Як правильно обробляти бджіл від кліщів щавлевої кислотою?

Варроатоз – небезпечне і широко поширене паразитарне захворювання медоносних бджіл, що викликається кліщем Варроа (Varroa). Обробка бджіл щавлевої кислотою в бджільництві ефективно допомагає впоратися з цією серйозною проблемою.

Кліщове поразку

Як правильно обробляти бджіл від кліщів щавлевої кислотою?

Захворювання протікає наступним чином:

 1. Збудник хвороби кліщ Варроа має розміри 1,1 мм у довжину і в ширину 1,6 мм. Залучений теплом бджолиного житла, він пробирається в комірки з розплодом до їх запечатування та паразитує на личинках і лялечках, а потім на вилупилися робочих бджіл, матки і трутні, харчуючись їх гемолимфой – «кров’ю» комахи.
 2. Восени і взимку кліщ проникає під нижні півкільця черевця комахи – стерниты, що ускладнює візуальну діагностику захворювання.
 3. Уражені кліщем мешканці вуликів виходять з комірок ослабленими і скаліченими – іноді без крил, з укороченим черевцем. Матки втрачають плідність, трутні – здатність до запліднення.
 4. Хвороба добре діагностується через 3-4 роки після первинного зараження, коли виявляється велика кількість безкрилих бджіл і строкатий розплід з порожніми осередками, личинки в яких загинули.
 5. Основне місце розмноження кліща – розплід, причому трутневий уражається в кілька разів сильніше, ніж розплід робочих бджіл. Тому, відкривши трутневий розплід, бджоляр може встановити ступінь зараження: якщо уражено більше 10%, пора терміново вживати заходів.

Акарицидну органіка

Щавлева кислота НООССООН – біла кристалічна речовина, при нагріванні розпадається на мурашину HCOOH і вуглекислоту CO2. Обробка заражених паразитом бджіл сильної органічної щавлевої кислотою дає перевірені практикою позитивні результати. Обробляти заражені вулики можна і безпосередньо мурашиною кислотою, але вона важче переноситься їх мешканцями.

Обробку проводять 2 способами:

 • обприскуванням (зрошенням) самих комах;
 • сублімація – щавельными парами, введеними у вулик.
Це цікаво  Природні і штучні методи розмноження медоносних бджіл

Як показали численні дослідження, для боротьби з варроатозом ефективний розчин щавлевої кислоти з концентрацією від 1,4% до 2,7%. В сучасному бджільництві використовується така методика зрошування 2%-ним водним розчином акарицидної речовини:

 1. 2 г речовини розчиняють в 1 літрі теплої (близько 30⁰С) води, при цьому рекомендується використовувати кип’ячену або дистильовану воду. Розчинити активну речовину можна і в холодній воді, але потім розчин слід підігріти.
 2. Досвідчені пасічники радять додати в розчин цукор – так на бджолах довше затримуються краплі.
 3. Розчин швидко – уже через 2 дні – втрачає антипаразитарні властивості і навіть може зашкодити мешканцям вулика, тому його готують безпосередньо перед зрошенням.
 4. Матку і стільники, заповнені медом, ізолюють.
 5. По черзі дістають рамки і під кутом 45⁰ направляють на комах струмінь з насоса-розпилювача «Росинка» або садового обприскувача. Головне, щоб розпилювання було дрібнодисперсним: чим менше краплі, тим результативніше буде обробка.
 6. У павільйонах розпорошення починається з нижніх секторів.
 7. Для бджіл з однієї рамки досить 10-12 мл, а для сім’ї – близько 100, максимум – 120 мл розчину, причому не можна допускати, щоб крила медоносних трудівниць сильно намокали.
 8. Паразити обсипаються з комах протягом 3 наступних днів.
 9. Обробка проводиться в суху погоду при температурі повітря 16⁰С і вище.
 10. Статистика показує, що таким чином можна знищити до 80% паразитів.

Ще кращі результати дає обробка бджіл парами щавлевої кислоти або сублімація. Цей спосіб трохи складніше у використанні, оскільки для нього потрібні спеціальні пристосування.

Для обробки бджіл методом сублімації можна користуватися дим-гарматою заводського виготовлення або димарем власної конструкції – головне, щоб вивідна трубка була змонтована на кришці пристрою. Це дозволить повністю вивести кислотні пари і не допустити кристалізації акарицидної речовини на стінках трубки.

Це цікаво  Робочі бджоли: що це, скільки живе

Принцип дії у цих пристосувань один і той же:

 • У відповідності з інструкцією по застосуванню акарицидної кошти, в робочий відсік влаштування засипають 2 г кислоти. Ця кількість розрахована не більше ніж на 12 рамок.
 • Паяльною лампою, пальником або іншим нагрівачем кілька секунд прогрівають вивідну трубку.
 • Прогрівають робочу камеру близько 40 секунд.
 • В робочій камері створюють тиск з допомогою автомобільного насоса або газового балона і забезпечують подачу пари в вулик.
 • За один раз у вулик подають 5 димових порцій.
 • На 10-15 хвилин закривають льотки.
 • Перед тим, як додати нову порцію засоби, робочу камеру охолоджують – на пару секунд опускають її днище в холодну воду.

Досвідчені пасічники на електрифікованій пасіці сублімують антипаразитарный препарат з допомогою побутового електропаяльника. Для цього наконечник приладу розклепують до тонкої пластинки у вигляді ложечки, або прикріплюють до нього чайну ложечку, куди насипають 2 г речовини.

Прилад вводять в нижній льоток і включають в електромережу. Використовують також різні пластини або ємності, в яких активна речовина розігрівається за допомогою електрики. Однак у всіх цих випадках треба дотримуватися суворі правила техніки безпеки і не працювати на пасіці в поодинці.

Застосування кислотних парів має ряд переваг порівняно із зрошенням:

 1. Цим способом відбувається очищення від 90% паразитів, тобто його ефект вище.
 2. Користуватися ним можна при більш низькій температурі повітря, але не нижче 10⁰С.
 3. Не треба розбирати вулик, тому такий спосіб особливо хороший для павільйонів.

Коли проводити протикліщових обробку?

Багато пасічників рекомендують перед вживанням антипаразитарного кошти порушити кліща за допомогою 20%-ной м’ятної спиртової настоянки. У цьому випадку паразит вилазить на поверхню тіла своєї жертви і його легше знищити. Акарицидную кислоту вживають кілька разів за сезон:

 • Уперше навесні, коли збирачки нектару здійснили перший масовий обліт.
 • Через тиждень-півтори обробку повторюють.
 • Восени дуже важливо провести антипаразитарні дії. Сім’ї, оброблені в безрасплодный період, коли закінчена відкачування меду, йдуть на зимівлю сильними, очищеними від паразитів.
Це цікаво  Бджоли: фото, опис, основні моменти

Недоліки методу

Будь антипаразитарный препарат не ідеальний, і «щавелька» – не виняток:

 1. Кліщ з часом звикає до препарату, тому довше 3 сезонів користуватися ним не варто.
 2. При зрошенні або сублімації всередині вулика утворюється підвищена вологість, що може призвести до розвитку цвілі на стільниках і грибкового зараження перги, і, як наслідок, отруєння бджіл. Тому, обробляючи вулика восени, слід бути особливо обережним.
 3. Акарицидні властивості кислоти швидко втрачаються на світлі, тому речовина зберігають у темному місці.
 4. Речовина токсична, і працювати з ним необхідно в спецодязі, захисній масці, окулярах і рукавичках. Слід уникати вдихання парів, попадання кислоти на шкірні та слизові покриви.
 5. Є свідчення про те, що передозування акарицидной кислоти негативно діє на фізіологію производительниц меду.

Дбайливий і якісний догляд збереже здоров’я мешканцям пасіки і забезпечить високий результат їх роботи.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *