Як правильно зробити вентиляцію в вуликах для благополучної зимівлі бджіл?

Турбота про бджолиних сім’ях – найважливіше завдання будь-якого бджоляра. Однією з найскладніших проблем, яка викликає безліч суперечок серед досвідчених бджолярів, є вентиляція вулика взимку при зимівлі бджіл на волі. Від того, наскільки правильно ви забезпечите своїм підопічним умови життя у суворий час, буде залежати виживання бджіл, сила їх сімей у весняний період, а як результат, і кількість одержуваного меду з пасіки.

Якою повинна бути вологість?

Як правильно зробити вентиляцію в вуликах для благополучної зимівлі бджіл?

Вентиляція вулика повинна забезпечити надходження повітря бджолам і перешкоджати збільшенню вологості. При зимівлі на волі це зробити складно, так як турботливий бджоляр буде максимально охороняти своїх підопічних від протягів і морозу.

Як же знайти ту «золоту середину», при якій можна достатньою мірою забезпечити потрібний рівень вентиляції, відрегулювати вологість і при цьому не заморозити бджіл? Для новачка це може виявитися занадто важким, а от досвідчені бджолярі вже експериментальним шляхом встановили основні способи того, як цього досягти.

Найголовнішим показником хороших умов для життя бджіл в зимовий, так і будь-який інший час, буде вологість повітря. Секрет у тому, що вона не повинна бути ні вище норми, нижче.

Адже при низькій вологості мед дуже швидко кристалізується, і бджоли не зможуть харчуватися. Та й повітря взимку може стати занадто холодним, що призведе до прискореного харчування сім’ї, а в наслідок і виснаження її зимових запасів. Таким чином, до весни велика частина сім’ї може не дожити. При високій вологості виникає ще більше небезпек:

 • мед дуже швидко набирає вологу, а від її надлишку закисає. А тому бджоли позбудуться основної своєї провізії, чого можуть загинути;
 • сам вулик може відволожитися від надлишку вологи настільки, що в ньому вже не можна буде жити. Бджоли його покинуть. А вам доведеться навесні будувати інший бджолиний будинок і шукати нову родину для його заселення;
 • при підвищеній вологості вулика можуть замерзнути, покритися скоринкою льоду і тоді бджолам доводиться жити буквально в крижаному будинку;
 • по весні, коли лід тане, надлишок вологи призводить до повного затоплення нижньої частини вулика, де найчастіше розташовується нуклеус. В результаті бджоли позбудуться основного розплоду;
 • також дуже погана вентиляція, а значить підвищена вологість, призводять до загибелі і захворювань цілих бджолиних сімей.
Це цікаво  Особливості підготовки до зимівлі бджолиних вуликів на вулиці і в лежаках

А тому треба зробити висновок: не варто занадто сильно турбуватися про те, що бджоли замерзнуть при протягах. Краще потурбуватися, щоб вони не загинули від надлишку вологи.

Варіанти для різних вуликів

Конструкції бджолиних жител є різні, а тому способи забезпечення вентиляції вуликів також будуть відрізнятися. Головне, що потрібно зробити – забезпечити надходження свіжого повітря в оселі і максимальне виведення вологих парів з нього.

 1. Краще залишити літки відкритими повністю або частково. При цьому можна відкрити тільки нижній, а можна і додатково верхній. При цьому кришку вулика застелити натуральної подушкою із сіна або очерету.
 2. Якщо вулик багаторівневий, то бджолярі залишають відкритими тільки два з них.
 3. Коли починається відлига і піднімається температура, для прискорення виведення зайвої вологи рекомендується злегка розширити вулик на це час.
 4. Намагайтеся не перевантажувати бджолиний будинок утеплювачами з усіх сторін, особливо тими матеріалами, які не дають повітрю проходити крізь стіни. Чим сильніше ви укутаете вулик, тим менший газообмін в ньому буде, а це для бджіл не закінчиться нічим хорошим.
 5. Якщо ви помітили, що через верхню щілину повітря не встигає проходити і волога все одно збирається, або ж ця щілина занадто швидко покривається інеєм і замерзає, то краще зробити наступне. У верхній кришці просвердлите декілька отворів, а ще краще, зробіть додаткові щілини. Щоб бджоли при цьому не мерзли, можна додатково утеплити вулик під самою кришкою, але це повинні бути «дихаючі» матеріали.
 6. Деякі пасічники користуються принципом дупла. Для цього підбирають відповідного розміру трухляве дупло і встановлюють його замість дна вулика. Таким чином, вся волога, яка стікає вниз, відмінно вбирається деревом, не залишаючи й сліду. Це допомагає врятувати сім’ю від надлишку вологи самим природним чином.
 7. Схожим принципом діє і розсипана по дну тріска. Вона також добре вбирає зайву вологу, не заважаючи при цьому звичайної життєдіяльності вулика.
 8. Ще один спосіб – просто прибрати дно. А щоб миші та інші шкідники не турбували ваших вихованців, краще встановити решітку від них.
 9. Для типу вулика лежака годиться наступний спосіб. На задню стінку встановлюють стельові полотна, які відмінно пропускають повітря. При цьому збоку можна залишити вентиляційні щілини, злегка розширити літки, захистити їх гратами і накрити кришку натуральними матами. Цього достатньо для того, щоб у вулику по весні не стікала вода струмками.
 10. Фінські бджолярі і зовсім не роблять особливих підготовок. Вони залишають вулики на зимівлю прямо в снігу, а лише зверху роблять додаткові отвори для виходу вологи і надходження повітря. При цьому бджоли чудово себе почувають.
Це цікаво  Переваги і недоліки касетного вулика і інструкції по його виготовленню

Достатня вентиляція?

Щоб зрозуміти, чи достатня вентиляція у ваших вуликах взимку, слід поспостерігати за самими бджолами. Вони швидко підкажуть, все в порядку:

 • якщо вічко відкрито занадто широко, то бджоли тут же почнуть закладати прополісом. А значить, вам потрібно залишити льоток трохи меншого розміру;
 • за гудіння бджіл досвідчені бджолярі відразу визначають, чи задоволені вони своїм життям, або ж їх щось турбує;
 • коли навесні дуже рясно стікає вода з вулика, то це яскрава ознака того, що вологи в ньому занадто багато;
 • втрата великої кількості бджіл за зиму – остаточне свідчення того, що ви погано про них подбали;
 • вологі і навіть мокрі подушки та інші утеплювачі також є ознакою надлишку вологи.

Що робити з протягами?

Ще один зимовий ворог бджіл – протяги. Власне, саме в страху перед ними більшість бджолярів і загортають вулика або зовсім ховають їх у спеціальні приміщення. Але можна зробити все набагато простіше.

 1. Якщо обнести пасіку високим парканом, близько двох метрів, то протяги не виникнуть на цілій території.
 2. Можна додатково закрити вулик високими щитками, які при цьому не будуть впливати на газообмін в кожному з них.
 3. Покрити вулик можна не звичайною фарбою, а сумішшю на основі вапна. Така суміш буде давати можливість захисту від протягу, зайві щілини закладені, але при цьому стіни вулика будуть «дихати».

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *