свою пасіку, бджолярі часто стикаються з такими питаннями: де знайти нове креслення для житла і який матеріал краще використовувати у виготовленні вуликів. Зробити вулик з пінополістиролу своїми руками зовсім нескладно, а інструкція та креслення до нього знаходяться нижче.

Зараз на пасіці часто стали виготовляти вулики з пінополістиролу. Цей матеріал набув такої популярності завдяки своїм якостям: легкість, теплопровідність. Хоча креслення конструкцій можна знайти в інтернеті, не кожен пасічник задається метою зробити вулики з пінополістиролу.

Багато залишаються консерваторами, їм більше до душі звичні дерев’яні вулика. Хоча дерево і вважається абсолютно натуральним матеріалом, деякі бджолярі беруться самостійно виготовляти пінополістирольні вулики.

Переваги нового матеріалу (пінополістиролу)

Інструкція та креслення для самостійного виготовлення вуликів з пінополістиролу

Сучасні вулики, виготовлені з пінополістиролу мають ряд переваг перед традиційними дерев’яними вуликами:

 1. Стійкість до вологи, розтріскування.
 2. Відсутність сучків, сколів.
 3. Захищеність від перегріву влітку.
 4. Захищеність від холоду взимку.
 5. Міцність, шумоізоляція бджолиного будинку.
 6. Наявність легкої розбірної конструкції.
 7. Міцність, зручність у використанні.
 8. Наявність у гніздах бджіл стабільного мікроклімату завдяки відсутності гниття матеріалу, з якого виготовлений вулик.
 9. Легкість у виготовленні вуликів з пінополістиролу.

Недоліки сучасного матеріалу

Крім переваг перед деревом, такий матеріал, як пінополістирол, має ряд недоліків, за яких деякі пасічники віддають перевагу старому перевіреному матеріалу (дерева). Серед недоліків виділимо:

 • менша міцність в порівнянні з деревом, крихкість;
 • легкість матеріалу. Вона є не тільки перевагою, але і недоліком. Адже при холодах, сильні вітри, бурі вулики потрібно кріпити;
 • вологонепроникність. Цей матеріал не вбирає вологу, відповідно вона скупчується на дні вулика;
 • низька міцність. Матеріал краще підбирати більш міцний, щоб бджоли не гризли його на стиках деталей;
 • складність в чищенні вуликів від прополісу. Разом з прополісом можуть відвалюватися крихти пінополістиролу;
 • висока вартість даного будівельного матеріалу;
 • фіксований розмір плити. Часто залишається багато обрізків.

Відгуки бджолярів

Про вуликах, виготовлених з пінополістиролу, бджолярі залишають досить-таки суперечливі відгуки. Одних все влаштовує, а інші знаходять багато недоліків і рекомендують використовувати тільки дерево при виготовленні вуликів.

Багатьом пасічникам не подобається:

 1. Швидке зношування матеріалу. Часто з’являються щілини, які необхідно закладати прополісом.
 2. Руйнування матеріалу на крупинки при очищенні корпусів. Забруднення прополісу крихтами пінополістиролу.
 3. Виготовити вулик з пінопласту досить складно (піна ламається).
 4. Псування матеріалу гризунами.
 5. Некомфортна зимівля бджіл у вуликах з-за вогкості.
 6. Проникнення променів сонця всередину вулика з-за неможливості його фарбування.
 7. Личинки молі роблять ходи в матеріалі. При цьому дезінфекція пальником неможлива.
Це цікаво  Прищепу для бджіл своїми руками: фото

Досвідчені бджолярі цілком задоволені такою сучасною, досить-таки практичною конструкцією. Вони вважають, що з пінопласту і фанери можна виготовити відмінний вулик для бджіл, якщо все ретельно виміряти, а потім своєчасно оснащувати будинок для бджіл необхідними для комфортного існування елементами.

Ідеальні умови для зимівлі бджіл

Бджолярі завжди прагнуть створити ідеальні умови для свого дітища бджолиної сім’ї. Багато хто до цих пір залишаються в пошуках максимально зручного, теплого житла для своїх вихованців. Вони безперервно експериментують, відчувають всі новинки, про яких тільки дізнаються від знайомих, зарубіжних колег. Багатьох зацікавило створення вуликів з пінопласту своїми руками.

Бджільництво вважається досить складним, але кожен знає, що успішна зимівля бджіл залежить від того, наскільки хороші умови, створені для комах. Розглянуті нами вулики якраз і є такими. Вони в потрібній мірі легкі, дуже зручні в обслуговуванні і, що важливо, практичні.

Креслення вуликів з пінополістиролу ви знайдете в інтернеті, спеціальній літературі. Дуже пізнавальним, корисним посібником, є робота бджоляра поляка С. Тжибинского. Цей відомий багатьом бджолярам практик описував у своїй книзі „Gospodarkawulachstyropianowych» особливості роботи з вуликами з пінопласту.

Бджолам необхідно зимувати при стабільній температурі (0 – -4 градуси). Вологість не повинна перевищувати 85%. Крім того, для зимівлі небезпечними є миші. Необхідно стежити за тим, щоб вони не з’являлися, інакше ці гризуни вигризуть медові стільники, знищать бджіл.

Першу половину зими потрібно відвідувати бджіл 1 – 2 рази за місяць, а також кожного разу, коли відбувається сильний перепад температури. За другу половину зимового сезону відвідування слід зробити частішим до разу на тиждень, адже в цей період у бджіл з’являється перший розплід.

Щоб переконатися в тому, наскільки підходять умови зимівлі бджолам, слід прислухатися до їх гудіння усередині вулика. При благополучної зимівлі бджолиний рій видає трохи чутний, рівний гул. Якщо ж гул став занадто сильним, значить, бджолам некомфортно, вони стурбовані відхиленням від норми температури (їм холодно, жарко), сухістю повітря всередині вулика.

Інструкція та креслення для самостійного виготовлення вуликів з пінополістиролу

Інструкція та креслення для самостійного виготовлення вуликів з пінополістиролу

Інструкція та креслення для самостійного виготовлення вуликів з пінополістиролу

Інструкція та креслення для самостійного виготовлення вуликів з пінополістиролу

Підготовка до створення вулика своїми руками

Як зробити вулик з самостійно, за наявними кресленнями? Щоб приступити до виготовлення бджолиного житла своїми руками потрібні певні матеріали, інструменти:

 • металева лінійка;
 • екструдований пінополістирол (листовий);
 • канцелярський ніж;
 • сталевий кутник;
 • рідкі цвяхи;
 • циркулярна пила;
 • шуруповерт;
 • саморізи;
 • наждачний папір (дрібнозерниста).
Це цікаво  Як підготувати бджіл до зими і сформувати гніздо?

Після приготування потрібних матеріалів, інструментів починаємо працювати над кресленнями. При роботі слід виконувати всі дії відповідно схемою:

 1. Спочатку виконуємо розмітку пінополістирольного листа, відповідно до розміру запланованого будиночка для бджіл. Тут нам знадобиться фломастер, металева лінійка.
 2. Виконуємо розкроювання по намічених лініях потрібної кількості деталей за допомогою канцелярського ножа, циркулярної пили.
 3. Щоб майбутнє виріб мав гарний вигляд рекомендується відшліфувати кромки допомогою приготовленої нами наждачного паперу.

Інструкція для створення доказ з пінополістиролу

Якість готової конструкції буде залежати від наступного етапу роботи, а саме складання. Після підготовки деталей почнемо їх складання, яку слід виконувати в певній послідовності. Розглянемо процедуру складання всієї конструкції:

 • уздовж краю кожної зі стінок потрібно вирізати «четвірку», яка знадобиться для щільного з’єднання фрагментів;
 • наносимо рідкі цвяхи на місце з’єднання. Прикладаємо дві стінки (пази до виступам);
 • з’єднуємо стінки, при цьому їх слід щільно притиснути одну до іншої. Чекаємо, коли підсохнуть місця з’єднання;
 • стягаємо допомогою саморізів конструкцію, фіксуємо. При цьому дотримуємося крок 9 – 12 див. Капелюшки бажано поглиблювати на 5 – 6 мм всередину стінок;
 • виконуємо складання готових корпусів;
 • перевіряємо на наявність зазорів, щілинок.

Ось таким нескладним чином ви створите вулик з пінополістиролу своїми руками.

Що ж входить в конструкцію вулика з пінопласту, яким буде вага майбутньої конструкції. Вага корпусу (без рамок) складе 12 – 14 кг, що досить-таки небагато порівняно з деревом. Пінополіуретанові вулики включають такі деталі:

 1. Десятирамкові корпусу 435 на 230 мм (4 штуки).
 2. Кришка.
 3. Дно. Ця деталь складається з дна, сітки проти кліщів, прилетной дошки, піддону, вкладиша з засувкою для вічка.
 4. Годівниця.

Сітку проти кліщів виготовляємо з оцинкованої сітки з розміром чарунок не більше 2 – 3 мм кріпиться На сітку обогревающее пристрій з потужністю 10 Вт. Провід від такого обігрівального пристрою йде до штекеру, який розташований на вкладиші з дерева.

Дуже важливим моментом є підключення обігрівального пристрою до терморегулятора. Ця процедура виконується після закінчення осіннього формування гнізда. Всередині контрольного вулика температура на період зимівлі повинна знаходитися в межах 2 – 4 градуси. Таким чином, корм витрачається економно, також вологість всередині корпусу не перевищує норму.

Це цікаво  Поїлка для бджіл своїми руками

Щоб виготовити піддон нам потрібно оцинкована жерсть. Ця частина вулика необхідна для контролю зимівлі. Завдяки піддону можна визначити рівень ураження бджіл кліщем, наявність аскофероза (про нього свідчить муміфікований розплід). При перевезенні вуликів піддон потрібно прибирати. Це необхідно для запобігання запарювання бджолиної сім’ї. Під час перевезення вуликів рекомендовано виконувати чистку, дезінфекцію піддонів.

При виробництві вуликів потрібно врахувати товщину стінок. Передня і задня стінки повинні бути по 35 мм, а бічні – по 25 мм На всіх стінах є виїмки для ручок. Летковая вертушка знаходиться на передній стіні. На річці є алюмінієва засувка. На кришці роблять вентиляційні отвори.

Годівниці потрібно виготовляти з кочовий сітки, розмір її осередків у мм 3 х 3. На зиму кочове сітка закривається пінополістирольним утеплювачем. При транспортуванні ця сітка знімається, утеплювач перекладається в годівницю.

Пінополіуретанові вулики, виготовлені самостійно

Можна не вирізати деталі з купленого листа пінопласту, а приготувати їх самостійно. Для цього вам знадобляться спеціальні форми, сировину. Виготовлення вуликів з пінополіуретану в домашніх умовах стало досить популярним останнім часом. У порівнянні з деревом конструкційний пінополіуретан має свої плюси:

 • невелика вага;
 • несприйнятливість до вогкості;
 • чудова теплоізоляція.

Для виробництва вуликів необхідний базовий комплект, який складається з таких деталей:

 • днище;
 • кришка;
 • корпусні стінки на рамку (2 шт.).

Також базовий комплект можна доповнити, при необхідності, такими формами:

 • мининуклеус;
 • годівниця;
 • піддашок;
 • перехідний дно.

При розрахунку вартості на комплект треба враховувати кількість потрібних вам прес-форм. Форми для виготовлення бджолиних будинків витримують тиск, який виникає в процесі розширення пінополіуретану. Кожна з формочок включає в себе 2 напівформи, оснащені затискачами:

 1. Нижня (глибока).
 2. Верхня.

Лиття пінополіуретану виконується так:

 1. Готуємо суміш.
 2. Готову суміш виливаємо в нижню напівформу.
 3. Закриваємо верхню напівформу.
 4. Стягаємо напівформи затискачами.
 5. Охолоджуємо форми в холодній воді.
 6. Витягаємо деталь з форми.

Після лиття форм залишиться просто скріпити виготовлені деталі за наявною схемою. Стягувати стінки вулика можна за допомогою саморізів по дереву (100 – 150 мм). Стик можна проклеювати (за бажанням).

Вулик, зроблений з такого матеріалу, як пінопласт, отримав схвалення СЕС. Цей матеріал визнали екологічно чистим. Особливістю такого вулика вважається вогнестійкість, він також стійкий до таких речовин: ацетон, поліефірні смоли. Розм’якшення даного матеріалу можливе лише при температурі 120 градусів.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *