Як правильно очистити від домішок і зберігати бджолиний клей – прополіс?

У процесі життєдіяльності вулика і збору прополісу, інакше – бджолиного клею або узи, в нього потрапляють рештки комах, шматочки деревини, ворсинки. Як очистити від домішок прополіс в домашніх умовах? Питання дуже важливе, оскільки від чистоти продукту безпосередньо залежать його цілющі властивості.

Навіщо чистити бджолиний клей?

Як правильно очистити від домішок і зберігати бджолиний клей – прополіс?

Бджолиний клей – в’язке, смолиста, клейка речовина, що володіє унікальними властивостями. Бджоли використовують його як герметик – утеплювальний і водонепроникний матеріал для підтримки температурного режиму в вулику, і як потужну бактерицидну засіб:

 1. Вони замазують їм щілини.
 2. В залежності від погоди регулюють розмір льотка.
 3. Полірують стільники.
 4. Дезінфікують своє житло: потрапили у вулик непрохані гості – комахи або дрібні ссавці – вбиваються отрутою, потім обволікаються узой і воском і в такому «законсервованому» вигляді можуть зберігатися тривалий час, не порушуючи стерильності вулика.

Уза на 50-60% складається з деревних смол і пилкових бальзамів, на 30% – з воску і включає в себе сотні життєво важливих для людини сполук: натуральних антибіотиків, органічних кислот, флавоноїдів, мікроелементів, мінералів, ферментів, вітамінів.

Для того щоб повністю зберегти цей склад, бджоляр повинен знати, як правильно зібрати і очистити прополіс від воску і сторонніх домішок. Тільки таким чином можна отримати продукт, який на довгі роки збереже свої якості.

Як збирають узу?

Досвідчений пасічник не стане збирати узу тоді, коли самі мешканці вулика потребують її найбільше, тобто ранньою весною або восени перед зимівлею. Оптимальний час настає після основного медозбору – в липні – серпні, і закінчується за 2 місяці до підготовки до зимівлі, тобто у вересні. Багато бджолярі вважають за краще збирати клей після переселення сім’ї в новий вулик.

Це цікаво  Корисні властивості меду з пергою і як його правильно приймати

Спеціальної пасічною стамескою узу обережно зчищають з конструкцій вулика – рамок сот, стінок, льотків, з холстиків (положков), якими накривають верхні бруски рамок для утеплення – і скидають на фанерний щиток. Її вихід за сезон зазвичай становить близько 100 г з одного вулика. Найкращим якістю володіє бджолиний клей над рамками сот.

Знаючи це, пасічник іноді збільшує відстань між стінками і рамками, а також піднімає кришку вулика. Однак помічено, що при розширенні щілин більш ніж на 3 мм, в клеї збільшується кількість воску. Щоб стимулювати бджіл до вироблення речовини більш високої якості, бджолярі використовують певні прийоми:

 • відбирають більш сильні та активні сім’ї;
 • встановлюють додаткові стельові решітки і летковые пастки;
 • збільшують світло і циркуляцію повітря у вулику.

Як отримують чистий продукт?

Очищення бджолиного клею не представляє особливої складності. Всі способи засновані на тому, що віск і сторонні домішки мають меншу щільність і в’язкість, ніж смолиста уза. Щоб її очистити, бджолярі і покупці їх продукції користуються двома досить простими способами – або замочуванням просіюванням.

 1. Найпростіший спосіб – промивання у воді. Перед тим як очистити прополіс, його подрібнюють, замочують у ємності з водою і витримують не менше півгодини. Важке смолиста речовина осідає на дно, а непотрібні домішки, що спливли на поверхню, збирають ситом. Осів на дно апипродукт висушують і скачують у грудочки.
 2. Деяка частина корисних властивостей апипродукта при замочуванні може бути втрачена, тому краще користуватися сухим просіюванням, хоча цей спосіб трохи більш трудомісткий і тривалий. Узу сколюють в невеликі кульки або циліндрики і поміщають для затвердіння, в морозильну камеру холодильника на добу. Потім її натирають на тертці, при цьому більш крихкий віск і сторонні частинки подрібнюються сильніше, ніж смолиста уза, і просіваються через сито з двухмиллиметровыми осередками. Для кращого результату такий метод краще використовувати у вітряну погоду, щоб потік повітря відносив дрібну фракцію.
 3. Очищення узи, зібраної з холстиків, бджолярі проводять у 2 етапи. Спочатку просіюють через сито, відокремлюючи великі частинки сміття. Потім суміш підморожують і запускають в медичну центрифугу ЦЛК-1 для сепарації від більш дрібних частинок. Очищений таким чином бджолиний клей можна використовувати для особистих потреб, а також для продажу фармацевтичним компаніям. Стандарт допускає вміст воску в кінцевому продукті до 20%.
Це цікаво  Бджолиний підмор: користь і шкода, рецепти

Правила зберігання бджолиного клею

Після того як уза очищено до потрібної кондиції, приступають до її заготівлі. Для цього скачують грудочки від 50 до 100 г вагою, обгортають вощеним папером або пергаментом і складають у герметично закриту банку з темного скла.

Оптимальна температура зберігання від 4⁰ до 25⁰ С. В приміщенні важливо підтримувати сухість і хорошу вентиляцію. Дослідження показують, що правильно зберігається природне ліки протягом 10 років не втрачає свої властивості.

Як застосовують?

Це ліки, створене самою природою, широко застосовується і в народній і традиційній медицині для лікування захворювань самого широкого спектру:

 • при інфекціях дихальних шляхів;
 • при астмі й туберкульозі;
 • при стоматологічних проблеми;
 • при запаленнях органів травної системи – гастриті, виразці, холециститі, хронічному гепатиті;
 • при запальних процесах сечостатевої системи;
 • при стенокардії і гіпертонії;
 • при нервово-психічних розладах і невралгічних проблеми;
 • при шкірних хворобах різного генезу, при ранах і опіках для якнайшвидшого загоєння;
 • при втоми і занепаді сил, для зміцнення імунітету і підняття загального тонусу організму.

У терапевтичній практиці уза часто використовується для посилення дії медикаментозних препаратів.

Спосіб застосування визначається характером захворювання. Найчастіше апипродукт вживають:

 1. У чистому вигляді: його обережно жують і розсмоктують у роті або прикладають до ураженого місця на шкірі.
 2. У вигляді спиртових настоянок.
 3. У вигляді мазей на основі вершкового масла, риб’ячого жиру, сала, вазеліну.

Деякі дослідники продукції бджільництва вважають, що при нагріванні бджолиний клей частково втрачає свої лікувальні властивості, тому перш ніж виготовляти самостійно препарати на його основі і лікуватися ними, слід проконсультуватися з фахівцем. Людині, вперше вирішив спробувати дію цього природного кошти, слід переконатися, що продукція життєдіяльності бджіл не викликає у нього алергії.

Це цікаво  Як зберігати прополіс в домашніх умовах: термін придатності

Як визначити якість узи?

Купуючи на ринку або на спеціалізованій ярмарку грудочки темного смолистої речовини, покупець повинен бути впевнений, що це чистий натуральний бджолиний клей, знаменитий своїми лікувальними властивостями. На жаль, недобросовісні бджолярі в гонитві за прибутком недостатньо очищають узу, додають в неї віск, а то і подрібнений деревне сміття. Зрозуміло, що подібний сурогат ніякої користі здоров’ю не принесе.

Оптимальним рішенням проблеми є покупка узи у знайомого, перевіреного пасічника, який сам користується продукцією своєї пасіки. Однак таку можливість мають далеко не всі. Багатьом городянам доводиться купувати апипродукт у незнайомих продавців. При покупці треба звернути увагу:

 • на колір: він повинен бути темно-зеленим, темно-коричневим, бурим або червонуватим; чорний колір – свідоцтво старості продукту;
 • на смак трохи пекучий, гіркуватий;
 • на запах: речовина пахне деревними нирками, смолою, при підпалюванні виділяє запах ладану;
 • головне підтвердження хорошою очищення узи – якщо вона тоне у воді. Грудочку речовини, що містить надмірну кількість воску, залишиться на поверхні.

Виконання цих правил дозволить придбати по-справжньому якісну продукцію бджільництва, а з нею – здоров’я і бадьорість.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *