Як правильно утеплити вулик для комфортної зимівлі бджіл на вулиці?

Серед бджолярів дуже багато суперечок на тему, який вид зимівлі комах краще. Деякі переживають за слабкий організм бджіл і зберігають вулика в приміщеннях. Інші стверджують, що зимівля на холоді загартує особин і дозволить навесні отримати сильні сім’ї. Безпечна зимівля бджіл на вулиці вимагає створення особливих умов. Клуб до весни стане сильним, якщо будуть дотримані всі правила. Інакше особини можуть ослабнути і загинути.

Корм і сили будуть даремно витрачені, а до цього доводити не можна. Все для підготовки комах до зимівлі на волі слід здійснювати на початку осені або в кінці серпня. Турбувати гнізда при настанні морозів не слід, це призведе до небажаної загибелі або ослаблення трудівниць. Тому дуже важливо заздалегідь підготуватися, щоб зберігання пасіки на морозі не призвело до плачевних наслідків.

Особливості

Як правильно утеплити вулик для комфортної зимівлі бджіл на вулиці?

Як зимують бджоли без допомоги людини? Ці комахи з’явилися на Землі набагато раніше за людей. Це означає, що зимувати в природному середовищі, цим комахам закладено природою. Вони благополучно можуть переносити холод. Особливо якщо пасічник влаштує сприятливі для цього умови.

Недосвідчені бджолярі вважають, що вулики слід зберігати в приміщенні, інші виносять їх на вулицю. Головна умова – закрити всі щілини в будиночках, утеплити восени, а на зиму накрити снігом.

Багато господарі переносять зиму в спеціальних кожухах, куди поміщають гнізда. Це допомагає продовжити активність бджіл. У таких умовах вони прикриті від морозу і вітру. Особливо поширена зимівля бджіл на вулиці в Підмосков’ї.

При бажанні зберігати комах в кожухах, їх треба зібрати. Виготовляють їх з особливих щитів з дощечок, шириною не більше 1,5 див. Також підійде осока, солома, очерет. Габарити цих щитів залежать від обсягів вулика.

Слід врахувати деякі вимоги, щоб все закінчилося успішно:

 1. Наявність плодовитої, сильної материнської особини.
 2. Якісна вентиляція.
 3. Утеплення.
 4. Наявність корму в необхідній кількості.
 5. Об’єднання сімей.

Дотримуючись цих рекомендацій, можна благополучно перезимувати на вулиці, минаючи хвороби і загибель особин. Цей спосіб вже тривалий час використовується в Підмосков’ї і має позитивні результати.

Це цікаво  Основні способи розтопити віск без використання спеціального обладнання

Переваги

Вулична зимівля – це природний процес, який благотворно впливає на комах. До того ж це не вимагає великих додаткових витрат часу і грошей з будівництва зимівника, не потрібно постійно стежити за вологістю і температурою повітря. Також на волі трудівниці отримують більше свіжого повітря, ніж у закритому приміщенні.

Навесні особини самі можуть вилетіти з вулика і зробити свій перший обліт, завдяки чому також раніше починається медозбірний сезон. В приміщенні це неможливо перш, ніж бджоляр винесе гнізда на вулицю. Вільне життя особин чудово відбивається на них: вони стають краще і сильніше.

Зимівля без утеплення

Багато досвідчені пасічники вважають, що для отримання здорової сильної сім’ї буде краще організувати зимівлю без утеплення. Навесні вони швидше розвиваються і виробляють більше меду.

Вулика потрібно розставити близько один до одного і розташувати вздовж паркану або який-небудь споруди, щоб захистити їх від вітру. Під кришкою на межі слід розстелити тонкий холстик чи плівку, щоб в клуб не потрапляло сміття і для збереження тепла в межрамочном просторі.

Однак чим нижче температура повітря в гнізді, тим більше бджоли витрачають енергії на її стабілізацію, а, отже, і більше споживають корму.

Більшість бджолярів все-таки віддає перевагу дбати про утеплення.

Правила зимівлі

Одним з основних попередніх процесів є проведення різних профілактичних заходів.

 • наявність корму – подивіться на кількість корму в будиночку. Якщо його мало, додайте ще;
 • об’єднання сімей – з різних причин на пасіці завжди є слабкі і сильні сім’ї. У слабкої сім’ї ймовірність перенести зиму невелика. Тому буде розумно поєднати її воєдино з сильною сім’єю. Тоді шанс успішно перезимувати збільшиться, але знадобиться більше корму;
 • утеплення клубу – це врятує від надлишку вологості і допоможе створити сприятливу температуру у будиночку;
 • вибір місця зимівлі – всі гнізда краще підняти на кілки і вибрати сонячний, безвітряний і спокійне місце. Річки потрібно направити на південь, верхній, причому залишається відкритим, а нижній регулюється засувкою;
 • наявність сильної матки – добре відіб’ється наявність в сім’ї молодий, а не старої матки, перезимувала вже не один раз. Спробуйте не турбувати бджіл, створіть їм відчуття спокою та тиші;
 • періодично рекомендується прослуховувати клуб. Сильне гудіння в будиночку може говорити про проблеми в родині. Ймовірно, закінчився корм і потрібно його доставити. Інакше бджоли до весни не доживуть.
Це цікаво  Вощина: що це таке, фото

Як правильно утеплити вулики?

Спочатку потрібно підібрати відповідний матеріал. Деякі пасічники вкривають підручним матеріалом:

 1. Пінопласт.
 2. Поліетилен.
 3. Пінополіуретан.
 4. Мішковина.
 5. Солома.
 6. Старий одяг.
 7. Інші утеплювачі.

Необхідно згрупувати гнізда в одному місці впритул один до одного. Це зменшить кількість стінок, що продуваються вітром. Також вулика утеплюють зсередини. Для цього поміщаються заставні рамки з двох сторін сімейства, а зверху покривають більш щільним утеплювачем.

Зовні утеплюються оббивкою певним матеріалом. При цьому беруться невеликі цвяхи. При застосуванні ж пінопласту, можна просто приклеїти його до зовнішніх сторонам бджолиних будиночків. Під низ прокладають опале листя, солому або повстяні мати.

Слід організувати достатню вентиляцію. Якщо в клубі стане дуже жарко, особини будуть надмірно активними, почнуть вживати більше корму і загинуть. Для створення правильної вентиляції потрібно льоток залишити відкритим.

Але при сильних морозах льоток може замерзнути. Тоді необхідно розколупати його і зробити в даху кілька маленьких отворів. Деякі досвідчені пасічники роблять по два вічка. Тільки відкривати обидва повністю не можна. Тому кожен повинен мати регульовану засувку. Вулика слід захистити і від гризунів.

Також можлива зимівля бджіл на волі під снігом. При сильних морозах, бджолярі рекомендують обкопати клуби снігом. І зробити це так, щоб він не торкався стінок. Інакше розтане там при попаданні в льоток. А зайва волога нам зовсім не потрібна. При потеплінні сніг слід прибрати від будиночків.

Якщо пасіка розташована на пустирі, необхідно для кожного будиночка спорудити захисні перегородки. Оскільки ці трудівниці не люблять протягів.

Смертність в зимовий період

Для загибелі бджіл взимку існує багато причин. Ними можуть бути:

 • підгодівля комах – при нестачі корму, виникає ризик підмору. Отже, економити на них не варто;
 • погана вентиляція – при приміщенні особин у гніздо з неякісною вентиляцією, утворюється пліснява, сирість, а це остуджує вулик. Комахи споживають більше корму, щоб зігрітися. В результаті кишечник бджіл переповнюється каловими масами, починається бродіння меду;
 • слабка сім’я – щоб така сім’я не загинула, здійснюється об’єднання родин. Це допомагає тримати стабільну температуру;
 • захворювання – популярним недугою є варроатоз. Інфіковані комахи ведуть себе дуже збуджено. В результаті вони більше їдять, зношуються і гинуть.
Це цікаво  Бджолина суш: що це таке

Створення сильного сімейства

Об’єднання родин здійснюється ввечері через рамку з сушею, наповненої сиропом, або діафрагмою. Від цього активність маток вщухає, тому вони будуть жити спокійно після з’єднання.

Рекомендується одну материнську особину помістити в інкубатор. Тоді ослаблене сімейство буде більше рухатися без додаткової допомоги, щоб тримати температуру. Возз’єднання родини допоможе в боротьбі з таким захворюванням, як нозематоз. При підготовці до зими, не слід ставити в будиночки рамки з пергою. Краще їх встановлювати після весняного обльоту. З’єднання завершується тим, що корпус покривають плівкою.

Особливості годівлі

Від підгодівлі залежить добробут пасіки, а також майбутній медозбір. Бджолярі самі визначають кількість корму для своїх особин.

Бджіл годують:

 1. Медом.
 2. Медовою ситою.
 3. Канді.
 4. Сиропом.
 5. Білковими кормами.

Найбільш економним варіантом вважається сироп. Цей вид корму є оптимальним методом, щоб зберегти пасіку.

В сиропі немає шкідливих добавок. Варто пам’ятати, що в ньому також немає білка. Але таке годування знижує ймовірність весняного підмору.

Перевірка бджіл

Якщо вчасно дотримані всі вимоги для зберігання трудівниць на вулиці, обов’язково перевіряти вулики. Але більшість пасічників періодично здійснюють обхід пасіки.

Існують правила такого огляду:

 • клуби потрібно розташувати так, щоб можна було пройди між вулик, не зачіпаючи стінки;
 • кришки краще знімати в безвітряну погоду, намагаючись робити це максимально тихо;
 • при яскравому сонці не рекомендується перевіряти будиночки, бажано робити це при похмурій погоді;
 • з вулика має доноситися слабке рівномірне гудіння, це означає, що там все добре.

Зимівля бджіл пізньої осені або взимку на вулицях цілком прийнятна.

Виконуючи ці прості правила, можна благополучно перенести холодну зиму. І рано навесні трудівниці почнуть працювати, приносячи багато солодкого меду.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *