Які бувають годівниці для бджіл і як їх виготовити самостійно

Годівниці для бджіл своїми руками: виготовлення, креслення. Є декілька популярних варіантів:

 1. Рамкова годівниця – вставляється замість однієї з рамок. Перевага – можна компактно розмістити і використовувати в будь-яку погоду, але у неї малий обсяг – потребує додаткового обслуговування.
 2. Скляні банки. Найбільш популярний метод підживлення, простий, недорогий. Але актуально тільки в теплу пору року. У холодну пору можна використовувати банки меншого об’єму в вуликах, але обсяг корму обмежується, клопоту стає більше. І частіше треба відкривати вулик для дозаправки годівниці.
 3. Ще один вид годівниці для бджіл – надрамочные. Зазвичай закриває всі рамки зверху, неглибока на 1,5-2 л корму. Зручність – просто обслуговується, неглибока, менше комах гине випадковим чином при годуванні.
 4. Годівниця для бджіл з пластикової пляшки – аналог пристрою з банкою. Перевага – можна використовувати у вулику з більшою ефективністю за рахунок вузької форми пляшки, але більшої висоти порівняно зі стандартною літровою банкою.
 5. Стельова годівниця – одні з найпопулярніших: їх можна практично не обслуговувати, корм подається через кришку вулика, мінімальна загибель комах при підгодівлі, яка менше десяті частки відсотка від чисельності вулика.

Зробити самому або купити?

Які бувають годівниці для бджіл і як їх виготовити самостійно

Всі годівниці для бджіл можуть бути як покупними, так і зроблені своїми руками. Багато пасічників сьогодні використовують саморобні коритця з плотиками і годування бджіл просто з поліетиленових пакетів. Також годівниці називають напувалок – досить часто зустрічається дана назва, так як годівниці можуть використовуватися в спеку і як поїлки, тільки встановлюють із недалеко від вулика.

Для зручності обслуговування іноді до вуликів прилаштовують ящик з окремою кришкою з тильної сторони, де й розміщуються годівниці, а для доступу до корму в задній стінці вулика проробляють окремий вихід. Це зручно в плані обслуговування, але незручно для комах. Якщо корм охолоне в холодну пору року, то вони можуть відмовитися від нього, поки не буде необхідної температури в зоні годівлі.

Це цікаво  Пасіка для початківців: з чого почати, що робити

Важливим питанням є і чим годувати комах. Для цих цілей застосовують розтоплений мед з водою (медовий сироп), медову пасту, цукровий сироп. З точки зору користі для бджіл – краще використовувати чистий мед, якщо хвилює більше вигода від продажу меду – тоді цукровий сироп.

Креслення

Які бувають годівниці для бджіл і як їх виготовити самостійно

Які бувають годівниці для бджіл і як їх виготовити самостійно

Які бувають годівниці для бджіл і як їх виготовити самостійно

Які бувають годівниці для бджіл і як їх виготовити самостійно

Як виготовити?

Кожна описана нижче схема є повністю робочою, випробувана на практиці. Матеріали для виготовлення – найпростіші.

 • Найпростіший варіант – вертикальна годівниця зроблена з пластикової пляшки. Знизу пляшки (1,5 л) необхідно зробити зовсім невеликі отвори до 1,5 мм в діаметрі. Годівниця готова. Користуватися наступним чином: відгвинтити пробку; над тазом або відром залити пляшку кормом на¾; загвинтити пробку; перевернути пляшку пробкою вниз і притиснути, щоб трохи видушити з неї повітря через пророблені отвори; після перевернути пляшку в стояче положення і розтиснути. Рідина самостійно випливати не з-за розрядження, створеного вгорі пляшки. Годівниця ставиться у вулик у проміжок між рамками і стінкою.
 • Горизонтальна годівниця з пластикової пляшки можна виготовити трохи інакше. Виберіть пляшку з плоскими стінками. З протилежних сторін накресліть маркером дві лінії одна навпроти іншої по висоті ємності: пунктиром знизу (там будуть отвори) і товсту зверху – для орієнтування годівниці над рамками. На рівній ділянці, ближче до шийки уздовж однієї з ліній пробийте 5…7 отворів діаметром до 1,5 мм. Відкрутіть кришку, наберіть корм або лікувальний сироп, закрутіть кришку. Після стисніть пляшку, щоб частина повітря вийшла і внутрішній обсяг зменшився. Тепер переверніть пляшку отворами вниз і розслабте стінки ємності, щоб створився частковий вакуум всередині – він буде утримувати рідину від витікання. Годівниця ставиться отворами вниз (пунктир внизу) між рамками. Регулюючи кількість отворів, ви регулюєте споживання бджолами сиропу.
 • Годівниця, виготовлена з харчового контейнера, також ефективна. Необхідно лише встановити перегородку, яка дозволить сформувати секцію з кормом для бджіл, щоб вони не забиралися всередину годівниці. Перегородку можна вирізати з пластику і приклеїти на розтоплений віск. Внизу перегородки роблять тонку щілину або кілька отворів для перетікання рідини з основного контейнера в поїлку. На краю контейнера з боку поїлки вирізається отвір габаритами до 1×10 см для доступу комах в зону годування. Встановлюється над рамками (як стельова) або проміжний простір між стінкою вулика і рамками.
 • Другий варіант контейнерної годівниці – зробити плоти з легких матеріалів: по краю свердляться отвори до 10 мм у діаметрі; береться лист пробки, який буде плавати в годівниці, в ньому рассверливаются (продавлюються заточеною трубкою) отвори розміром до 15 мм. Контейнер можна встановлювати як стельову годівничку (в кришці контейнера роблять трубку для поповнення корму) або невеликі по ширині контейнери встановлювати між рамками і стінкою вулика.
 • Для надрамочной ящикової годівниці, яка повністю буде закривати стельовий простір, краще використовувати креслення і попередньо заміряти вулик. Можна взяти готові ванночки, харчові контейнери необхідних габаритів і обрізати їх по висоті. Можна виготовити такі ж лотки з фанери, просочивши їх дно і стінки воском. Зручність в тому, що така годівниця тримає сироп теплим, у неї велика ємність, яка обмежує число наповнень до 1 разу на 4…5 днів, знижуючи кількість візитів до бджолиний будинок, з метою відновити запаси їжі для бджіл.
Це цікаво  Опис виготовлення вулика Дадан своїми руками з розмірами і кресленнями

Замість стельової поїлки сьогодні часто використовують прості поліетиленові пакети. Сироп наливається в пакети по 1…2 літри і укладається або на стелини, або у проміжний простір на дні вулика. Вгорі пакету робиться кілька отворів (голкою) – це отвори-поїлки, і одне трохи нижче рівня рідини – щоб сироп протек і бджоли відчули його у своєму будиночку.

Особливості застосування різних варіантів

 • стельові надрамочные годівниці краще використовувати для корпусних вуликів для професійних пасік;
 • для домашніх пасік не обов’язково купувати дорогі годівниці – самостійно зроблені пристрої також ефективно працюють;
 • намагайтеся використовувати максимум природних матеріалів або екологічно чистих. Вибирайте прозорий харчової поліетилен – для його виробництва використовується мінімум шкідливих добавок у порівнянні з кольоровими поліетиленовими і пластиковими виробами, у склад яких входить вторсировина;
 • можна виготовляти годівниці з пінопласту – досить чистий матеріал.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *