Які роботи необхідно провести на пасіці восени в обов’язковому порядку?

Частий питання початківців бджолярів, які готуються виконувати осінні роботи на пасіці: що потрібно робити? Чим пасечные роботи восени відрізняються від весняних робіт? Незважаючи на схожість температур, рівня вологості та інтенсивності цвітіння рослин, ці два сезони все ж відрізняються.

Восени у бджіл збільшується агресивність, оскільки ще сильний інстинкт збору нектару. Виною цьому – зміни біологічних ритмів, адже восени природа посилено перебудовується, щоб пережити зиму, а бджоли, відрізняються активністю, не встигають швидко зробити це. Відсутність медоносних рослин викликає у них агресивна поведінка, змушує красти там, де є запаси меду чи нектару.

Основні принципи роботи на пасіці

Які роботи необхідно провести на пасіці восени в обов'язковому порядку?

Досвідчені бджолярі вважають, що початком сезону служить не обліт бджіл навесні, а осіння перевірка всієї бджолоферми. Саме восени можна виявити всі неприємності і швидко їх виправити. Влітку комахи і без участі людини можуть впоратися з проблемами в будиночку, але восени самотужки їм не під силу.

З початку серпня і до перших чисел вересня бджолярі проводять осінню перевірку вуликів. Час ревізії пов’язане з завершенням збору меду. Щороку терміни можуть бути різними, оскільки на подовження або вкорочення періоду збору нектару впливає безліч факторів. Медозбір може припинитися дуже різко, а може поступово зменшуватися, що краще для бджіл.

Головний принцип, який дозволяє почати осінні роботи на пасіці, це денний рівень нектару. Якщо бджоли за день принесли менше 1 кілограма, то можна починати ревізію. Всі необхідні процедури роблять ввечері, обов’язково використовують окуриватель, надягають маску для захисту, костюм. Якщо огляд потрібно провести днем, то краще встановити намет: пасічнику це допоможе в роботі з рамками, а комахи не будуть нервувати.

Ревізія вуликів восени

Ця робота найбільш відповідальна для бджоляра. Ревізія будиночків дозволяє оцінити наступні моменти:

 • наявність потрібної норми корму на зиму, його якість;
 • пристрій комфортної зимівлі для комах;
 • оцінка необхідності збільшення чисельності бджіл, які залишаться зимувати;
 • необхідність прибирання, лікувальної/санітарної обробки бджіл і їх житла;
 • збірка гнізда для зимового часу, в тому числі і формування бджолосімей допомогою з’єднання декількох ослаблених роїв.
Це цікаво  Переваги і недоліки породи сіра гірська кавказька бджола

Від урахування всіх факторів буде залежати зимівля мешканців бджолоферми, їх чисельність до весни. Робота восени з бджолами вплине і на майбутній сезон збору меду, на кількість зібраного ласощі і якість інших продуктів бджільництва.

Роботи з комахами

Важливий етап підготовки до холодної пори – це вибракування бджолосімей восени. Кількість бджолиних сімей, які залишаються зимувати, вплине на кількість який роздавали корми, з якого комахи приготують собі запас їжі. Момент вибракування не можна пропустити, адже чим пізніше робиться така процедура, тим важче буде бджолам. Рій повинен звикнути до вулика, обжитися в ньому, що буде важко зробити за короткий відрізок часу.

Вибракування проводиться в разі наявності:

 1. Слабких сімей – їх або об’єднують один з одним, або об’єднують з сильною сім’єю.
 2. Малопродуктивною сім’ї – причиною малої ефективності найчастіше слабкі матки, які не в змозі зробити потрібну кількість розплоду. Завданням бортника стає підтримання чисельності сім’ї бджіл. Він повинен вирішити, чи варто підсаджувати іншу матку, чи встигне вона відтворити бджіл або ж порятунком роя стане його пересадка до сильної сім’ї.
 3. Хворих бджіл – вчасно непомічена хвороба швидко прогресувати. Часто хворі бджолосім’ї знищують, щоб запобігти зараженню всього бджолиного господарства.
 4. Сім’ї з великою кількістю трутнів – зазвичай бджоли перед зимівлею самі регулюють кількість трутнів, щоб їх залишилося небагато. Якщо трутнів багато, то наступної весни-літа ця сім’я не збере багато нектару. Причина цього – ослаблення сім’ї з-за нестачі корму взимку, який з’їли трутні.

Щоб наростити кількість молодих особин, використовують цукровий сироп в якості імітації весняного хабар, що змушує матку активно відкладати яйця. Необхідно врахувати погодні умови того клімату, де розташоване пасічне угіддя, адже молодняк повинен встигнути облететься, інакше він не переживе зиму.

Це цікаво  Укус бджоли: перша допомога, фото, наслідки

Комахи мають бути виведені не менше ніж за 30 діб до завершального очисного обльоту, дата якого коливається в залежності від регіону.

Формування гнізда

Серед інших маніпуляцій, з яких складаються осінні роботи на пасіці, формування гнізда займає одне з найважливіших місць.

У нормі, бджоли восени самі формують гніздо. Господарю пасіки не треба заважати їм, а варто лише простежити, як комахи будуть клубочитися і в залежності від цього поставити рамки. Сильні бджолосім’ї зимують на 8-12 рамках, для встановлення яких найкраще застосовувати двосторонній спосіб організації гнізда.

Він полягає в тому, що медові рамки по наростаючій ставлять від центру до периферії: центральне місце займають рами з найменшим запасом меду (від 2 до 3 кілограмів), далі йдуть рамки з вмістом меду до 4-х кілограмів.

У середніх сімей використовують кутовий (односторонній) спосіб. На краю поміщають заповнену медом раму, а до центру кількість меду в рамах убуває. В останній рамці повинна містити хоча б 2,6 кілограма корму.

Для ослаблених роїв підійде метод «бороди», коли в середині розміщують самі наповнені медом рамки, а в рамах по краях кількість меду поступово зменшується у обидві сторони. Загальний запас корму – приблизно 16 кілограмів. Правильно сформований гніздо вбереже бджіл від голоду в морози і не дасть їм загинути.

Щоб дізнатися запас корму у вулику, можна приблизно порахувати вага меду і потім вирішити, потрібно підживлення чи ні. В одному квадратному дециметре стільники міститься близько 0,35 – 0,4 кілограма меду, а вага наповненої стільники становить до 4-х кілограмів при розмірі стільники 300х400. Стільники меншого розміру (230х435) вміщують приблизно 3 кілограми ласощі.

Захист від хвороб

Бджолярам потрібно не забути про профілактичні процедури, які вбережуть всю пасіку і запобіжать зліт комах восени, відбувається із-за незручності проживання в будиночку. Некомфортні умови найчастіше викликаються хворобами, тому важливо провести обробку від варроатозу, кліща та інших хвороб. Щоб було чим обробити бджіл восени, потрібно запастися необхідними препаратами. Популярність користуються хімічні препарати:

 • Полісан;
 • Аміпол;
 • Біпін.
Це цікаво  Різні способи самостійного виведення бджолиних маток

Для обробки вміст кожного флакона розводять в 2-х літрах води і обробляють бджіл з допомогою розпилювача або шприца.

Лікувальні процедури потрібно встигнути провести до того, як бджоли почнуть збиратися в клуб, оскільки в цей період зростає ризик смерті матки. Найкращий час – після виходу розплоду і обльоту молодих особин. В цей час бджілки нормально перенесуть обробку хімією. Щоб вилікувати інфекційні захворювання, ліки краще змішати з підгодівлею і давати комах, що забезпечить боротьбу з хворобою та її профілактику протягом зимівлі.

Роботи на пасечном господарстві

Для людей, які добре освоїли бджільництво, осінні роботи на пасіці не обмежуються тільки різноманітними маніпуляціями з бджолами. Вулики теж потрібно привести в належний вигляд: утеплити у разі відкритої зимівлі бджіл, спорудити омшаник для утримання їх у закритому приміщенні.

Для омшаников готують висушений мох, роблять товсті килими з соломи, очерету або сухого очерету. За 2 тижні до поселення бджіл омшаник ретельно провітрюють.

Порожні будиночки і предмети до них варто скласти до весни у сухому місці, попередньо обробивши сховище від гризунів. Порожні рами потрібно висушити, після чого акуратно скласти, щоб уникнути їх деформації.

Завершується осінній сезон перевезенням вуликів на місце зимівлі. Транспортують їх після того, як встановляться холоду, оскільки висока температура в зимівнику ще гірше низькою. З перенесенням краще запізнитися, ніж зробити її рано, так як від цього буде більше шкоди. У листопаді пасіка або вже відвезена в омшаник, або тільки готується до переїзду.

Якщо вирішено залишити бджіл на волі, то їх будиночки утеплюють, надійно закривають від сонця, вітру, звірів. Для цих цілей застосовують короби, щитки, різні загороджувачи.

У пасічника не буває вихідних, адже щоб отримати максимальну віддачу від такого працьовитого істоти, як бджола, потрібно працювати весь рік. Особливу увагу до вихованців в період їх підготовки до зими буде винагороджено влітку хорошим урожаєм смачного меду.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *