Як самостійно виготовити вальці для виробництва вощини?

Вощина являє собою воскової аркуш, на якому з двох сторін є денця, виконані у формі шестикутника. У неї збирають мед. Розглянемо вальці для виготовлення вощини своїми руками (креслення). Саме цей елемент і є основною складовою бджолиних сот. Зазвичай над його виготовленням працює вся бджолина сім’я, але досконалості немає межі!

Тепер вощину люди навчилися виготовляти самостійно. Це сприяє збереженню часу бджіл. Вони таким чином економлять час на розширенні своїх гнізд навесні, раннім літом, коли їм належить головний збір меду. При цьому вся увага бджолиної сім’ї буде спрямовано лише на збір нектару.

Способи виготовлення вощини

Як самостійно виготовити вальці для виробництва вощини?

Для виготовлення штучних вощин можна використовувати такий матеріал, як поліпропілен. Виготовлення цього компонента сот може виконуватися двома способами:

 1. Використання вальців (автоматичних, ручних). Вони мають коміркова рельєф. Віск, який прокручують в такому апараті, повинен спочатку підігріватися.
 2. Застосування преса (електричного, простого). Цей механізму представлений двома пластинами, на які нанесені шестигранні комірки. Продуктивність даного методу незначна. Прес підходить для виготовлення елементів сот на невеликий пасіці.

При виготовленні не варто забувати про такий важливий чинник, як товщина. Лист має бути близько 1 мм (це рекомендований фахівцями розмір).

Готовий виріб перед приміщенням всередину вулика, має кріпитися до спеціальної матриці. Матриця представлена рамкою, яка тримає таке крихке виріб, як вощина. До неї є особливі вимоги:

 • міцність;
 • блискуча поверхня;
 • якісний (натуральний) матеріал.

Щоб виготовити таку конструкцію, яка буде використовуватися бджолами в побудові сот, буде потрібно спеціальне обладнання. Воно представлено вальцями, яке можна придбати в готовому вигляді (заводські), або ж виготовити самостійно.

Це цікаво  Вулик у дуплі дерева: рекомендації

Основні види обладнання

Вальці для виготовлення вощини бувають трьох видів:

 1. Вальці ручні – дана модель характеризується незначними розмірами. При його установці, обслуговуванні практично ніколи не виникають проблеми. Це обладнання включає такі деталі: станина (вона представлена масивною підставою), що подають, прийомні вальці, які з’єднані ланцюговою передачею, комплект з струбцин.
 2. Електричні – ці вироби характеризуються високою продуктивністю. Це пояснюється використанням електричного мотора, активуючого виконавчий механізм, який простягає трубу через вальці.
 3. Оснащені гідравлічним приводом – ці агрегати наділені підвищеною потужністю. Вони відносяться до капітального промислового обладнання.

З цих трьох видів обладнання у виготовленні вощини використовують в основному ручну модель. На ній вальці наділені таким же рельєфом, як і готова основа для сот. Створення форми вважається не зовсім легким процесом. Віск повинен бути розігрітий, його завжди використовують в рідкому вигляді. Після розігрівання цю масу прокручують через вальці. Прийнявши необхідну форму, він поступово застигає.

Вальці для виробництва вощини використовуються для прокатування тонкої воскової стрічки, з якої формується важливий елемент сот. Досвідчені пасічники знають, що ширина осередків на стільниках відрізняється в різних зонах СНД, вона варіює в межах 5,12 – 5,69 мм.

Для нашої зони, згідно з виконаним фахівцями вимірам, характерна ширина осередків 5,33 мм. Якщо вірити даним вчених бджолярів (а причин сумніватися в їх достовірності немає), то бджоли здатні будувати свої стільники з точністю до 0,015 – 0,020 мм Такі дані слід враховувати при виготовленні вальців для вощини.

У виробництві зазвичай використовують три види даного обладнання:

 • двухвалковые – ця модель представлена двома валами, які розташовані паралельно. Верхній вал відрізняється малим перетином, ця деталь виготовлена з високоміцної сталі. Нижній вал характеризується наявністю перетину з великим діаметром. Для його виготовлення використовують сталь, яка покрита каучуком;
 • тривалкові;
 • четырехвалковые.
Це цікаво  Напування бджіл водою

При обробці металевих листів найбільш часто використовуються трьох-, четырехвалковые моделі. Щоб виготовити вощину достатньо і двухвалкового агрегату. Він вважається більш практичним для використання у сфері бджільництва.

Тепер перейдемо до самого процесу з усіма подробицями, щоб дізнатися, як зробити свій вальцювальний агрегат.

Перевага вальців, виготовлених своїми руками

Ручна модель вважається найбільш зручною, практичною, для її роботи не потрібна електрична мережа. Струбцини, подаючі вальці, які мають ланцюговою передачею, кріплять на основний станині. Така модель вважається надійною, довговічною, компактною, зручною у регулюванні.

Створення вальців своїми руками є трудомісткою, досить-таки кропіткою роботою. Але таке обладнання обійдеться вам в кілька разів дешевше, ніж заводська збірка (від 20 000 рублів). Перед тим як приступати до самого процесу виготовлення обладнання, розберіться з кресленнями. Після цього підготуйте всі необхідні деталі.

На кресленні загального виду виробу потрібно створити кінематичну схему переміщення всіх рухомих частин.

Як самостійно виготовити вальці для виробництва вощини?

Як самостійно виготовити вальці для виробництва вощини?

Як самостійно виготовити вальці для виробництва вощини?

Вся робота по створенню вальця для вощини своїми руками полягає у виконанні наступних дій:

 1. Монтування основний станини. Її можна виконувати на основі трубного каркаса, вигнутого профілю.
 2. Використання П-образного профілю замість вертикальної опори. Вгорі цієї деталі (її відкритої частини) потрібно поставити деформуючий елемент механізму. Потім виконуємо кріплення цього елемента за допомогою струбцини з різьбленням. Кріплення опори внизу виконується під станиною.
 3. Використання передавального ланцюга для складання механізму.
 4. Встановлення ланцюга на зірочки, потім виконуємо натяг ланцюга, перевіряємо хід. Після цього необхідно встановити ручку подачі.
 5. Виготовляємо вальці. Багато рекомендують з цією метою скористатися загартованої сталлю.
 6. Продумуємо радіальну регулювання у верстаті, яка буде потрібно для зміни величини зазору між валками.
 7. Виконуємо кріплення вальців до станинам допомогою підшипників кочення.

Виготовивши обладнання своїми руками, ви не тільки заощадите на покупці пристойну суму, ви отримаєте компактний, маловесный, мобільний верстат. При появі будь-яких збоїв в роботі, ви самі зрозумієте, в чому причина, адже це ваше виріб.

Це цікаво  Конструювання та самостійне виготовлення вулики лежаки на 20 рамок

Можливі помилки при виготовленні верстата

Зупинивши вибір на виготовленні верстата для виробництва вощини своїми руками, треба продумати не тільки план дій, але і розглянути можливі похибки, поява яких небажано. Приступаючи до роботи, постарайтеся не наробити наведених нижче помилок:

 • поява тріщин на металевому профілі;
 • стиск, розтяг поверхні в місці наданої навантаження;
 • стиснення, деформація деталей перед роботою.

Будь-яка з таких «дрібниць» може негативно позначитися на вашому верстаті. Щоб вальці працювали злагоджено, потрібно робити все правильно, з урахуванням найменших нюансів.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *