Як і з чого можна зробити подушки для бджіл самостійно?

Після закінчення сезону медозбору починається підготовка бджіл і вуликів до зимового періоду. Крім основних питань, як самостійно утеплити вулики і як зробити подушки для бджіл своїми руками, приходить час скорочувати бджолині гнізда, щоб сформувати клуб на зиму. Комах потрібно підгодовувати цукровим сиропом, провести обов’язкові міжсезонні профілактичні обробки від вароатозу.

Способи облаштування зимівлі бджіл визначаються кожним пасічником індивідуально, орієнтуючись на кліматичні умови місцевості і наявність ресурсів і приміщень. Деякі змушені залишати бджіл на вулиці на всю зиму, в інших є можливість організувати омшаники.

У будь-якому випадку не вдасться обійтися без продуманої подушки для бджіл. Адже добре утеплені докази – запорука благополучно пережитих холодів і успішного повернення «до роботи» навесні.

Види та особливості матеріалів, утеплювачів

Як і з чого можна зробити подушки для бджіл самостійно?

Навіть серед різноманіття сучасних утеплювачів, пасічники все ще віддають перевагу класичним природним матеріалам. Широко практикується утеплення:

 • сіном;
 • тирсою;
 • висушеним листям;
 • хвоєю;
 • сухим мохом;
 • ватою;
 • лушпинням;
 • соломою;
 • кострой;
 • клоччям;
 • повстю.

Також популярні менш натуральні варіанти – пінопласт і поролон.

Для того щоб визначитися з вибором, потрібно враховувати особливості застосування, переваги і недоліки кожного з матеріалів. Вибираючи, бджолярі орієнтуються на:

 1. Доступність – кошти, які простіше роздобути, не зазнавши ніяких витрат, однозначно кращі. Можна утеплитися соломою, очеретом, мохом або клоччям, не пожертвувавши при цьому екологічної складової.
 2. Теплопровідність – всі утеплювачі володіють різними характеристиками, і здатні різний час утримувати потрібні температури всередині самого вулика. До вивчення цієї особливості кожного матеріалу потрібно підійти особливо ретельно.
 3. Влагопоглощаемость – як показує досвід, чим вище гігроскопічність утеплювача, тим він гірше справляється зі своїм завданням, зростає його теплопровідність. Самий водопроникний матеріал – клоччя з пеньки.
 4. Структура, фізичні властивості матеріалу – найбільш придатними прийнято вважати матеріали, що володіють хорошою пружністю і здатні не злежуватися протягом тривалого часу. Такими властивостями володіють деякі різновиди клоччя, багаття і висушений мох. Вони зможуть зберегти потрібний мікроклімат і підтримати комфортні умови протягом усього холодного періоду.
 5. Інтерес для гризунів – досить апетитним кормом для мишей і щурів вважається будь-яка солома, зернова лузга і полова. Щоб уникнути навали голодних гризунів, краще віддати перевагу іншим варіантам (ваті, багатті або повсті) або ж у будь-який наповнювач підмішати трохи голок хвойних дерев, які запахом відлякують тварин.
Це цікаво  Поділ бджолиної сім'ї навпіл

Найпопулярніший метод – подушки

Для успішного розведення та утримання бджолосімей важливо створити оптимальні умови проживання і підтримувати їх протягом круглого року. З цією метою найкраще впораються подушки для вуликів, зроблені своїми руками. Оберігання клубу від сезонних тепловтрат сприятливо позначиться на життєдіяльності бджолиних сімей, допоможе пасічнику заощадити запаси кормів.

Щоб зберегти комфортний мікроклімат навіть у зимовий час, потрібно утеплити пчелодома з усіх боків. Дах і бічні стінки конструкції прийнято покривати особливими подушками, виготовленими з мішковини або будь-якої іншої натуральної тканини, наповненими теплозберігаючими матеріалами – клоччям, ватою, мохом та ін.

Набивши щільно всю «наволочку», необхідно простьобаний її досить дрібними квадратами для рівномірного розподілу утеплювача. Ця міра допоможе також уникнути швидкого злежування та грудкування наповнювача.

Як і з чого можна зробити подушки для бджіл самостійно?

По боках бджолині будиночки найчастіше теплоизолируются шляхом установки спеціальних подушок-перегородок. Можна використовувати рамки, які будуть щільно входити в вулики, а можна виготовити теплоізолюючу діафрагму, вона, крім своєї основної функції, буде грати роль бічного утеплювача.

Менш популярним, але більш простим рішенням буде зсередини оббити стінки конструкції тонкими листами фанери або мішковиною, а простір, що утворився заповнити необхідними матеріалами.

Аналогічним способом можна вирішити питання і з утепленням кришки будиночків. Потрібно лише підготувати рамку з нейтральних порід дерева, з пластин з перетином 8 × 10см, потім обтягнути її досить міцною тканиною, щоб була можливість туго набити тирсою, сіном або будь-яким іншим матеріалом весь вільний простір цієї рамки.

Утеплення пінопластом – просте рішення

На великих пасіках в якості утеплювача найчастіше використовується пінопласт, завдяки невеликій вазі і простоті установки. Він абсолютно безпечний для бджолосімей, тому що не має ніякого запаху і не виробляє токсичних випарів при перепадах температур зовнішніх. Обробка всіх конструкцій пінопластом займе мінімум часу. Крім того:

 • Всередині у всіх вуликах буде підтримуватися потрібна температура.
 • Збережеться повна мобільність конструкцій, не обтяжені утеплительными надбудовами.
 • Не буде виникати потреба у використанні додаткових терморегулювальних блоків, полотен і подушок.
Це цікаво  Рекомендації по створенню бджільницького бізнесу та розрахунок прибутку

Недоліком пінопласту є тільки те, що він абсолютно не здатний вбирати вологу. Це може стати серйозною проблемою в тому випадку, якщо рідина-конденсат стане постійно стікати на підлогу вулика, ніж несвоєчасно буде активована діяльність бджіл. Це, в свою чергу, спричинить додаткові витрати через збільшення кількості з’їденого ними прикорму.

Волокнисті матеріали

Будь-натуральний матеріал, володіє структурою з явно вираженими волокнами, відмінно впорається з роллю утеплювача. Найоптимальніший варіант – це клоччя, рекомендується при наявності вибору віддавати перевагу конопляної, а не лляний.

Пакля з конопель найменш гігроскопічна, менш схильна до гниття і має більш тривалим терміном служби. Нею набивають подушки, які потім кріплять та на кришку, і на бічні стінки конструкції.

Застосування підручних матеріалів

У бджолярів завжди є варіант утеплити всю пасіку, абсолютно не зазнавши витрат. В ролі утеплювача для вуликів можуть виступити і ганчіркова дрантя, і сіно, і сухе листя, і старі речі, і солома. У будь-якому разі, як мінімум, один з вищеназваних варіантів завжди присутній в господарстві, тому підготуватися до зими вдасться практично безкоштовно. Але у такого рішення є й свої мінуси:

 1. В більшості своїй, всі підручні і легкодоступні матеріали абсолютно недовговічні, схильні злежуватися досить швидко і утворювати порожнечі, пропускають холод в морозні періоди.
 2. Наповнивши подушки або рамки різними варіантами матеріалів рослинного походження, нескладно залучити гризунів, а вони вважаються найлютішими ворогами всіх бджолярів.

Утеплення вуликів подушками – delicacies

 • Верхня подушка за своїм розміром повинна точно збігатися з внутрішніми розмірами піддашка.
 • Площа бічних матів повинна передбачати можливість прилягання і до фронтальної, і до тильної сторони конструкції, закриваючи при цьому повністю весь простір від стелі і до підлоги вулика.
 • Щоб уникнути утворення і накопичення конденсату, під дах поміщають лист з пінопласту, товщиною не більше 5см.
 • Верхні елементи конструкції іноді утеплюють, скомбінувавши два види матеріалів – тонку ватяну подушечку із фрагментами поролону.
 • Деякі житла бджіл обладнують пористими матрацами, які призначені для збору та утримання виділився конденсату. При цьому намоклі матраци просто міняють на нові сухі.
 • Відмінним наповнювачем в утеплювальних матах прийнято вважати очерет. Його здатність активно випаровувати вологу допомагає забезпечити помірне зволоження повітря усередині конструкції. Використовуються не тільки волоті рослини, а і висушені стебла.
 • У періоди підготовки до холодів і виходу із зимового режиму особливої уваги потребує саме верхнє утеплення. Важливо подбати, щоб воно зберігало рівномірну щільність без пустот, з метою утримання правильної температури для комфортного проживання там комах. Для цього відмінно підійде тканинний або прорезинений полотно, на якому покладений ватний або повстяний шар.
 • Сухим мохом наповнюють мати в тих регіонах, де його легко роздобути без фінансових витрат. Він володіє достатніми здібностями підтримати вологість і зберегти температуру в пчелодомах.
Це цікаво  Ліки для бджіл: основний набір

Також часто можна зустріти подушки, наповнені просто старим одягом або іншими непотрібними тканинами. Цей спосіб має право на життя, тільки бажано переконатися в натуральності матеріалу та безпеки барвників.

Не менш важливим аспектом, ніж утеплення, є питання організації вентиляції приміщень. Це необхідно, щоб уникнути осідання і скупчення на стелі і стінках водяної пари від клубу, інакше під час першої ж відлиги у вуликах виникне зайва вогкість, шкідлива для бджіл і провокує хвороби.

Не існує єдиного для всіх рішення щодо облаштування вентиляційних ходів або отворів, тому що велике значення відіграють нюанси розміщення вуликів у зимовий період. Омшаники з плюсовими температурами, не опалювані приміщення або просто вуличне розміщення – всі ці варіанти різні і вимагають індивідуального підходу.

Раз бджоли в холодну пору самостійно не можуть переміститися до сусідніх рамок, не варто забувати й про їх забезпечення такою кількістю корму, якого разом з медом вистачило б не тільки до настання весни, а й на раніше весняне розвиток.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *