Інструкція з виготовлення вулика лежака на 24 рамки з кресленнями

Багато бджолярі використовують для свого бізнесу вулик лежак. В основному їм віддається перевага з-за великого розміру, оскільки в даному гнізді можна розмістити до 24 рамок. Зробити вулик лежак на 24 рамки своїми руками, використовуючи креслення, нескладно. Такі гнізда називаються лежаками, оскільки рамки знаходяться в горизонтальному ящику.

Найпопулярнішими серед лежаків є на рамку Дадана-Блатта. Це довгі ящики на 16-24 рамки з двома льотками. Вулик обмежується діафрагмами, це дає можливість розширювати його в обидві сторони. У таких гніздах утримання бджіл досить зручне, але вони є надто громіздкими та багато важать.

Матеріал для виробництва

Інструкція з виготовлення вулика лежака на 24 рамки з кресленнями

Для початку необхідно вибрати матеріал для виготовлення гнізда. Різні варіанти володіють своїми особливостями.

 1. Дерево. Це класика для виробництва вулика. Однак з таким матеріалом важко працювати. Для його обробки потрібно певне обладнання. Такий бджолиний будиночок обійдеться досить дорого, адже дерево має високу вартість і вимагає необхідних аксесуарів. До того ж у нього низька теплопровідність. При виготовленні вуликів з дерева слід вибирати м’які сорти з вологістю не більше 15%. Підійдуть тополя, ялина, липа, кедр.
 2. Фанера. Це чудова альтернатива дереву. Перевершує всі негативні якості дерева, крім теплопровідності. Однак фанеру набагато легше поєднувати з утеплювачами, вона добре з ними взаємодіє.
 3. Пінополістирол і пінопласт. Вони розрізняються лише щільністю. Їх негативною стороною є легка схильність до зовнішнього механічного впливу. Зробити такий бджолиний будиночок нескладно, але його слід використовувати дуже обережно, щоб не зіпсувати. До позитивних якостей даних матеріалів відноситься легкість, гнізда без проблем може переставити одна людина.

Досвідчені пасічники радять комбінувати матеріали. Можна каркас робити з фанери, а утеплювати пінопластом.

Креслення

Щоб зробити вулик лежак на 24 рамки, необхідно знати точні параметри і мати креслення. Адже згодом будуть використовуватися рамки стандартного розміру, які повинні підходити бджолиного будиночка. Інакше рамки можуть не поміститися або будуть падати. Довжина гнізда теж важлива.

Це цікаво  Як своїми руками зробити діафрагму для утеплення вуликів взимку?

При виробництві будиночка на 24 рамки його параметри повинні відповідати даним кількості. Лише тоді конструкція вийде правильної і комфортною у використанні. При виборі дощок слід враховувати їх товщину, вона повинна складати 30 мм для стінок гнізда і 35 для дна.

Малюнок потрібно креслити на кілька елементів, це:

 • дах;
 • магазин з двома фальцами;
 • дно з настилом і двома рейками;
 • корпус з двома фальцами.

Потім треба перенести креслення на матеріал. Отримані деталі повинні відповідати розмірам, поданим на малюнку. Допускається розбіжність 2-4 мм. Потім можна починати збірку.

Інструкція з виготовлення вулика лежака на 24 рамки з кресленнями

Інструкція з виготовлення вулика лежака на 24 рамки з кресленнями

Розрахунок параметрів гнізда

Розміри вулика на 24 рамки треба правильно розрахувати. Щоб розрахувати довжину бджолиного будиночка, слід враховувати, що відстань між вуличками має бути 12,5 мм. Також потрібно додати по 7,5 мм, ця відстань повинна бути між стінкою гнізда і крайньої рамкою. Враховуючи все це, довжина вулика буде 870 мм

Також необхідно розрахувати інші виміри. Висота корпусу повинна бути 635 мм, а ширина – 565мм. Дах потрібно робити більше ширини стінок гнізда. Тоді довжина даху буде дорівнює 935 мм, а ширина – 810 мм

Розмір нижніх вічок повинен бути 12х140 мм. Верхні льотки потрібно зробити круглими з діаметром 25 мм

Збірка

Для виробництва бджолиного будиночка потрібно взяти:

 1. Стамеску.
 2. Молоток.
 3. Ножівку.
 4. Свердло.
 5. Деталі для кріплення.
 6. Готові частини.

Покрокова інструкція:

 • Для початку слід вирізати з використовуваного матеріалу за кресленнями всі потрібні деталі майбутнього вулика. Для цього можна використовувати рулетку і хорошу пилку. Деталі потрібно вирізати рівно і акуратно.
 • В першу чергу треба зібрати дно вулика. Його слід зробити з настилу і двох рейок. Дошки потрібно з’єднати шпунтом і забити цвяхами.
 • Далі необхідно з’єднати шпунтом і забити цвяхами бічні стінки. Їх треба прикріпити до дна з виходом за дошки на 20 мм.
 • Потім треба продовжити роботу зі стінками. Потрібно зробити у верхній частині дощок пази для рамок 18 х11 мм. В нижній частині дощок треба зробити вічко і прикріпити перед ними засувку і прилетную дошку.
 • Тепер потрібно зробити дах. Для цього слід цвяхами зібрати дощечки в шип і поставити дах на петлі, щоб її можна було відкривати. Зверху на неї можна укласти шифер або інший матеріал.
 • Потім на задній частині даху необхідно висвердлити невелику щілину для провітрювання гнізда. На передній частині треба проробити отвір діаметром 25 мм, Зсередини всі отвори слід закрити сіткою.
 • На завершення потрібно прибити на дно бруски-ніжки.
 • Дерев’яний вулик можна також пофарбувати, щоб продовжити термін його служби.
 • Для зручності на бічних стінках лежака можна приробити ручки. Вони допоможуть при переміщенні вуликів.
Це цікаво  Чистотіл для бджіл: лікування і обробка

Заключні роботи

 1. При закріпленні засувок на льотки треба простежити, щоб їх можна було без зусиль відкривати і закривати. Адже при роботі необхідно періодично скорочувати льотки і розширювати.
 2. Прилітну дошки слід закріплювати так, щоб комахи з легкістю на них забиралися. Якщо вони будуть розташовані дуже низько, бджоли будуть падати з льотка.
 3. Кращим покриттям даху є жесть, яка чудово захищає від комах вологи. Дерев’яна покрівля може через якийсь час почати пропускати рідину. Жесть не дозволить цьому статися. Деякі пасічники застеляють дах іншими більш дешевими матеріалами. Однак вони теж через певний час можуть промокати. Особливо це погано в холодний період, коли комахи в основному слабкі. Краще не ризикувати і використовувати жерсть, тоді в бджолиних будиночках завжди буде сухо.

Переваги і недоліки лежака

Використання вулика лежака на 24 рамки володіє багатьма позитивними сторонами:

 • З таким гніздом набагато легше працювати. При плановому огляді бджіл перекладати потрібно лише рамки. З звичайним вуликом в такій ситуації набагато важче, треба переставляти цілі корпуси, які можуть містити по 10 рамок. Вони дуже важкі, така робота не підходить хворим людям або жінкам. При цьому лежак буде ідеальним варіантом.
 • Лежаки також дуже зручні при їх перевезенні. Оскільки лежак цільний, гніздо не треба додатково закріплювати. Такий вулик не розсиплеться в дорозі. Рекомендується лише забити рамки в будиночку цвяхами, щоб вони залишилися нерухомими. Так комахи будуть збережені і не подавляться при русі.
 • В дані гнізда можна помістити відразу дві бджолині сім’ї. Це раціонально перед холодним періодом при наявності слабких сімей. У цьому випадку бджіл потрібно розділити в гнізді щільною перегородкою, щоб сім’ї не контактували. Комахи будуть прекрасно зігрівати один одного в холодну пору. У звичайному вулику це неможливо.
 • Також у зимовий період у другу частину вулика можна помістити нуклеус.
Це цікаво  Як самостійно зробити автомобільний причіп для перевезення вуликів з бджолами?

Вулик лежак також має деякі недоліки. В основному негативним якістю є великий розмір гнізда. Такі габарити вимагають багато місця для зимівлі. А така можливість є не у кожного може бути.

Ще один недолік – це обмеженість розширення. Під час медозбору на звичайний вулик можна накласти багато корпусів, а лежак цього зробити не дозволяє. У нього поміщається 24 рамки, на більшу кількість він не передбачений. Деякі пасічники використовують магазинні надставки. Однак і їх можна використовувати не більше двох. Тому качати вулик лежак доводиться частіше. А звичайний можна викачати відразу повністю.

Зробити вулик лежак на 24 рамки своїми руками зовсім нескладно. Креслення досить прості, їх можна намалювати самим чи завантажити готові, а потім з легкістю реалізувати на пасіці.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *