Як зробити кенійський вулик для утримання бджіл самостійно?

Одним з найпростіших способів завести собі бджіл і навчитися цій справі, досвідчені пасічники радять почати з виготовлення кенійського вулика своїми руками, а креслення і розміри можна знайти в інтернеті. Це обумовлено тим, що дана конструкція бджолиного будиночка найбільш зручна і проста у виконанні, і, найголовніше, не потрібно особливого догляду за смугастими трудівницями.

Трохи про історію

Як зробити кенійський вулик для утримання бджіл самостійно?

Про кенійському вулику відомо ще з XVI століття. На той час такий вигляд бджолиних будинків був досить популярним завдяки економічності, простоті і ергономічності. Але з часом про нього трохи призабули.

Починаючи з 60-х років XX століття такі будиночки для бджіл стали знову використовуватися, але трохи модернізувалися. На сьогоднішній день подібні будови широко використовуються американськими пасічниками.

А завдяки тому, що будова таким способом бджолиного житла дає можливість їм добре перезимувати, то кенійський вулик стали застосовувати і в Росії навіть в найвіддаленіших і прохолодних її куточках.

Короткий опис

Вулик з Кенії являє собою конструкцію у вигляді прямокутного лежака, яку можна зробити самостійно. Головна особливість його полягає в тому, що він не має рамок, як у звичайних вуликах, а використовується проста планка з пропилом. Тобто, не застосовується вощина, як у вулики зі стандартними формами, а використовувати можна тільки віск, який наноситься тонким шаром на гребені планок. Але часто таке не робиться.

Крім цього, подібний будинок для бджіл можна зробити, залежно від розміру на 16, 20, 24 і до 40 планок. А також до його основних особливостей відноситься те, що, незважаючи на простоту будови, ці комахи в ньому можуть заготовляти собі набагато більше їжі на зиму.

Завдяки тому, що конструкція виконана з двох протилежних стінок, які трохи звужені знизу, бджоли, приймаючи таке розташування конструкції вулика, не кріплять до нього стільники, що, в свою чергу, дає можливість набагато краще переносити зиму, навіть у дуже холодні погодні умови.

Однією з характеристик даного виду бджолиних будинків є те, що така будова дає можливість безконтактного способу утримання комах. Завдяки природному середовищі існування бджолине сімейство набагато сильніше і здоровіше, що дозволяє краще справлятися з різного роду захворюваннями і шкідниками.

Єдиний момент, коли доводиться потурбувати смугастих трудівниць, так це вчасно відкачування меду по мірі необхідності.

Це цікаво  Календар виведення бджолиних маток

Що треба враховувати при будівництві?

У першу чергу потрібно розглянути, з яких деталей складається ця споруда. До них відносяться такі, як:

 1. Корпус, розрахований на 20 рамок.
 2. Обов’язково потрібно наявність неотъемного дна.
 3. Магазин на 20 рамок.
 4. Гніздові рамки.
 5. Дві діафрагми.
 6. Піддашок.
 7. Дах.

Але перед тим як почати будівництво, дуже важливо знати, з якого матеріалу краще всього виготовляти житло для бджіл. За порадами досвідчених пасічників одним з найкращих варіантів буде застосування дерев’яного матеріалу, тобто використовувати:

 • Деревину з хвойних дерев, оскільки вони досить міцні, не піддаються деформації в залежності від погодних умов. Але дошки повинні бути рівні без будь-яких дефектів у вигляді тріщин, сучків, червоточини.
 • Також можна використовувати і деревний матеріал з м’яких порід дерев, це може бути липа, тополя, верба або осика.

А ось головним у цій справі є те, що вибрані дошки потрібно дуже добре просушити щоб вологість матеріалу становила не більше 15%.

Розміри і креслення

В кожній справі, що стосується будівництва, виготовлення, дуже важливим є врахування розмірів і правильно прочитаний креслення. Це також відноситься і до створення кенійського вулика-лежака.

Незважаючи на те, що креслення досить прості, і з ним можна зробити житло для бджіл своїми руками, головну роль тут відіграє точність розмірів. Оскільки найменші відхилення можуть спричинити неприємні наслідки в майбутньому для бджолиного сімейства. До основних параметрів відноситься:

 1. Довжина передньої і задньої стінок повинна бути – 870 мм
 2. Ширина передньої – 360, а задній 440 мм
 3. Бічні стінки – 490 440 мм
 4. Стельова дошка: довжина 478 мм, а ширина 101 мм.
 5. Внутрішні габарити будиночка повинні становити: довжина-810 мм, ширина 450 мм, а висота 400 мм

Як зробити кенійський вулик для утримання бджіл самостійно?

Враховуючи дані розміри можна з легкістю за ним розкреслити необхідний креслення, але чи ж можна скористатися інтернетом і подивитися, як приблизно має виглядати вулик кенійської конструкції. Також потрібно враховувати те, що габарити можуть змінюватись в залежності від кількості планок.

Як зробити кенійський вулик своїми руками?

Перед тим як почати будівництво слід підібрати відповідні дошки. Товщина їх повинна складати для задньої і передньої стінки 40 мм, а ось для бічних можна використовувати дошки товщиною в 30 мм. Потім, як всі деталі будуть отмеряны і відрізані можна приступити до їх з’єднанню.

Дуже важливо, щоб усі елементи були зібрані без єдиної щілини. Оскільки їх наявність в майбутньому може відбитися на мікрокліматі бджолиного будиночка. Але що стосується передньої стінки, то вона повинна мати відступ у 12 мм в нижній частині конструкції. Воно робиться для того, щоб потім можна було прикріпити відповідний вічко для комах.

Це цікаво  Обігрів бджіл: що вибрати

Після того як корпус буде повністю зібраний, необхідно приступити до обробки внутрішньої частини. Тут потрібно встановити фальци щоб потім на них кріпити планки. Наступним етапом буде прикріплення дна.

Але перед цим його потрібно зібрати у вигляді щита з трьох дощок, що мають товщину 35 мм. Але не варто забувати, що на передній стінці повинен залишатися виступ з шириною 35 міліметрової дошки, на якій потім потрібно буде встановити прилетную майданчик.

Наступним етапом буде встановлення стелини, виготовленої з дощок товщиною по 10 мм. і потім вона вставляється в вже підготовлені фальци. І тепер залишається справа за малим, необхідно зробити дах, її можна сконструювати на свій розсуд. Але вона також не повинна мати ніяких зазорів, щілин та інших будівельних похибок.

Крім цього, потрібно зробити вентиляційні отвори, які слід закрити сіткою. Дуже важливо, щоб сітка мала зазори не більше 3-х мм в діаметрі. При необхідності, або при бажанні його можна пофарбувати з зовнішньої сторони. Житло готове і можна запускати туди бджолине сімейство.

Переваги і недоліки вулика-лежака

Кенійський вулик незважаючи на простоту має досить велику кількість переваг у порівнянні з подібними спорудами. До основних належать такі, як:

 • Немає необхідності готувати комах до зимівлі, оскільки це вони роблять самостійно. Хоча в цілях збереження варто залишати підгодівлю на зиму.
 • Завдяки хорошій зимівлі в подальшому збільшується весняні розвиток комах.
 • Порівняно з традиційними вуликами, кенійський безрамковий не потребує додаткових фінансових витрат на його утримання та догляд за ним.
 • Основна робота полягає в зборі меду по мірі необхідності.
 • Також до переваг можна віднести і максимальну екологічність продукту, оскільки в даному будові не використовується вощина.
 • Крім цього, конструкція такого будинку не дає можливості роїння, що, в свою чергу, сприяє мирному їх співіснування.
 • Ще однією перевагою є те, що вулики такої конструкції передбачають утримання двох сімей, поставивши перегородку посередині і зробивши прилітну місця з обох сторін вулика.
 • Простота споруди дає можливість виготовлення такого доказ самостійно, використовуючи при цьому мінімальний набір матеріалу, який знайдеться в кожному господарстві.

Що стосується недоліків, то вони є. Найчастіше це може бути:

 1. У літній період необхідно більш ретельно стежити за лежаками, оскільки із-за тісноти в вулики може виникнути перегрів.
 2. При горизонтальному розміщенні гнізд виникають незручності при спробі розширення гнізд, у разі використання рамок з вощиною.
 3. І одним з основних недоліків є дуже складна боротьба з таких шкідників, як кліщ Варроа. Суть полягає в тому, що при його виявленні досить важко обробляти вулик такої конструкції. В результаті можуть постраждати її мешканці.
 4. Також на подібну споруду іноді задивляються різні тварини, але в основному таким займаються хуліганством скунси.
Це цікаво  Бджоли в жовтні: роботи на пасіці

Але незалежно від наявності деяких недоліків даний вид житла широко застосовується серед початківців бджолярів і пасічників-любителів.

Особливості

Дуже важливим моментом в догляді за комахами в кенійському вулику є те, що необхідно стежити за правильністю будови перших сот, оскільки погані стільники часто призводять до будівництва наступних поганої якості. Головною причиною такого явища вважається залишена всередині клітка маткова.

Так як бджоли починають споруда сот саме з неї, що в результаті призводить до безладу і стільники стають нерівними. Тому слід особливу увагу звертати на самий крайній сот, так як вони беруть за основу саме його. Для цього потрібно трохи направити комах, а саме взяти один хороший сот і помістити його безпосередньо в те місце, де вони працюють. Що стосується поганого, то його слід помістити на самий початок.

Крім цього, можна встановити планки між вже готовими стільниками з розплодом, але при цьому не варто розташовувати їх занадто далеко один від одного. Це обумовлено тим, що плечах необхідно мати можливість якомога швидше заповнити простір розплодом.

В силу того, що дана конструкція без рамок, то при використанні невеликого вулика виникає ймовірність великого роїння бджіл. Кращим у цьому випадку буде використання житла розмірів середньої величини. Таким чином, буде можливість своєчасно міняти планки і смугастим труженицам буде досить місця для роботи.

Використання кенійського вулика являє собою один з найбільш простих способів розведення бджіл, тому він, як не є краще підходить для тих, хто тільки бажає почати займатися настільки захоплюючим заняттям, як бджільництво. Крім цього, даний вид будиночків дозволяє утримувати по дві сім’ї в одному вулики, зробивши спеціальну перегородку.

Але використання такої будови бджолиного житла не може конкурувати з сучасними рамковими вуликами, за масштабами продуктивності. Оскільки частіше доводиться проводити збір меду. Завдяки таким особливостям кенійський вулик в основному встановлюють для душі чи для отримання досвіду в догляді за цими смугастими комахами.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *