Як підготувати бджіл до зими і сформувати гніздо?

Пчелосемье належить пережити холодну пору року, причому не просто перенести його, а максимально сприятливо. Пасічникові потрібно забезпечити максимально комфортні умови, щоб бджоли в наступному році були продуктивними. Розглянемо, як повинна здійснюватися правильна складання гнізд на зиму.

Готуємо гніздо

Як підготувати бджіл до зими і сформувати гніздо?

Перший етап підготовки має припадати на кінець літа. Початкові дії виробляються сімейством – трутнів вже не годують, всілякі щілини запечатують прополісом, який служить своєрідним клеєм. Коли трутні стають зовсім слабкими, їх виганяють.

Заготівлі корму розміщуються у верхній і бічних частинах корпусу гнізда. Все б нічого, але з-за забору меду з бджолиного гнізда природне середовище в ньому порушується, тому бджоли не в силах самостійно підготуватися до зими в тому форматі, який для них необхідний у природному середовищі. Тепер черга за пасічником.

Підготовка бджіл до зимівлі і формування гнізда також має супроводжуватися об’єднанням сімей в один доказів, хоча це не є обов’язковою умовою. У більшому складі їм буде комфортніше знаходитися, більше шансів, що виживуть все, а в наступному році будуть продуктивними.

Підготовча ревізія

Чим холодніший в регіоні, тим раніше треба починати підготовку. Для північних регіонів це середина серпня, для більш південних – початок вересня.

Потрібно перевірити, продуктивна королева. Є друкований та недруковані розплід – якщо так, усе добре. Якщо ні, королеву потрібно замінити, оскільки її або просто немає, або вона «недієздатна». Як варіант, дві сім’ї можна об’єднати, якщо в одній з них є здорова матка.

Ще один фактор, за яким визначають відсутність матки – наявність трутнів. Їх бути не повинно. Якщо в гніздах бджіл на зиму більшість бджіл – трутовки, сімейство доведеться отруїти.

Перегляньте також стільники. Якщо вони старі, пофарбовані в темний колір, їх потрібно прибрати, а натомість встановити нові. В іншому випадку мед буде сахариться вже в наступному році. Якщо деякі рамки воскова міль пошкодила, їх також прибирають і змінюють на інших.

Формування гнізда (перший етап)

На даному етапі у вулику ще є розплід. Сформовані гнізда організувати повністю не вдасться, але почати роботу вже необхідно. Рамки повинні бути зайняті бджолами. Вільні не потрібні – їх слід видалити.

Стільникові раки для корму повинні бути розташовані з боків, наповнені наполовину.

Це цікаво  Напування бджіл водою

Якщо бджолина сім’я велика, краще залишити одну зайву рамочку. Це допоможе уникнути заворушень всередині. Кожна рама для годівлі повинна містити приблизно на два кілограми меду. Якщо цього немає, пасічник дістає з вулика і наповнює кормом – формує годівницю.

Як формувати годівницю

Після того, як рами підготовлені, вони повинні бути правильно розміщені. Для цього розташовується дві установки посеред вулика. Вага кожної – до двох кілограм. Можливо невелике скорочення. Аналогічні установки повинні бути закріплені ззаду центральних рам, вони теж важать по два кілограми. За ними ще дві – останні рами – їх вага складатиме по три кілограми.

Підсумок – у нас виходить вісім рам загальною вагою до 18 кілограм. 17 кг – мінімум. З допомогою такого забезпечення бджолам легко вдасться перезимувати.

Ця схема підходить для облаштування в регіонах центральних та північних регіонів. Південним районам краще дотримуватися іншої схеми: 2 соторамы по 1.5-2 кілограми, далі одна рама на 3 кг, а з боків встановлюються ще по одній на 2.5 кг кожна. Підсумок – всього близько 13 кілограм маси.

Якщо у сімейства зовсім мало корму, краще піти третім шляхом. Пасічники називають його «Борода». Точних меж по масі немає, все залежить від конкретної ситуації. По центру гнізда на зиму потрібно розташувати найбільшу раму, наповнену кормом. Далі ще кілька рам, кожна з яких буде містити менше кормової маси.

Якщо ви не впевнені в тому, що використовували достатній обсяг корми, потрібно перевіряти, поки не настали морози, можливо потрібно додавання.

Один з найактуальніших способів облаштування вулика – встановлення рамок потрібно сформувати в такому порядку:

  • спочатку кріпимо першу, на два кілограми;
  • за першою кріпимо ще одну на 1.5 кг;
  • далі на 25;
  • так чергуємо в 6 рядів.

Неправильно, якщо одні рамки погано навантажені, а інші надмірно наповнені кормом.

У чому відмінність такої системи? Ви можете варіювати вага корми – скорочувати його. Якщо сім’я сильна, можна замінити рамки на більший обсяг або додати ще одну ззаду.

Наступне, що потрібно зробити – підстановка сот. Вони повинні бути красивими, рівними, чистими. Тут у весняний час буде дріботіти матка. А поки що їх наповнюють медом і підставляють магазинами до вулика.

Магазини підставляють для сильних сімей. Вони зможуть перелазити в порожнину магазину, щоб отримати звідти більше кормової маси для харчування. Якщо бджоли виявляться слабкими, вони можуть відчути брак сил, їм не вдасться перебратися в магазин, з-за чого настане неминуча загибель родини.

Це цікаво  Як зробити відводок бджоли без матки

Якщо мова йде про облаштування багатокорпусного вулика, то все набагато простіше – у верхніх відсіках розміщується кормові маси, а внизу перебувають бджоли. Навесні вгорі розміститься королева і почне там дріботіти.

У випадках, коли рамки повністю зайняті, а бджолам ніде розташуватися, залишають порожніми стільники. Там бджоли в подальшому облаштовуються.

Процес утеплення на зиму

Для сильних сімей утеплення не проводиться, але в цілому зазвичай фактор необхідності утеплення залежить від температурного режиму в регіоні. При цьому важливо, щоб слабкі сім’ї були утеплені у будь-якому випадку.

Як підготувати бджіл до зими і сформувати гніздо?

Також не потрібно перестаратися. Якщо у вулику виявиться дуже тепло, особливо коли сім’я велика і бджіл багато, матка може почати червить. Даний фактор вплине на всіх, особливо робочих бджіл – вони будуть хвилюватися.

В якості утеплювача підійде і звичайна подушка, яка складається з пористого «дихаючого» матеріалу. Її просто встановлюють на доказів зверху. Однак такий варіант більше підходить для тих, хто планує заносити вулик в приміщення.

Якщо мова йде про утеплення доказ у відкритому просторі – на вулиці, тоді потрібні аналогічні подушки з пористим матеріалом товщиною близько 4 сантиметри. Можна трохи більше. Вони укладаються з усіх боків – згори і з боків. Замість подушок можна взяти міцні мати.

Існує ймовірність того, що у вулик потраплять миші або щури. В такому випадку висока ймовірність загибелі всього сімейства. Для цього береться решітка і закривається вхід. Відповідно, грати краще робити такою, щоб навіть миша не пролізла через отвори, оскільки вони зможуть прогризти вхід. З утеплених сторін решетування встановлювати не обов’язково.

Перед кріпленням утеплювача потрібно замазати щілини. Іноді це робиться і після. Таким способом можна скоротити кількість потрапляє холоду для зимівлі.

Вибираємо відповідне утеплення

Підходить будь-який матеріал, що пропускає пар. Таким чином бджоли будуть отримувати достатню кількість кисню. Пористість матеріалу – теж важлива умова. Важливо не використовувати вату і матраци на її основі – цей матеріал вбирає вологу, потім швидко сиріє. Підсумок – тепловий ефект не досягається, а на поверхні утеплювача утворюється цвіль. Від цього бджоли можуть загинути або значно послабиться.

Синтетика – теж заборонений матеріал. Це не просто неекологічно і неефективно, але й небезпечно для сім’ї.

Це цікаво  Фарбування вуликів: як і чим

Теплопровідність тканини, з якої зроблений утеплитесь, повинна бути максимально високою. Якщо цей показник низький, бджоли можуть замерзнути. Розрахувати дані не завжди просто, тому можна купити волокнистий пружний матеріал в спеціальному магазині. Також не можна купувати утеплювач, заснований на соломі з колоссям – цей матеріал зацікавить мишей.

Можна купити мати з іржавої соломи – вона не приверне гризунів і комах. Самостійно мати допускається робити з очерету. Усередину краще покласти ялинові голки, які вже опало і трохи підсохли. Знижувати товщину матів при додаванні матеріалів не потрібно. Це допоможе забезпечити відсутність розвитку бактерій і різних мікроорганізмів усередині.

Висновок

Як бджільницького заключного етапу потрібно провести ряд заходів, коли настануть перші заморозки. Димарем не користуються. Відкривають рано вранці верхнє покриття, від’єднавши утеплювач. Поки бджоли перебувають у повному спокої, можна замінити рамки з кормом.

Краще за короткий проміжок часу очистити донья, щоб там не заводилися шкідливі мікроорганізми, а також моль. Всі щілини потрібно замазати, доказів пасіки закривається утеплювачем.

На замітку

  1. Медоносні бджоли краще пристосовуються до зимових умов. Навіть з невеликим утепленням в північних регіонах вони здатні переносити зиму сприятливо. Медоносні бджоли можуть самостійно утеплювати свої вулика, тому пасічнику і зовсім не потрібно утеплення, а лише попередня підготовка.
  2. Якщо сім’я бджіл сильна, відбір корму перед восени не вплине на їх стан. Головне в бджільництві – правильно облаштувати докази. Вони повинні бути чистими, у порядку, зайвих рамок усередині бути не повинно. Все необхідно продумати до дрібниць. У такому разі забір меду ніяк не позначиться на зимівлі сімейства.
  3. Сильні сім’ї переносять зиму сприятливо, причому іноді і зовсім без утеплення. Тільки сильне сімейство в наступному році принесе велику користь пасічнику, тому йому вигідно добре упорядкувати всі докази.
  4. При необхідності, якщо дві сім’ї виявилися слабкими, їх об’єднують. Збирати в такому випадку всі елементи житла потрібно правильно. Шанс, що утворилася сім’я зміцніє, підвищується. Однак це станеться не в зимовий період, а тільки на наступний рік. Основне завдання – забезпечити умови, щоб слабкі бджоли пережили зиму.
  5. При об’єднанні сімей стелю краще сильно не утеплювати, а рівномірно розподіляти утеплитесь з боків. Інакше велика кількість представників сімейства скопятся вгорі, де особливо тепло. Це допоможе перезимовавшим бджолам бути більш активними в наступному році.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *