Як самостійно побудувати омшаник для комфортної зимівлі бджіл?

Кожен бджоляр піклується про своїх бджіл, а тому особливу увагу приділяє їх зимівлі. А для цього краще всього створити стебник для бджіл. Що це таке, і як виготовити своїми руками місце для зимівлі бджіл – про це ми докладно розповімо далі.

Для чого потрібен омшаник бджолам?

Як самостійно побудувати омшаник для комфортної зимівлі бджіл?

Омшаник – зроблене людиною приміщення для вуликів на холодну пору року. Справа в тому, що бджоли не так бояться холоду, скільки їм небезпечно голодування, протяги і різкі перепади температур. А тому найкращим рішенням стане зимівля бджіл в омшанику. Виділимо переваги перенесення пасіки в спеціально створене приміщення:

 • несподівані перепади температур можуть створити небезпечні умови для бджолиної сім’ї. А людина може встановити терморегулятор для омшаника і тим самим стабілізувати температурний режим;
 • самі вулика також довше збережуться в приміщенні, так як не будуть піддаватися зайвим опадів і перепадів температур. В результаті вони прослужать набагато довше;
 • хто займається бджільництвом, вже давно помітили, що залишені бджоли на вулиці з’їдають меду в два рази більше. Наслідки цього – навесні багато особини гинуть швидше, бджолина сім’я ослаблена і меду вони приносять менше. А зимують бджоли в спеціально облаштованій конструкції з витриманим тепловим режимом їдять менше і навесні почувають себе набагато краще.

Варіанти омшаников

Омшаники бувають трьох видів: підземний, наземний і напівпідземний.

Кожен з них має свої особливості та вимоги.

 1. Підземний омшаник вважається кращим варіантом, оскільки перепади температур і протяги, небезпечні для бджіл, будуть найменшими. При такому будівництві забезпечуються самі спокійні умови для бджіл. Але є умова, при якому він може бути побудований – глибина підземних вод повинна бути на рівні не менше чотирьох метрів під землею. Якщо ж підземні води будуть вище, то омшаник стане непридатним для зимівлі бджіл, оскільки в ньому постійно буде волого.
 2. Напівпідземний варіант зимового приміщення для вашої пасіки – це альтернативний варіант як раз в тих випадках, коли грунтові води не дають можливості побудувати повністю підземну конструкцію. У такому випадку потрібно враховувати, щоб вони проходили хоча б на один метр глибше, ніж сам омшаник.
 3. Самою складною спорудою для створення ідеальних умов зимівлі бджіл є наземний омшаник. Але в тих випадках, коли неможливо зробити попередні варіанти будівель, такий омшаник стане єдиним виходом. Для того щоб створити в ньому умови максимально відповідають вимогам, слід обов’язково встановити термостат, який буде регулювати температуру в приміщенні.
Це цікаво  Що таке бджолопавільйон Берендей і як його зробити самостійно?

Регіони та різновиди бджіл

Доцільність побудови омшаников багато в чому залежить від регіону. Південні країни можуть особливо не надавати значення таким будівлям, так як бджолам достатньо тієї температури, яка зберігається всю зиму. А от в Сибіру чи Башкирії, наприклад, дуже важливо прибрати бджіл з холоду і протягів. У центральних регіонах можна вибірково підходити до цього моменту.

Тут справа особисто кожного пасічника, перевозити пасіку на зимівлю в приміщення або ж залишати на вулиці. Також можна звернути увагу на вид бджіл. Вважається, що жовта, сіра українська, карпатська і українська степова породи потребують більш комфортних умовах, а тому для них завжди потрібно будувати омшаник.

А ось середньоросійська порода спеціально виводилася для більш суворих погодних умов, а тому такі бджоли можуть витримати зиму без особливих втрат в сімействі. Також важливо врахувати перепади температур. Якщо у вашому регіоні якісь місяці перепади бувають значними, наприклад, +5 вдень, а вночі до – 20 градусів, то також бджіл краще прибрати в омшаник.

Особливості будівництва

Ви можете створити стебник для бджіл своїми руками. Це зробити неважко при наявності мінімальних навичок будівництва і дещо-якого інструменту. Головне визначитися з тим, який з них ви будете будувати. А це означає, що спочатку слід правильно підібрати саму місцевість, де ви станете робити омшаник своїми руками.

Якщо є ділянка землі, на якому глибина підземних вод більше трьох метрів, то сміливо беріться за споруду повністю підземного приміщення. Якщо ж ні, тоді доведеться зупинитися на створенні полуподземного або наземного варіанту.

Важливо правильно розрахувати розміри приміщення, так як при занадто вільному просторі буде холодно, а в тісному приміщенні збільшується вологість повітря. Вважається, що для сотні вуликів, які будуть стояти двостінними блоками, потрібно приміщення близько 90 м3.

А це означає, що його ширина може бути 5 метрів або трохи більше, висота приміщення – два з половиною метри, а довжина – близько семи метрів. Особливості будівництва будуть багато в чому залежати від типу омшаника, який ви будуєте – підземний чи наземний.

Це цікаво  Бджоли в липні: роботи на пасіці

Будуємо підземний омшаник

Якщо ви бажаєте перенести бджіл на зиму в спеціально обладнане приміщення, то потрібно дізнатися, як побудувати омшаник.

 • визначившись з ділянкою, потрібно викопати досить глибоку яму, не менше двох метрів. При цьому стіни і дно повинні бути максимально рівними;
 • завчасно робиться і основу під майбутні сходи;
 • далі слід зайнятися підготовкою фундаменту. Для цього роблять опалубку, потім заливають її бетоном;
 • з усіх чотирьох сторін викладають стіни. Для цього можна взяти звичайний цегла. Але його слід додатково зміцнювати глиною;
 • далі роблять металеву обв’язку, для цього забивають труби в стіни в двох метрах один від одного;
 • металеву обв’язку приварюють до стельових поперечин;
 • наступний етап – створення стельових плит. З дощок роблять опалубку і підпірки. Вистилають целофаном, заливають бетоном і викладають арматурну сітку;
 • після того як все просохне, слід укласти руберойд;
 • в самому кінці ставлять тамбур, вхідні двері, викладають ступені і монтують вентиляцію.

Будуємо наземний омшаник

Якщо ви не можете в силу якихось причин облаштувати підземне укриття на зиму для своїх бджіл, то створіть для них наземну споруду. Коротко розповімо, як зробити наземний омшаник:

 1. На обраному ділянці роблять стійки під майбутні стіни. Встановлюють їх по периметру на відстані приблизно півтора метри один від одного. Йти в землю вони повинні як мінімум на 80 см для стійкості будівлі. Над землею достатньо залишити 20 див. Забетонируйте їх.
 2. Далі робимо товстий підлогу. Його можна змайструвати з дощок чи суміші глини і щебеню.
 3. Наступний крок – створення каркасу. Для цього до підлоги, в місцях, де встановлені стійки, прибивають дошки по всьому периметру.
 4. По мірі укладання дощок каркаса слід залишити місце для вентиляції і входу.
 5. Всі щілини і зазори зашпаровують за допомогою монтажної піни.
 6. Далі роблять дах. Спочатку встановлюють фронтони, настилають лаги і центральний коник. Крокви встановлюють і викладають листи покрівлі. Для того щоб зайві звуки не турбували бджіл, краще вибирати максимально м’яку покрівлю.
 7. Останній етап – установка дверей і вентиляція.

Переїзд бджіл

Дуже важливо правильно вибрати час, коли прибирати бджіл у їх місце зимівлі. Зазвичай це роблять в середині – кінці листопада на початку грудня. Все буде залежати від погодних умов. Важливо при переїзді зберігати спокій у вуликах. Для цього літки закривають і дуже акуратно переносять сам вулик. Ні зайвих рухів, ні гучних звуків при цьому робити не варто.

Це цікаво  Альпійський вулик своїми руками: креслення, зміст

Після того як всі бджолині сім’ї переміщені в приміщення, слід дня на два залишити двері відкритими для максимальної вентиляції, так як на вуликах буде спочатку збиратися конденсат. І тільки через кілька днів можна закрити і відкрити двері льотки. При цьому прибирають теплі подушки з кожного вулика або замінюють їх на спеціально зроблені мати з рогози або осоки.

Важливі умови при створенні омшаников

Щоб в омшанику взимку бджоли відчували себе добре, а по весні вони стали міцною і сильною сім’єю, яка дає багато меду, слід врахувати безліч чинників. Для цього досвідчені пасічники виділяють правила:

 • місце для майбутнього омшаника повинно знаходитися на узвишші, хоча б маленькою. При цьому важливо, щоб там було сухо;
 • розташуйте його недалеко від пасіки;
 • приділіть особливу увагу вентиляції, щоб не було протягів, і щоб вологість була в нормі;
 • непогано, якщо в омшанику буде встановлений обігрівач або термостат. Це допоможе регулювати температуру приміщення і тримати її на потрібної позначки;
 • якщо ви вирішили, коли заносити бджіл, то потрібно перед цим ретельно підготувати приміщення – очистити його від сміття, побілити стіни, добре провітрити і розставити пастки для мишей;
 • для забезпечення спокою зимівлі зробіть дах м’якою. Будь-який звук, навіть падаючого дощу жорсткого металу розтривожить бджолині сім’ї. З цією ж метою постарайтеся навіть навколо омшаника не створювати ніяких гучних дій;
 • заходити в приміщення, де бджоли переживають зиму, варто дуже тихо, акуратно, а для освітлення використовувати тільки червоні лампи;
 • кращим температурним режимом для бджіл в зимовий період вважається 1 – 4 градуси вище нуля;
 • у разі коли омшаник побудований для 300 і більше вуликів, входи потрібно робити відразу з обох сторін;
 • не забудьте врахувати при будівництві водостічну систему, яка буде видаляти з даху всю талу і дощову воду;
 • вхід в омшаник повинен бути близько метра в ширину і двох у висоту, щоб ви нормально могли заносити і виносити вулика;
 • підлога має бути досить товстим, не менше 20 см.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *