Історія виникнення та основні технології бджільництва в Канаді

Бджільництво в Канаді багато в чому перевершує аналогічну сферу діяльності більшості країн. Розглянемо канадське бджільництво та їх методи пасічникування, про які багато пасічники кажуть, що якби існував якийсь еталон по веденню бджолиного господарства, то він був би саме в Канаді.

Історія канадського бджільництва

Історія виникнення та основні технології бджільництва в Канаді

Вперше медоносні бджоли з’явилися в Канаді понад 260 років тому: їх завезли французькі і англійські переселенці. Рейс через Атлантику тривав більше 3-х тижнів, тому бджолосім’ї перевозили в сапетках з соломи, упакованих в лід і тирсу. Суворі зими Канади не дозволили б бджолам пережити їх у сапетках, тому їх стали переносити в вулики з рамками.

Довгі роки канадські бджолярі вдосконалювали технологію зимівлі, що дозволило в даний час практично не завозити комах з інших регіонів, оскільки вдалося досягти 95% збереження бджолосімей в холодний період.

На сьогоднішній день Канада є провідним світовим виробником меду з розрахунку на одну бджолосім’ю. Високі показники пояснюються довгими світловими днями і великою кількістю квітучих рослин. Середній показник медопродуктивности – 83 кілограми від однієї сім’ї, в деяких провінціях цей показник перевищує 100 кілограмів. Канада займає п’яте місце світового експорту меду.

Головні моменти їх технології

Бджільництво в Канаді має ряд основних принципів своєї роботи. Звичайно, дана модель ведення пасічного господарства застосовується не всієї території Канади, проте ці правила дуже поширені в країні.

 1. Найчастіше встановлюють вулик Лангстрота-Рута на п’ять корпусів, при цьому ставиться лише один нижній льоток висотою 2-2,2 див. Дно виготовляється з фанери товщиною 1-1,2 см, піддашок краще робити з товстої фанери (0,5-1 см). У центрі піддашка робиться отвір діаметром 3-4 див Бажано магазини на 145, так як їх легко переносити.
 2. Необхідно використовувати розділові грати, так як без неї матка може піти в корпуси, розташовані зверху, причому нижні заб’ються пергою, а у верхніх виявиться весь розплід. Це здатне принести великі втрати медового врожаю, особливо травневого меду.
 3. Викачувати мед потрібно тільки з магазинів.
 4. Щорічно потрібно проводити заміну від 85% всіх маток. На другий рік зростає ризик роїння, що принесе проблеми з бджолами і втрату значної кількості продукту. Залишилися 10-15 відсотків маток потрібні для виведення інших маток на власній пчелоферме. Продаж племінних маток зможе приносити додатковий дохід пасіці.
 5. Закормка бджіл до зими починається в серпні, коли їм дають цукровий сироп у кількості не менше 15 літрів. Канадське бджільництво має один нюанс у цій справі: комах, за умови відсутності поблизу інший пасіки, годують з великої бочки, представляє загальну годівницю. Якщо поблизу є інші бджолині угіддя, то закормка робиться індивідуально для кожного вулика.
 6. Зимівлю влаштовують в одному корпусі, при цьому все легко поміщаються, утворюючи щільний клуб, який добре витримує холоду.
Це цікаво  Принцип роботи сонячної воскотопки та самостійне її виготовлення

Основні методи

Для досягнення максимальних показників врожаю меду, слід знати технологію ведення господарства, якою користуються канадські пасічники. Вони розробили декілька правил, які дозволяють підвищити медозбори.

 • Закармливание. Восени для підготовки бджіл до зими необхідно провести їх закормку. Для цього використовують магазин на 150, який переробляють під годівницю. Закормка починається в той момент, коли з вулика знятий останній магазин (серпень-вересень). Закармливание проводиться в кілька етапів. Спочатку готують необхідну кількість сиропу із розрахунку 14 літрів на одну сім’ю (приблизно 10-11 кг цукру), в сироп додають фумагілін. Коли комахи з’їдять цей сироп, їм дають таку ж другу порцію, але вже без додавання фумагидина. На третьому етапі сироп одержують ті бджолосім’ї, які недостатньо важкі (для цього перед закормкой потрібно зважити вулика). За цей період кожна сім’я повинна отримати 30-40 літрів сиропу, або 25-30 кг цукру. Навесні потрібно при першій можливості оглянути всю пасіку і при необхідності дати підгодівлю прямо на рамки.
 • Лікування. Якщо в якому-небудь вулику помітні ознаки хвороби, його, щоб уникнути масової загибелі бджіл, переміщують на окрему пасіку, де проводять лікування. Лікування від нематоза відбувається при осінньої підгодівлі. Від акарапідоз допомагає профілактика. Інші захворювання (аскофероз, мешотчатый розплід) також іноді з’являються на канадських пасіках, однак їх не лікують.
 • Зимівля вуликів. Канадські зими дуже суворі, тому пасічники намагаються завершити зимову упаковку будиночків до кінця жовтня. Кришки з будиночків замінюються шматками фанери, товщиною 1 см, по периметру яких прироблені вузькі планки, а з фронтальної сторони є верхній льоток розміром 1х5 див. Льоток необхідний для вентиляції вулика взимку. Будиночки потрібно присунути як можна ближче один до одного. Кожні чотири вулика загортають утеплювачем; його виготовляють з двох шарів чорного поліетилену розміром 1,3х6 метрів, а між ними прокладають скловолокна товщиною 58 див. Кінці поліетилену надійно закріплюються з південної сторони. Біля льотків потрібно прорізати поліетилен, щоб залишилося отвір. Зверху на всю конструкцію кладуть ще один шматок фанери і надійно прив’язують його – це дозволить стікати воді. Після того як випаде достатня кількість снігу, вулики закопують в ньому.
 • Весняне роїння. Канадці не вважають роїння навесні великою проблемою. Якщо бджоли займають дев’ять рамок, то слід додати магазин і роздільну решітку. Не можна допускати переповнення вулика, потрібно заздалегідь доповнювати їх магазинами, що дозволить одержати більше меду.
 • Заміна маточек. Зазвичай зміна маточек відбувається кожні 2 роки, іноді, якщо показники медоносности бджолосім’ї нижче, ніж на всій пасіці, можна проводити заміну частіше. Канадські бджолярі зазвичай виводять маточек на своїх пасіках від найбільш продуктивних бджолосімей. Заміна старих маток можлива тільки тоді, коли є молоді плодові маточки, тобто з червня до кінця літа. У період хабар застосовується такий спосіб підсадки нової матки: стара матка прибирається, через день на її місце поміщають нову в клітинці круглої форми. Отвір клітини з маткою закривається канді. Клітку ставлять в корпусі з розплодом між рамками. Бджоли, починаючи є канді, поступово звільняють маточку. Заміну матки в кінці літа потрібно проводити з додаванням до вулика 2-3 рамочок з розплодом, з того ж місця, де до цього була нова маточка.
Це цікаво  Заміна матки у вулику

Промислове бджільництво Канади немислимо без виконання всіх цих правил. Завдяки їм бджоли легко переносять зимівлю, зберігаючи при цьому свою чисельність, завжди справляють максимальну кількість меду, рідко піддаються серйозним захворюванням.

Відомі пасіки Канади

Однією з найвідоміших пасік вважається пасіка Тадеуша Впала, на якій він працює разом з членами своєї сім’ї та кількома найнятими працівниками з Польщі.

Пасіка Впала розміщується на 120 невеликих ділянках, розташованих в радіусі 110 кілометрів. На кожній з точок розташовано близько 35 сімей, вулики поставлені на піддони по 4 штуки в два ряди, при цьому льотки повернені в різні напрямки. Ряди ставлять на такій відстані, щоб могла проїхати машина. На пасіці встановлений електронний пастух, який живиться від сонячної батареї. Пастух потрібен для охорони комах від ведмедів.

За словами Тадеуша, головний хабарів його угіддя дають кілька видів рослин, серед яких:

 1. Кульбаба.
 2. Конюшина (червоний і білий).
 3. Ріпак.
 4. Люцерна.
 5. Золотарник.
 6. Буркун жовтий.

Господар тримає бджіл у вуликах одного типу – це Лангстрот з 9 рамок, його товщин становить близько 2,5 див. Щоб уникнути перегріву, корпусу будиночків пофарбовані білою фарбою. Гніздовий корпус має 9 рамок, оснащених гофмановскими роздільниками, корпус з медом обладнаний 8 рамками.

Пала приділяє весняного огляду велику увагу, адже саме в цей час можна оцінити запас корму, кількість розплоду і наявність маточки. Вирівнювання сили вуликів також відбувається навесні. Тадеуш Впала кожен рік підсаджує комах молодих маток, при цьому частину з них він виводить сам, а частину закуповує.

Матки у нього немеченые, єдиний виняток – дворічна матка, якій підрізають крило. Пчелоферма Впала збільшується з кожним роком. Нові сім’ї він створює з однієї рамки з розплодом і містить їх у 6-рамкових нуклеусах, або вуликах-облетниках. Вже на наступний рік ці сім’ї приносять великий урожай солодких ласощів.

Це цікаво  Самостійне виготовлення діркопробивача для бджолиних рамок

Відбір меду відбувається цікавим способом. Корпуси з медом і бджолами знімають з будиночків і ставлять у вигляді піраміди. На їх місце встановлюються корпуси з раніше откачанными рамками. Через 5 годин бджоли відлітають зі свого корпусу. Під час останнього відбору меду бджіл доводиться здувати з корпусів за допомогою воздуховки.

Відкачування меду відбувається спеціальними медогонками. Також є пристосування, яке відділяє мед від воску, прилад для розпечатування стільників, різні насоси. За день виходить відкачати більше 10 тонн солодкого продукту. Мед відразу розливають в пляшки об’ємом 300 літрів за сезон вдається наповнити майже тисячу бочок. Обов’язково роблять проби зібраного продукту в лабораторії.

Канадська технологія бджільництва вважається однією з кращих методик ведення бджолиного господарства. Вона завоювала шанувальників у всьому світі. Особливо корисною вона буде в тих регіонах, де клімат схожий з канадським, який відрізняється теплим літом і суворою зимою.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *