Як боротися з варроатозом у бджіл і якими препаратами їх обробляти?

Варроатоз бджіл, мабуть, найпоширеніше захворювання, яке може привести до загибелі сім’ї, якщо не вживати заходів по постійному його лікування – обробці препаратами та іншими методами.

Це вимагає від бджоляра додаткових трудовитрат і забирає багато часу. Сьогодні існує ряд препаратів і способів боротьби в варроатозом, що полегшують це завдання.

Як розвивається хвороба?

Як боротися з варроатозом у бджіл і якими препаратами їх обробляти?

Кліщ Вароа-Якобсони – біч усіх пасік у світі, за винятком австралійських. У більшій чи меншій кількості кліщів Варроа присутні в кожному вулику. Крихітні – до 1 мм – комахи, що паразитують на робочих бджолах і розплоді.

Самці, завершивши запліднення, гинуть. Основну небезпеку для бджіл становлять самки, саме вони закріплюються на розплоді і робочих бджіл. У личинок вони забирають харчування, чому ті виходять дефектами і недорозвиненими, часто нездатними виконувати функцію, призначену їм в сім’ї. Поселяючись на робочій бджолі і живлячись її гемолимфой, кліщі послаблюють комаха, і, в кінцевому рахунку, вбивають його.

Внутрішній мікроклімат вулика сприяє розмноженню і розвитку паразитів. Підвищена вологість і температура є для них сприятливим середовищем, особливо навесні, коли бджоли створюють спеціальний рівень цих показників для розвитку власних личинок.

Самка кліща проникає в клітинку з розплодом і чекає, коли вона запечатается. Посилено живлячись за рахунок личинки і поїдаючи призначений для неї корм, самка чекає формування кокона і відкладає на нього свої яйця, які дозрівають 6-7 днів в залежності від статі. Після виходу розплоду з комірки самка кліща переміщається в іншу, де процес розмноження відбувається знову. Навесні і восени ризику піддаються личинки і дорослі бджоли, влітку – трутневий розплід.

Поширення вароатозу

Варроатоз вважається карантинних захворювань із-за безлічі шляхів зараження і його високого рівня. Способи зараження:

 • через квітку, де побувала бджола, заражена кліщем;
 • блукаючі особини або бджоли злодійки можуть принести на собі кліща;
 • під час роїння;
 • під час формування отводка бджіл, коли в здорову сім’ю потрапляє заражений розплід;
 • переміщення рамок з одного вулика в інший.

При близькому знаходженні двох або кілька пасік ризик зараження збільшується. Для промислових пасік існують Методичні вказівки головного управління ветеринарії міністерства сільського господарства про експрес – діагностиці даного захворювання щоб уникнути епідемій.

Як розпізнати захворювання?

Діагностиці вароатозу слід приділити особливу увагу. На ранніх стадіях заходи боротьби з варроатозом бджіл будуть більш ефективними і допоможуть уникнути втрати цілих сімей.

Зараження кліщами – підступне захворювання, яке може не проявлятися, поки не накопичитися «критична маса». Першими ознаками може вважатися поява дрібних бджіл і трутнів. Якщо сім’я тривалий час не виходить з вулика і не проявляє активності або вона істотно знижена – це теж симптом ураження. На більш пізніх стадіях зараження кліщем з’являються вже видимі ознаки:

 1. Дефекти розвитку бджіл і трутнів – відсутність лапок і крил, скорочення тривалості життя, ослаблення особин, які стають нездатними до виконання своєї роботи у вулику.
 2. Поява строкатого розплоду, загибель личинок і дорослих бджіл, від яких працездатні комахи залишають свій будинок, викидаючи з нього трупи загиблих.
 3. Зміна зовнішнього вигляду розплоду – личинки, заражені варротозом, стають жовтими, наче з нальотом цвілі. Виглядає це як поразку гнильцом. Вийшли з розплоду непридатні для розмноження трутні виганяються з вулика.
 4. Самої запущеною стадією вважається, коли бджолина сім’я починає метушитися і вести себе вкрай роздратовано. В результаті вони починають пізніше формувати клуб, який до того ж відрізняється невеликою щільністю, що впливає на якість зимівлі. А погана перезимівля – це або ослаблення сім’ї, або її загибель.
Це цікаво  Кількість очей у медоносної бджоли та особливості їх пристрої

Якщо бджоляр уважний до своїх бджіл, він може помітити кліщів неозброєним оком. Вони нагадують крихітні – 1 х 1,5 мм – коричневі горбки на тілі бджоли. На розплоді дорослі кліщі виглядають також, молоді – більш світлі.

Щоб визначити, наскільки заражена сім’я, потрібно зробити відсотковий підрахунок кількості кліщів по відношенню до кількості бджіл. Найбільш поширений спосіб – це вибірка. Робиться вона восени. Сто бджіл потрібно помістити в ємність і залити окропом або, або розчином прального порошку. Потім візуально зробити підрахунок відвалилися з бджіл кліщів. Ось тут ви і поставите діагноз – ступінь ураження, відповідно до якої буде вибиратися найбільш результативний метод лікування варротаза.

Ситуацією, що вимагає профілактичних заходів вважається, коли на сотню бджіл припадає не більше 10 кліщів. Якщо їх 20, то це вже серйозне зараження. При кількості від 20 і вище мова може йти про епідемію.

Лікування

Лікування бджіл: від варроатозу – це ще й питання подальшого фінансового благополуччя пасіки і бджоляра. Втрата бджолиних сімей може призвести до значного зниження виробництва меду, тому, чим раніше розпочнеться боротьба хворобою, тим краще.

Як боротися з варроатозом у бджіл і якими препаратами їх обробляти?

Вибір засобів – це рішення бджоляра. Існують фізичні, хімічні, зоотехнічні і народні способи. Повністю позбавити від кліща не може ні один з них. Основні методи спрямовані на лікування бджіл всередині гнізда. Досвід бджолярів, а також результати досліджень показують, що найкращий результат дає поєднання методів.

Застосування певного способу залежить ще й від часу обробки. Навесні і восени можливе використання хімічних препаратів. Влітку це небажано, тому що вони можуть потрапити у мед. Крім того, підвищена активність кліщів спостерігається саме навесні і восени.

Якщо залишити сім’ю без лікування восени, кліщі, які до того часу вже повністю перебралися на дорослих бджіл, різко знижують якість зимівлі. Вони розпушують клуб, що призводить до зниження температури у вулику і до загибелі безлічі комах, від холоду.

Навесні, коли починається період активного розмноження бджіл, самки кліща, пережили зиму , впроваджуються в розплід.

Фізичні способи впливу

Мова йде про термічній обробці, заснованої на різній реакції комах на тепло. Бджоли без праці переносять більш високу температуру, ніж кліщ Варроа. Таку обробку доцільно проводити восени, коли кліщі вже повністю перебралися на бджіл. Обробка робиться ввечері або рано вранці, поки бджоли перебувають у вулику. Рамки з ними поміщаються в термокамеру.

Це цікаво  Як бджоли збирають мед: хто їх навчив

При цьому матка відбирається, і поміщається в окрему клітинку. Температура доводиться до 47°С і витримують 15-20 хвилин. Кліщ обсипається, а бджоли повертаються у вулик. Метод трудомісткий і не завжди приносить бажаний ефект. Поряд з кліщами можуть гинути і бджоли.

Хімічні способи

У кліща Вароа-Якобсони є особливість, яка приносить багато клопоту пасічнику – це швидка адаптація до деяких хімічних препаратів. Якщо в цьому сезоні ви успішно пролікували якимось засобом від вароатозу свою пасіку, то через рік-два, швидше за все, вам доведеться застосовувати інше. Для бджіл такі препарати безпечні. Вони виготовляються на основі 4 действющих речовин :

 • амітраз – рідини Біпін, Апитак, Аква-Фло;
 • флувалінат – шпон з просоченням Аписан, Фумисан, Варропол;
 • бромпропилат – рідина Неорон і димова аерозоль Полісан;
 • хлорбензилат – димова аерозоль Фольбекс.

При використанні хімічних засобів необхідно дотримуватися інструкції по їх застосуванню. Це стосується і дозування та способу обробки. Якщо збільшити концентрацію, це може призвести до загибелі бджіл. А слабкі розчини будуть сприяти виведенню популяції паразита, стійкого до дії хімікату. В кожну пору року використовують різні препарати для обробки бджіл від вароатозу.

Весна

В цей час кліщі залишаються на дорослих бджіл і вражають бджолиний розплід, оселяючись на молодих особинах. Хороший результат дають пластинки для лікування бджіл з акарицидной просоченням. Вони поміщаються у вулик на 35-40 днів. На невеликі сім’ї достатньої 1 смужки, для сімей до 10 гнізд – 2. Це контактний спосіб впливу.

Щоб речовина подіяло, необхідно, щоб бджоли торкалися до пластин. Останнім часом у продажу з’явилися китайські смужки від вароатозу. Діючі речовини – флювалинат і флуметрин. Відгуки свідчать про високу ефективність препарату.

Застосування пластин можна поєднати з обробкою вулика молочною кислотою. Проводити її можна тільки тоді, коли температура повітря підніметься вище 14°С. Рамки обприскують 10% розчином кислоти розрахунки з 10-12 мл на кожну. Зробити обробку потрібно два рази з перервою в 10 днів.

Ще одне ліки для бджіл у весняний період – це настояний на окропі гіркий перець, змішаний з цукровим 50% сиропом в рівних пропорціях. На 1200 мл суміші додають 20 мл спиртової настоянки прополісу. Сім’ї підгодовують тричі з інтервалом 7днів.

Літо

Це час, коли кліщ паразитує на трутневі розплоді. Обробка хімічними препаратами небажана. Найчастіше лікування вароатозу проводять зоотехнічними методами. Один з них – позбавлення від трутневого розплоду. Поряд з бджолиним розплодом поміщають нову рамку з смужкою вощини.

Бджоли забудовують рамку, матка відкладає яйця. Коли комірки запечатуються, рамки виймають і поміщають в гарячу – 55°С – воду. Кліщі гинуть разом з розплодом. Клітинки можна роздрукувати і поставити бджолам в якості білкової підгодівлі або знищити розплід повністю, промивши потім рамку 2% розчином оцту.

Це цікаво  Особливості змісту среднерусской породи медоносних бджіл

В період медозбору, застосовують й інші методи – обкурювання лікувальні трави та випарники. Один з таких способів – це ефірна олія лаванди, доданий в 96% етиловий спирт. Поверх рамок встановлюється випарник з цією сумішшю. Додавати вміст треба 1 раз в 3 дні. Тримають його у вулику близько 3 тижнів.

Осінь

Осіння обробка – це найважливіший етап. Відкачування меду закінчилася, можна сміливо застосовувати хімічні препарати від вароатозу. У хід можуть знову піти пластини, до них додають обприскування бджолиних сімей. Одне з популярних засобів – Біпін, що випускається в ампулах. Однієї ампули достатньо на 2 літри води. З допомогою вмісту 1 шприца обробляється 2 вулички.

Бджоли повинні в цей час перебувати в процесі формування клубу. Ефективність препарату висока – знищується до 99% кліщів. Не допускається обробка бджіл при температурі нижче 0°С. До хімічних препаратів можна додати обробку бджіл щавлевої кислотою.

Народні способи

Бджолярі, які бажають отримати екопродукцію, від вароатозу бджіл частіше використовують інші методи, уникаючи застосування хімії.

Народний метод, який здавна використовувався пасічниками – це обкурювання. Один з таких рецептів – обкурювання за допомогою трав.

 1. В димар поміщаються гнилиці, шматочки чаги, сушеного хрону, коріння лопуха, багно, пижмо, тютюн (можна махорку) і очищення прополісу.
 2. Все це запалюється дим, який нагнітається в бджолиний вулик через нижній льоток.
 3. Достатньо 12-15 клубів. Всі вічка закриваються на 5 годин.
 4. Обробку роблять зазвичай кілька разів з інтервалом 5 днів.

Ще один спосіб – це лікувальний компот. Наприклад, хвойний настій можна застосовувати не тільки як лікувальну суміш, але як білково-вітамінну підкормку. Для нього використовується ялинова і соснова хвоя з нирками, можна змішати його з часниковим настоєм. Бджолам дають його в суміші з сиропом в пропорції 1:5 відповідно.

Загальні рекомендації і профілактика

Для зменшення кількості кліщів у вулику навесні і восени потрібно знищувати рамки з першим і останнім запечатаним розплодом.

Допоможуть видаляти з вулика гинуть кліщів висувні піддони. Обсипалися з бджіл і позбавлені харчування кліщі гинуть протягом декількох днів. Висувний піддон зручно вичищати від них раз на тиждень.

Піддон можна прокласти папером або картоном, змазаним вазеліном або олією фенхелю або кропу. Всі види обробки бджіл проводять ввечері, коли бджолині сім’ї збираються у вуликах.

Кажуть, легше попередити, ніж лікувати. Профілактика вароатозу дозволить зберегти бджолині сім’ї та скоротить фінансові та часові витрати на боротьбу з ним. Основні заходи:

 • ретельна перевірка знову придбаних сімей на зараженість;
 • попередження бджолиного злодійства;
 • встановлення вуликів на великій відстані один від одного;
 • одночасне лікування сусідніх пасік;
 • знищення бджіл, супроводжуючих покупну матку;
 • піднесене розташування вуликів над землею (не менше 30 см);
 • зміна стільників для розплоду не рідше 1 разу в два роки;
 • обов’язкова профілактична осіння обробка бджіл;
 • вибір сухих і сонячних ділянок для літньої пасіки.

І, звичайно, дотримання санітарних норм утримання пасіки.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *