Як правильно зробити відводок бджіл для збільшення кількості сімей?

Формування відводків для початківця пасічника є непростим завданням. Тому, що таке відводок бджіл і як його зробити, слід знати всім пасічникам.

Бджолиний відводок – це нова сім’я з пчеломаткой і робочими особинами. Він створюється з сильного сімейства шляхом відділення від них декількох рамок розплоду і активних трудівниць або поділом на дві рівні половини. Одна з них залишається зі старою маткою, до другої подселяется нова материнська особина або бджоли самі її виводять. Так відбувається формування відводків бджіл.

Однак цей процес має велику кількість особливостей, без їх урахування може нічого не вийти. Найважливіше, що слід пам’ятати: забирати розплід потрібно виключно у сильних родин при заповненні близько 7 рамок. До того ж краще використовувати не більше 1-2 рамок. Розплід відбирається спільно з нельотними робочими особинами, оскільки льотні бджоли вкрай агресивно налаштовані проти нової матки, і вона в результаті може загинути.

Також не можна забувати, що якщо вчасно не використовувати сильні родини, бджоли заповнять всі рамки і почнуть роїтися. Ефективний метод боротьби з роїнням – формування відводків.

Для цього процесу потрібна нова матка. Найбільш легкий варіант її видобутку – придбати у матковода. Інший варіант – це вивести їх самостійно. Можна використовувати плодову, неплодную і стару пчеломатку. Розплід можна збирати не тільки з однієї родини, але і з декількох.

Біологічні особливості

Як правильно зробити відводок бджіл для збільшення кількості сімей?

Робочі особини є самками. У пчелосемьях побудована сувора ієрархія, навіть при несподіваної втрати материнської особини комахи можуть самі вирішити цю проблему. Бджоли в такому випадку перебудовують личинки так, щоб вивести нову матку, звану свищевою.

Для формування трудівниць, які відповідають за розплід і збір меду, застосовуються різні методи. Материнську особину можна вивести з яєць, відкладених у комірки, а личинки трудівниці годують маточним молочком. Комахи, отримані з таких личинок, в сезон будуть зайняті збором меду.

Це цікаво  Догляд за бджолами для початківців

Підготовка вуликів

Перед тим як зробити відводок бджіл, слід попередньо підготувати для них гнізда. Їх потрібно утеплювати, встановити дошки, стелі і стільники. Чи можна помістити відводки бджіл у загальне гніздо, заздалегідь розділивши його дошкою, щоб комахи не взаємодіяли.

У фронтальній частині будиночка робиться загальний льоток, а щоб трудівниці відрізняли свою половину, частини житла слід пофарбувати в різні кольори. При такому розміщенні обом родинам буде легше підтримувати тепло.

Без матки

Як зробити відводок бджоли без матки? При відсутності другої маткової особини можна знайти на пасіці сильну родину, має 12-17 рамок з розплодом. Потім приготувати два вулики, які повинні бути повністю схожі з гніздом сильної сім’ї.

На інший день потрібно дочекатися, щоб трудівниці вирушили на збір меду. Після чого треба поставити поряд зі старим гніздом нове і поділити між ними рамки. Повернувшись, комахи побачать два однакових будиночка. Бджоли поділяться навпіл і займуть обидва житла.

Так вийдуть дві сім’ї: одна зі старої материнською особиною, інша зовсім без неї. Через 4 дні після переселення слід перевірити бджіл. В гнізді без матки трудівниці повинні закласти нові маточники.

Потім потрібно провести бракування і прибрати браковані маточники. Слід залишити не більше чотирьох. При необхідності треба також посилити бджіл без материнської особини рамою з засівом. Через 24 добу слід перевірити трудівниць ще раз. До цього часу нова матка вже має здійснити свій перший засів. Необхідно оцінити якість материнської особини. Якщо все добре, то формування відводків благополучно завершено.

Якщо матка виявилася неякісна, сім’ю потрібно приєднати до старої пчеломатке. А заново провести поділ можна буде через рік. Такий спосіб ефективний при звичайному циклі проведення робіт. З кожним роком продуктивність і якість бджолосімей поліпшується. Приріст становить близько 30% в рік, а шлюб не більше 15%.

Це цікаво  Безрамочные вулики

Створення ранніх відводків

Як зробити ранні відводки бджіл? При необхідності терміново підвищити продуктивність трудівниць на 50-70% попередній спосіб не підійде. В даному випадку рекомендується створювати ранні відводки бджіл. У бджільництві чудово себе проявили збірні ранні відводки.

Потрібно забрати 1-2 рамки розплоду у перезимували сильних сімей, в яких до цього часу виявиться по 6-7 таких рамок. Їх потрібно скласти в окремий ящик. Вибирати слід рамки з нельотними молодими особинами, матку треба залишити. Всього в ящику повинно виявитися 6 рам.

Спочатку потрібно приготувати нове гніздо для отводка. З цією метою слід поставити рами з розплодом посередині, з одного боку від них треба додати рамку меду, а з другої – води. Перед приміщенням в оселі рамки з кормом потрібно прогріти до 30 градусів. Слід взяти для отводка нелетных бджіл ще з трьох рам основний сім’ї.

Потім треба закрити гніздо з відводки і почекати, поки льотні бджоли покинуть пасіку. Це займе добу. Далі треба помістити до отводку плодову материнську особину у клітинці. На цьому створення нової сім’ї закінчується. Приблизно через 3 тижні відводок буде не гірше основною сім’ї, а ще через тиждень з нього можна буде формувати нові відводки.

Недоліки та переваги різних способів

При створенні отводка з молодих бджіл, треба буде дочекатися появи льотних особин, так сім’я стане сильною і повноцінною. До того ж у відводки з молодняком плідні і неплодные особини чудово сприймаються.

Відводки бджіл з старих комах абсолютно не розвиваються, якщо не поповнюються новими особинами. Найкращим вважається відводок, сформований з комах різного віку, проте його важко створити, для цього потрібно багато часу і проведення особливої роботи.

Умови створення

Як зробити відводи правильно? Відводки потрібно формувати з сильних і молодих сімей. При використанні слабких сімей, слід додати плодову маткову особину і зрілий маточник з сильного сімейства.

Це цікаво  Бджоли та вулики: зміст, можливі проблеми, види

При створенні відводків рекомендується дотримуватися наступних умов:

 • Процедуру слід здійснювати навесні, коли бджоли відновляться після зимівлі.
 • Необхідно брати до уваги клімат в різних краях, але найкращим часом для цього є травень.
 • У сім’ї повинні бути трутні, які відповідають за запліднення.
 • Ідеальна температура – 25 градусів. При низькій температурі маткова особина не покине вулик і не зустрінеться з трутнем.
 • Не слід підлаштовуватися під хабарів, інакше бджоли можуть ослабнути.
 • При наявності племінний материнської особини відводок можна підготувати раніше.
 • Ранньою весною можна формувати відводки з сімей, які почали роїтися.
 • При створенні пізніх відводків матки повинні відкладати яйця за 40 днів перед головним взятком. Так сім’я зміцніє і стане сильною перед збором меду.

Подальші дії з готовим відводки:

 1. Створений відводок потрібно утеплити і закрити льоток, щоб інші трудівниці не злетілися. Слід також організувати провітрювання, гніздо не можна ставити на сонце, найкращий варіант – тінисте місце.
 2. До вечора нову сім’ю можна перемістити на іншу пасіку, щоб комахи не знайшли дорогу назад.
 3. При перевірці слід подивитися, чи з’явилася материнська особина зі зрілого маточника.
 4. Якщо відводок з маткою, потрібно закрити вихід клітини воском.
 5. Необхідно також перевірити прийняли комахи нову матку.
 6. У плодової бджоломатки повинен бути засів, а у неплідною повинен з’явитися через тиждень.

Також необхідно знати, як зберегти відводок бджіл взимку. Для цього слід помістити нову і стару сім’ї в один вулик, розділивши їх глухою перегородкою. При цьому у них повинні бути окремі вічка в різні сторони.

Створення відводків бджіл – відповідальна і трудомістка робота. Сім’ї повинні бути сильними і готовими до вильоту до початку збору меду. Будь пасічник повинен вміти правильно формувати відводки, тільки в цьому випадку його бізнес буде прибутковим.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *